کد خبر: 85451
A

مجلس یازدهم از همان ابتدا شمشیر فیلترینگ، را از رو بسته است . امروز صبح بیش از ۱۰ نماینده مجلس از لزوم کنترل فضای مجازی، فیلتر ینگ و ... سخن گفتند. نگرانی قالیباف به عنوان رئیس مجلس یازدهم هم در خصوص فضای جالب توجه بود. ظاهراً نمایندگان مجلس یازدهم بدون آنکه عدم ایجاد فضا و بستر کار برای کسب وکارها و استارت آپ های ایرانی را فراهم کنند؛ صرفاً کلماتی را "طوطی وار "درباره فضای وب مطرح می کنند که جایگاهی در علم و تخصص ندارد. مردم ایران هنوز خاطره بستن تلگرام و ضربه خوردن کسب و کارها از قطع شدن اینترنت در آبان ماه را فراموش نکرده اند. حالا قالیباف و نورسیدگان همراهش درمجلس یازدهم بر طبل نابودی؛ تنها راه درآمد گروه اندکی از ایرانیان از فضای مجازی می کوبند...

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ مجلس یازده از همان ابتدا شمشیر فیلترینگ را از رو بسته است . امروز صبح بیش از ۱۰ نماینده مجلس از لزوم کنترل فضای مجازی، فیلتر ینگ و ... سخن گفتند. 

نگرانی قالیباف به عنوان رئیس مجلس یازدهم  هم در خصوص فضای جالب توجه بود. ظاهراً  نمایندگان مجلس یازدهم بدون آنکه عدم ایجاد فضا و بستر کار برای کسب وکارها و استارت آپ های ایرانی را فراهم کنند؛ صرفاً  کلماتی را "طوطی وار "درباره فضای وب مطرح می کنند که جایگاهی در علم  و تخصص ندارد. مردم ایران هنوز خاطره بستن تلگرام و ضربه خوردن کسب و کارها از قطع شدن اینترنت در آبان ماه را فراموش نکرده اند. حالا قالیباف و نورسیدگان همراهش درمجلس یازدهم بر طبل نابودی؛ تنها راه درآمد گروه اندکی از ایرانیان از فضای مجازی می کوبند.

ظاهراً رئیس مجلس به دلیل عدم آگهی از امکانات فضای مجازی با عده ای همراه شده است که نانشان در فیلترینگ و بستن و گرفتن است. معلوم نیست تا کی قرار است در بر پاشنه وحشت از "تکنولوژی" بچرخد. 

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و گفت: این هم نیاز همه مردم در شئونات مختلف زندگی است و از سوی دیگر امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است.

وی ادامه داد: همین شبکه ملی اطلاعات که الان وجود دارد دارای اشکالاتی است. ما عدم تناسب در رشد ترافیک داخلی و خارجی را داریم و آنقدر که رشد ترافیک در بخش خارجی است، در حوزه داخلی نتوانستیم کنترل کنیم لذا نیازمند سیاست‌های تعدیلی و راهبردی هستیم که در اختیار این وزارتخانه است.

قالیباف ادامه داد: جنس و شکل ترافیک هم مهم است. در ارسال یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا این پیام به خارج می‌رود و بعد به داخل بازمی‌گردد که ضعف جدی است. ما در همین شبکه ملی اطلاعات در خدمات پایه عمومی دچار کمبود جدی هستیم از جمله در بخش پیام‌رسان و سیستم عامل که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به آن توجه کند. بحث صیانت از همین شبکه ملی هم موضوعی مهم است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کودکان، نوجوانان و خانواده‌های ما در معرض فضای آلوده هستند، ادامه داد: این فضای آلوده را باید از دو جهت نگاه کرد یکی تولید محتوا که هم وزارتخانه و هم بقیه دستگاه‌ها مسئول هستند و یکی توسعه سرویس‌های داخلی، سیاست‌های دولت و اعمال مدیریت در شبکه. امروز ما این لجام گسیختگی را می‌بینیم این ضعف مدیریت و بدون سیاست‌گذاری بودن را در کشور مشابهی در شرق و غرب نداریم و حس می‌کنید حالت لجام گسیخته و رها شده‌ای وجود دارد.

قالیباف با بیان این‌که شبکه ارتباطی ما متکی به حوزه موبایل است، افزود: ما در شبکه ثابت فیبر نوری بسیار ضعیف عمل می‌کنیم فیبر نوری از ۷۰ کیلومتر به ۲۰۰۰ کیلومتر رسیده، اما سیاست مشخصی نیست. این از وظایف روشن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و نیاز به پول دولت هم ندارد. بخش خصوصی می‌تواند این کار را انجام دهد و اپراتور‌ها هم داوطلب هستند، چرا منازل و مدارس نباید فیبر نوری داشته باشند که با توسعه شبکه داخلی آسیب‌پذیری، کاهش یابد.

 


بیشتر بخوانید: تاجگردون در آستانه خروج از مجلس؟


وی یادآور شد: این وظایف تقسیم کار شده و شورای عالی فضای مجازی آن را مشخص کرده است اگر هم کمک مجلس شورای اسلامی نیاز باشد آماده هستیم که شرایط نابسامان این بخش را بسامان کنیم. ابهامی در وظایف نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت زیرساخت محتوا و خدمات تصریح کرد: بخشی از محتوا حتما در اختیار دستگاه‌های دیگر و مردم است، اما سیاست‌گذاری و مدیریت وجود ندارد چطور ما در حوزه خودرو سیاست‌گذاری، تعرفه‌گذاری و حمایت از صنعت داخل می‌کنیم تا این صنعت رشد کند، چرا در حوزه وظایف وزارتخانه مربوطه که باید سیاست‌های تعدیلی داشته باشد و رشد حوزه داخلی و خارجی متناسب باشد این سیاست اعمال نمی‌شود و این فرصت داده نمی‌شود. حمایت در حوزه محتوا از بخش داخلی صورت نمی‌گیرد.

قالیباف با بیان این‌که انتظار تولید محتوا از وزارت ارتباطات نداریم، ادامه داد:، اما سیاست‌گذاری در دست شماست. این بحث مهم کشور است. در جنگ اقتصادی هم مبانی زیرساخت و خدمات عمومی است که باید از آن استفاده شود.

وی با اشاره به آغاز به کار فعالیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی از امروز یادآور شد: ما دو اولویت اقتصاد و فرهنگ را دنبال می‌کنیم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشران این اولویت است. ان‌شاء‌الله در جلسات بعدی به طور روشن و براساس سیاست‌های شورای عالی فضای مجازی موضوعات را دنبال می‌کنیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر