کد خبر: 77777
A

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مجلس در مورد سرانجام لوایح پالرمو و CFT درمجمع گفت: مهلتی که FATF به ایران داده بود، پایان پذیرفته ومعلوم نیست در نشست آتی FATFدر قبال ایران چه تصمیم گیری می‌شود و من معتقدم که این تصمیم‌گیری مرتبط است به نوع تصمیم‌گیری که جمهوری اسلامی ایران در قبال پالرمو وCFTصورت می دهد. مطلبی از یک عضو مجمع تشخیص دیدم که گفته بود چونFATF را شورای نگهبان رد کرده و از عمر تصمیم گیری مجمع هم یک سالش گذشته است، این به معنای تایید نظر شورای نگهبان است و عملا معنایش این است که دیگر FATF رد شده است. من معتقدم کسی که این حرف را زده، درک درستی از قانون اساسی ندارد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مطلبی از یک عضو مجمع تشخیص دیدم که گفته بود چونFATF را شورای نگهبان رد کرده و از عمر تصمیم گیری مجمع هم یک سالش گذشته است، این به معنای تایید نظر شورای نگهبان است و عملا معنایش این است که دیگر FATF رد شده است. من معتقدم کسی که این حرف را زده، درک درستی از قانون اساسی ندارد.

این نماینده مجلس افزود: واقعیت قضیه این است که اولا بحث FATFنیست، آن چیزی که در شورای نگهبان وجود دارد، دو لایحه پالرمو و CFTاست که ایران بتواند با تصویب آنها به FATFبپیوندد. اگر هم یک سال از تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام درمورد این لوایح گذشته و نظری نداده است معنایش این نیست که نظر شورا تایید شده است اصلا چنین درکی از قانون اساسی وجود ندارد.

فلاحت پیشه خاطر نشان کرد: اگرشورای نگهبان رد کرده باشد، باید لایحه به مجلس بیاید و دوباره اصلاح شود و اگر مجلس اصرار کند، معنایش این است که منتظر مجمع تشخیص می‌ماند و اگر نظر ندهد، این به این معنا نیست که نظر شورای نگهبان تایید شده یا نظر مجلس تایید شده یا غیره.

وی ادامه داد: اینکه یک شخصی جایگاه جدیدی برای شورای نگهبان فراتر از قانون و حتی فراتر از مجمع قائل شود درست نیست. مامعتقدیم در مورد این دو لایحه باید در نهایت نظر مصلحتی مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس گفت: پالرمو یک کنوانسیون اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس نیست، هیات عالی نظارت ایراداتی گرفته بود که ایرادات به ضرر منافع ملی کشور هم تمام شد و این روند را یکسال طولانی کرد و اگر این تصویب می شد شرایط اضطراری بر پرونده ایران حاکم نمی شد و کسانی که کارشکنی کردند خودشان هم در این رابطه باید پاسخگو باشند، کما این‌که در داخل خود مجمع، همین وقت‌گذرانی‌های مجمع باعث انتقادات جدی خود اعضای مجمع هم شد .

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: درCFT اختلاف مجلس و شورای نگهبان حل نشد، بلکه ایرادات زیادی از طرف شورای نگهبان گرفته شد که برخی گفتند این ایرادات به معنای رد CFTاست و ولی تفسیر آن زمان من این نبود که این رد شده است یکسری ایرادت جدی مطرح شده بود که مجلس فقط سه، چهار مورد ایراد را توانست برطرف کند، بقیه را تاکید مجدد کرد و بازهم این به معنای رد نیست چراکه شورای نگهبان رسما اعلام نکرد که CFT رد شده است .

فلاحت پیشه تصریح کرد: مردم حق دارند بدانند چرا دراین شرایط مجمع تشخیص مصلحت اینگونه برخورد می کند و بی سابقه است که در مجمع تشخیص قانونی به پارکینگ مجمع ارجاع شود آن هم قانونی که بیشترین آثار را برای منافع ملی کشور دارد مجمع تشخیص باید تصمیم بگیرد و قطعا در نهایت هم چه دررد و چه تایید این لوایح تصمیم می گیرد .

این نماینده مجلس افزود: وقتی افرادی که برای تشخیص مصلحت کشور در مجمعی جمع شده اند و بعد از یکسال نتوانند برای موردی که به منافع کشور ربط دارد به نظر مصلحتی برسند حتما در مورد مصلحت اندیش بودن آنها شائبه جدی بوجود می آید. مصلحت سنجی نباید دچار نوعی محافظه کاری و لاپوشانی شود یعنی امری که الان داریم می بینیم.

وی در مورد آسیب های که در پی نپیوستن ایران به FATFمتوجه کشوراست گفت: اگر ما به FATFنپیوندیم بانک‌ها دچار مشکلات عدیده می شوند و قرار گرفتن بانک‌ها در لیست کشورهای غیرهمکار به معنای خوابیدن هر گونه مناسبات بانکی کشور است. قطعا نپیوستن ما آثار زیان باری دارد که اعضا مجمع نتوانستند دو لایحه باقیمانده را رد کنند و البته درعین حال تحت فشارهای جدی هم قرار گرفتند که نتوانستند کماکان تایید کنند.

منبع عصرایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر