کد خبر: 8081
A

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مرحوم مدرس تحول بنیادین در سرنوشت کشور ایجاد کرد به سالروز روز دانشجو اظهار کرد: باید از نقش ممتاز دانشجویان و تاثیر آنها در کشور حمایت کرد و امیدواریم سلوک سیاسی دانشجویان همچنان ادامه پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، علی لاریجانی در اولین نشست خبری در دوران مجلس دهم گفت: معمولا بخاطر شهادت مرحوم مدرس و روز مجلس جلسه ای با دوستان رسانه ای دارم که امروز مصادف با روز دانشجو یعنی ۱۶ آذر روز ممتازی در تاریخ کشور شده است.

وی مدرس را شخصیت تاثیرگذاری در تاریخ ایران دانست و گفت: روز دانشجو نیز روز مهمی در تحولات دانشگاهی و حرکت مبارزاتی ملت ایران محسوب می شود.

لاریجانی افزود: مرحوم مدرس به عنوان یک شاخص در نظر گرفته می‌شود که تحولاتی را در دوران خود به وجود آورد. مرحوم مدرس با ایستادگی در مجلس تحول بنیادین را در سرنوشت کشور ایجاد کرد که پایه گذار نظام مبتنی بر تفکر پارلمانی شد.

رئیس مجلس گفت: مرحوم مدرس اصرار داشت همه تصمیمات مهم کشور در درون مجلس گرفته شود که این فکر در طراحی نظام جمهوری اسلامی استفاده شد. همچنین آن زمان بحثی درباره پنج مجتهد تراز اول بود که این موضوع در نظام جمهوری اسلامی به صورت شورای نگهبان تعریف شد. همچنین نظر ایشان درباره جایگاه مجلس در امورات کشور نیز در نظام جمهوری اسلامی تبلور پیدا کرد.

وی تاکید کرد: شهید مدرس فرد تاثیر گذاری بود که باید همیشه به روح پرفتوح ایشان تعظیم کرد.

رئیس مجلس با اشاره به سالروز ۱۶ آذر روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر حادثه و مقطع تاریخی نبود بلکه شروعی بود که جریان دانشگاهی با بیداری نسبت به سرنوشت کشور را رقم زد و با خودگذشتگی در مقابل استبداد و سلطه آمریکا ایستاد. فریاد دانشجویان در دانشگاه شروعی برای مبارزه اصلی بود که بعدها گسترش پیدا کرد و در طول شرایط بحرانی همچون پیروزی انقلاب دانشجویان و دانشگاهیان حضور داشتند و امروز نیز با گسترش دانشگاه در کشورمان زمینه های رشد فکری برای جامعه به وجود آمده است.

لاریجانی اضافه کرد: این نقش همچنان ممتاز است و باید از آن حمایت کرد. لذا به همه دانشجویان و اساتید این روز را تبریک می گویم و امیدوارم همچنان سلوک سیاسی ادامه پیدا کند.

این خبر تکمیل می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر