کد خبر: 8002
A

نعمت‌الله ایزدی: روسیه در خاورمیانه در نگاه کلان دستش برای برقراری مناسبات و همچنین بده بستان‌ها فراتر از ایران است. همین مساله موجب می‌شود تا ما نسبت به همکاری‌هایمان با مسکو در سوریه هشیار باشیم زیرا اگر آنها منافع دیگری پیدا کنند ممکن است ما تنها بمانیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از ایلنا؛ نعمت‌الله ایزدی با اشاره به مناسبات ایران و روسیه گفت: روابط دوجانبه تهران و مسکو دارای سابقه‌ای طولانی و پیچیدگی‌هایی است که با تغییر دولت‌ها دچار تحولات وسیعی نمی‌شود.

دولت یازدهم درباره روسیه سعی کرده تا از فرصت‌ها استفاده کند

او ادامه داد: آنچه که در گسترش مناسبات میان ایران و روسیه اهمیت دارد استفاده ازفرصت‌ها است تا از این طریق، پایه‌های روابط محکم شده و طرفین بتوانند به اعتمادسازی با یکدیگر پرداخته و تحت تاثیر عناصر ثالث قرار نگیرند.

این دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه فراز و نشیب‌های موجود در روابط میان ایران و روسیه ناشی از عدم اعتماد تاریخی و تاثیرگذاری عناصر ثالث است، اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد مدیریت مناسبات میان ایران و روسیه به صورت برد - برد است. دولت یازدهم نسبت به این مسائل آگاهی های لازم را دارد و تلاش کرده از فرصت‌ها خوب استفاده کند.

تلاش دولت یازدهم برای مقابله با عناصر ثالث در روابط میان ایران و روسیه

ایزدی افزود: همچنین در دولت یازدهم تلاش شده تا از دخالت عناصر ثالث در روابط میان ایران و روسیه مقابله شده یا یک نوع همکاری و همراهی مشترک با مسکو برای دفع آنها ایجاد شود.

او با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی چندی پیش حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تصریح کرد: احتمالا این تماس برای جلوگیری از اثرگذاری عناصر ثالث است. ما چندی پیش شاهد برگزاری انتخابات آمریکا بودیم که پیروز آن انتخابات از همکاری بیشتر و نزدیکی روسیه و آمریکا سخن می‌گفت و این احتمال وجود دارد تا ارتباطات میان مسکو و واشنگتن افزایش یابد.

تهران و مسکو به روابط راهبردی با یکدیگر نمی‌رسند

سفیر پیشین ایران در مسکو در پاسخ به این سوال که تا اندازه مناسبات میان ایران و روسیه در حال حرکت به سوی راهبردی شدن است؟ خاطرنشان کرد: اولین نکته آن است که ما باید تعریفمان را از راهبردی شدن روابط مشخص کنیم. از نگاه راهبردی شدن روابط به معنای آن است که هر اتفاقی برای یکی از کشورها رخ بدهد طرف مقابل به صورت صددرصدی به حمایت از آن کشور بپردازد.

ایزدی اضافه کرد: با این نگاه من فکر می‌کنم در بهترین شرایط تهران و مسکو به روابط راهبردی با یکدیگر نرسند چون ایران و روسیه در موضوعاتی مانند ائتلاف‌های بین‌المللی، مسائل منطقه‌ای، تحولات بین‌المللی و حتی مسائل ایدئولوژیک با یک دیگر اختلافاتی دارند و همین مسائل موجب می‌شود تا تهران و مسکو مناسبات راهبردی نداشته باشند.

روسیه شریک بهتری در سوریه پیدا کند، ممکن  است همکاری‌هایش با ما را متوقف کند

او با بیان اینکه ایران و روسیه می‌تواند در برخی از مسائل از نظر تاکتیکی با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشند و بتوانند آن مسائل را به پیش ببرند، ابراز داشت: نمونه‌ای از این همکاری‌ها را میان ایران و روسیه در سوریه شاهد هستیم اما باید این نقطه را مدنظر داشته باشیم که اگر روسیه در سوریه بتواند با کشور دیگر در شرایطی بهتر کار کند ممکن است همکاری‌هایش را با ایران متوقف کند.

این تحلیلگر ارشد مسائل روسیه یادآور شد: روسیه در خاورمیانه در نگاه کلان دستش برای برقراری مناسبات و همچنین بده بستان‌ها فراتر از ایران است. همین مساله موجب می‌شود تا ما نسبت به همکاری‌هایمان با مسکو در سوریه هشیار باشیم زیرا اگر آنها منافع دیگری پیدا کنند ممکن است ما تنها بمانیم.

احتمال وجه المصالحه شدن ایران میان روسیه و امریکا وجود دارد

ایزدی در پاسخ به این سوال که در دوره ریاست جمهوری ترامپ و احتمال نزدیکی آمریکا و روسیه تا چه اندازه ممکن است ایران وجه المصالحه میان آن دو کشور قرار بگیرد، عنوان کرد: احتمال این مساله زیاد است زیرا به نظر می‌رسد دولت ترامپ، دولت معامله‌گری باشد. از سویی روس‌ها از این نگران هستند که مبادا در نزدیکی میان ایران و آمریکا سهم آنها در سوریه داده نشود ولی ما باید متوجه این باشیم که دست آنها برای معامله در سوریه بیشتر از ماست چرا که هم ملاحظاتش نسبت به ما بیشتر و هم آنکه آنها با آمریکا رابطه دارند در حالی که ایران نه تنها با واشنگتن رابطه‌ای ندارد بلکه مناسبات خصمانه میان دو کشور موجود است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر