کد خبر: 82661
A

سامانه تشخیص لحظه‌ای کرونا با نام مستعان، اختراع تازه قرارگاه جهاد علمی و فناوری بسیج برای مقابله بهتر با کرونا ویروس بود. اما ابهام در کارایی دقیق، عدم دریافت استانداردهای علمی لازم و مورد تایید وزارت بهداشت تردیدها درباره این سامانه را جدی کرد و انتقادها به آن را افزایش داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ پس از گذشت 10 روز از رونمایی دستگاه کرونایاب سپاه به نام «مستعان» حواشی درباره طراحی و ساخت و هملکرد این دستگاه کماکان ادامه دارد. 

پس از رونمایی از این دستگاه و به دنبال انتشار وسیع این خبر واکنش‌های طنز و جدی و بگومگوهای توییتری با انتشار بیانیهای از انجمن فیزیک ایران وارد و غیرعلمی توصیف شدن چنین دستگاهی به موضوع جذاب شبکه های اجتماعی تبدیل شد. در بیانیه انجمن فیزیک آمده بود: «در بیان خبر اختراع تشخیص آلودگی به کرونا به‌ عبارت‌های با ظاهر علمی مانند امواج الکترومغناطیس، دوقطبی‌های مغناطیسی و الکتریکی و دیگر عبارت‌هایی از حوزه فیزیک اشاره شده است. با وجود این‌که روش‌های تشخیص و شناسایی با استفاده از مشخصه‌های فیزیکی مواد در علم فیزیک بسیار پرکاربردند ولی دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذراتی با ابعاد حدود ۱۰۰ نانومتر را از راه دور ندارد و چنین ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی است.»

حاشیه‌های این دستگاه به نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت هم رسید و «کیانوش جهانپور» در پاسخ به سوالی در این زمینه تصریح کرد: «اگر این دستگاه از سوی وزارت بهداشت تایید شده بود، حتما در گزارش رونمایی آن اعلام میشد. مرجع تایید وزارت بهداشت و به این دستگاه سازمان غذا و دارو تاییدیه‌ای نداده است. اگر تایید شود، مجوز تولید انبوه می‌دهیم.»

اما با وجود وعده برگزاری نشست خبری درباره این دستگاه توسط سخنگوی سپاه و محقق نشدن این وعده، حال به نظر می رسد که صدای اصولگرایان هم در آمده است.

محمدرضا باقری مجری سابق برنامه «عصرانه شبکه افق» و حال حاضر شبکه تهران با انتشار توییتی در همین رابطه نوشت: از سامانه مستعان چه خبر؟ چند محل یا نفر را شناسایی کرد؟ از نشست خبری که قرار بود برگزار شود چه خبر؟

WhatsApp Image 2020-04-27 at 3.02.03 PM

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر