کد خبر: 82557
A

عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: تا زمانی که جامعه پزشکی نظر مثبتی برای برگزاری اجتماعات نداده است، نباید اجتماعات مذهبی برگزار شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی در خصوص بسته بودن اماکن مذهبی در ماه رمضان و همراهی روحانیون با جامعه پزشکی، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان بسیار غنیمت است و اعمال خوبی می‌توان در مساجد و اماکن مذهبی انجام داد که با بسته بودن این اماکن، بخشی از خدمات نیز به روی مردم بسته خواهد شد، چون تا زمانی که اجتماعی تشکیل نشود، نمی‌توان خیرین را وارد صحنه کرد.

وی افزود: به نظر من ماه رمضان فرصت گرانبهایی است که اگر اماکن مذهبی باز باشد، فضای معنوی در جامعه ایجاد می‌شود و معنویت مردم و خدمات اجتماعی افزوده خواهد شد اما از طرفی جامعه پزشکی و متخصصان باید نظر بدهند که ضرر و زیان این اجتماعات بیشتر از منافع آن نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برخی مساجد، پایگاه‌های بسیج و خیرین فعال هستند اما مراسم‌های مذهبی برگزار نمی‌شوند، افزود: تا زمانی که جامعه پزشکی نظر مثبتی برای برگزاری اجتماعات نداده است، نباید اجتماعات مذهبی برگزار شود.

این عضو جامعه روحانیت مبارز درباره روزه‌داری با شیوع ویروس کرونا گفت: همه مراجع در خصوص روزه‌داری در شرایط کنونی فتوا دادند؛‌ از آنجایی که روزه یک تکلیف شرعی و فردی است، شخص مکلف اگر تشخیص دهد که روزه برای او ضرر دارد، نباید روزه بگیرد و اگر تشخیص دهد که روزه به وی زیانی نمی‌رساند، باید روزه بگیرد چون روزه از واجبات دین است و به آن تأکید شده است.

وی ادامه داد: بنابراین تشخیص فرد مکلف شرط است و از آنجایی که روزه‌داری یک تکلیف شرعی و فردی است، هرکس هرچه تشخیص داد باید به وظیفه خود عمل کند.

حجت‌الاسلام ابراهیمی تأکید کرد: البته امروز فتوای اکثر مراجع این است که پزشکان اگر تشخیص دهند که روزه به انسان ضرر می‌رساند و منجر به بیماری می‌شود، افراد‌ نباید روزه بگیرند./ ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر