کد خبر: 84785
A

باهنر درباره علی لاریجانی اینطور اظهار نظر کرده است: بله. به نظر من شخص آقای لاریجانی به درد ریاست جمهوری می خورد. اگر قرار باشد سه یا چهار نفر در کشور پیدا کنیم که در حد ریاست جمهوری باشند قطعا یکی از آنها آقای لاریجانی است، اما اینکه آیا حواشی می گذارد، ایشان رئیس جمهور شود یا خیر را نمی توان پیش بینی کرد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ باهنر درباره کارآمدترین رییس مجلس بعد انقلاب  گفته است: قوی‌ترین؟ والا هرکدام‌شان ابعاد گوناگونی داشتند ولی خب آقای هاشمی قوی‌تر از همه بود، چون جایگاهش بالاتر از ریاست مجلس بود؛ یعنی عملا آن موقع، وزرا بیشتر از اینکه بروند به نخست‌وزیر گزارش بدهند، می‌آمدند به آقای هاشمی گزارش می‌دادند. تقسیم کار در اوایل انقلاب به گونه‌ای بود که آقای هاشمی رییس مجلس شد، شهید بهشتی رییس قوه قضاییه و حضرت آقا هم رییس‌جمهور شدند. در جایگاه بعد از آقای هاشمی در ریاست مجلس هم آقای ناطق قرار داشتند.

همچنین وی درباره علی لاریجانی اینطور اظهار نظر کرده است: بله. به نظر من شخص آقای لاریجانی به درد ریاست جمهوری می خورد. اگر قرار باشد سه یا چهار نفر در کشور پیدا کنیم که در حد ریاست جمهوری باشند قطعا یکی از آنها آقای لاریجانی است، اما اینکه آیا حواشی می گذارد، ایشان رئیس جمهور شود یا خیر را نمی توان پیش بینی کرد.

با وجود اینکه بسیاری بر این باور بودند که باهنر در تشکیل کابینه دولت احمدی‌نژاد نقش بسیاری داشته است اما باهنر گفته بود که احمدی‌نژاد «بیشتر زبان بود تا گوش». معنای این جمله این بود که او کمتر به مشورت‌ها توجه می‌کرد. باهنر در این باره می‌گوید: احمدی‌نژاد کاری به خرد جمعی نداشت و بیشتر برای تصمیم‌گیری‌هایش به ذهن خود و قضاوت‌های خود اعتماد می‌کرد و حتی خرد جمعی آن چنان که باید در مجموعه دولت به کار گرفته شود، از آن استفاده نشد و اگر کسی هم خیلی زیاد می‌خواست با رئیس‌جمهور بحث کند، وی حوصله شنیدن حرف‌های آن فرد را نداشت.

باهنر همچنین در گفت و گویی درباره جایگاه و اهمیت شورای نگهبان گفته است: اگر شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید، یک «شومن» قوی می‌تواند رئیس‌جمهور شود. یعنی هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب و پشت پا بزند و متلک درشتی بیندازد، با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه‌جا می‌شود و این اصلا منطقی نیست.

محمدرضا باهنر در انتخابات ۱۳۹۲ حسن روحانی را مناسب ترین گزینه ارزیابی کرد و در این ارتباط اظهار داشت: روحانی معتدل‌ترین نامزد انتخابات ۲۴ خرداد بود و به نظر من بهترین گزینه انتخاب شد. 

گرایش سیاسی

محمدرضا باهنر سیاست‌مداری است که در سال‌های متمادی به عنوان یکی از نیروهای معتدل جبهه اصولگرایی شناخته می‌شود. او همچنین دبیرکل حزب جامعه اسلامی مهندسین است که از احزاب اصولگرا و از زیر مجموعه‌های جبهه پیروان خط امام و رهبری به شمار می رود.

درباره گرایش سیاسی و اقدامات محمدرضا باهنر در دوران جوانی نیز این طور آمده است که در دوران حضور در کرمان تقریباً رابط میان انقلابیون کرمان و محافل و مجالس تهران بود و در این مدت میان تهران و کرمان دائم در حال رفت و آمد بود. باهنر در این باره می‌گوید: در تهران به جلسات و محافل سر می‌زدیم و هم اگر اعلامیه‌ای، کتابی‌ یا جزوه جدیدی درمی‌آمد اینها را برمی‌داشتیم با خودمان می‌بردیم کرمان و آنجا کار سیستم و مسایل نهضت را با دوستان و بزرگترهای خودمان دنبال می‌کردیم.

باهنر درباره دوران پیش از نمایندگی‌اش و برگزاری مهمترین کنگره حزب جمهوری می گوید: بعد از پیروزی انقلاب تا زمانی که معاون سیاسی استاندار بودم و جریانات هشتم شهریور (انفجار در دفتر نخست‌وزیری) و هفتم تیر (انفجار بمب نیرومندی در سالن اجتماعات حزب جمهوری اسلامی) اتفاق افتاد هم تقریبا آچارفرانسه بودیم در کارهای مربوط به کرمان. سال بعدش، یعنی اوایل سال ۶۱‌ یک دفعه تصمیم گرفته شد که کنگره حزب جمهوری اسلامی در تهران تشکیل شود. من باتوجه به اینکه هشتم شهریور و هفتم تیر را پشت سر گذاشته بودم، خیلی نگران بودم از این بابت که همه مسوولان در کنگره حضور داشتند؛ از حضرت آقا گرفته تا آقای هاشمی و مهندس موسوی و آقایان طبسی و ناطق و... همه بودند. خیلی نگران بودیم که اگر برای کنگره هم یک اتفاق امنیتی بیافتد، خیلی بد می‌شود. کاری هم از نظر امنیتی بلد نبودیم اما بالاخره کرمان را ول کردیم، آمدیم تهران و اینجا هم به حضرت آقا و دیگران گفتم که ما آمدیم، اینجا فقط برای اینکه ببینیم، برای مسائل امنیتی کاری می‌توانیم، بکنیم یا نه. گفتم کاری هم بلد نیستم اما آمدم. به هر حال ما شدیم، عضو ستاد برگزاری کنگره و کنگره برگزار شد و قرار ما هم این بود که وقتی کنگره تمام شد، برگردیم کرمان چون زن و بچه ما هم کرمان بودند.

باهنر اندکی بعد به‌عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری انتخاب شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و همچنین آقای هاشمی‌رفسنجانی از جمله افرادی بودند که او را به شورای مرکزی حزب جمهوری دعوت کردند.

یاران و همفکران

اعضای حزب جامعه اسلامی مهندسین همچون علیرضا خجسته پور و مرحوم حسین شیخ الاسلام و همچنین سید مجتبی ثمره هاشمی را که نسبت فامیلی با محمدرضا باهنر دارد از جمله یاران و همفکران محمدرضا باهنر محسوب می شوند. وی در گفت وگویی در خصوص حلقه همفکرانش که با هم جلسات هم‌اندیشی برگزار می کنند، بیان داشت: شاید خیلی خاص نباشند، معمولی هستند مثلاً با آقای ابوترابی مرتب جلسه داریم یا با مرتضی نبوی جلسه داریم. گاه گاهی با آقای مُخبر ستاد اجرایی فرمان امام داریم و این تیپ هستند. این که آدم‌هایی باشند که مسوولیتِ رسمی داشته باشند یا ما از جایگاهِ رسمی بخواهیم مثلاً یک نامه‌ای را بنویسیم، بگویم مثلاً من، چون مشاورِ فلانی هستم نه یا حالا عضوِ مجمع هستم این به اصطلاح چیزها را اصلاً نداریم، فقط به عنوان یک گروهِ همفکر می‌نشینیم، با هم بحث می‌کنیم و مطالبی را هم که می‌فرستیم ادعا نداریم که تمام آن‌ها دقیق و درست است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر