کد خبر: 85866
A

نکته جالب این جاست که احمد توکلی در صحبت ها و نامه هایی که منتشر کرده به هیچ وجه اشاره ای به مباحث قومیتی نداشته و اتفاقاً مثلاً بارها از تخصیص عادلانه امکانات برای تمام استان کهگیلویه و بویراحمد سخن گفته که امثال تاجگردون ها مانع آن شده اند.

به گزارش دیده بان ایران؛ داستان محمدباسط درازهی در مجلس دهم و غلامرضا تاجگردون در مجلس یازدهم از جهاتی شبیه هم شده است.

وقتی محمدباسط درازهی در 26 آذرماه 1397 با کارمند گمرک و یک ارباب رجوع وارد مجادله کلامی شد و فیلم آن در فضای مجازی انتشار یافت ادعای توهین «به قوم بلوچ، مذهب اهل سنت، مسئولان کشور و نمایندگان مجلس» را مطرح کرد. او مدعی تهیه فیلم با استفاده از ترفندهای رایانه ای شد. نکته جالب آن بود که گفته می شد کارمند گمرک خود از برادران اهل سنت است.

 البته همان موقع مطرح شد که وی بدلیلی غیر از پیگیری مسائل حوزه انتخابیه به گمرک رفته بوده که هرگز نیز چنین مسئله ای مورد بررسی قرار نگرفت. اما بلافاصله مجلس دهم دو بار جلسه غیرعلنی تشکیل داد و حتی زمزمه استیضاح وزیر اقتصاد نیز مطرح شد... بی شک مجلس در آن ماجرا نمره مردودی گرفت. عملکرد مجلس دهم نیز بدلیل چنین اقداماتی در اذهان عمومی مثبت نیست که نیاز به بازخوانی ندارد چرا که همگان از سرنوشت آن اطلاع دارند.

یادآوری این ماجرا از آن بابت است که به نظر می رسد این روزها بار دیگر اتفاقی مشابه ماجرای محمد باسط درازهی در مجلس یازدهم در حال وقوع است.

غلامرضا تاجگردون که در یک ماه گذشته با اعتراض نمایندگان با اعتبارنامه اش مواجه شده در نامه ای ادعا کرده احمد توکلی، «لرستیز» است. در بخشی از نامه تاجگردون آمده است:« همگان می‌دانند داد «لر ستیزی» شما سر به فلک کشیده است و بیزارید از این قوم، ولی فراموش نکنید اینان انسان‌های ساده و خداجویی هستند که دل بزرگشان به مهر خدا وصل است و بس».

نکته جالب این جاست که احمد توکلی در صحبت ها و نامه هایی که منتشر کرده به هیچ وجه اشاره ای به مباحث قومیتی نداشته و اتفاقاً مثلاً بارها از تخصیص عادلانه امکانات برای تمام استان کهگیلویه و بویراحمد سخن گفته که امثال تاجگردون ها مانع آن شده اند.     

 این ترفند امثال تاجگردون و باسط درازهی هاست که برای فرافکنی و پاسخگو نبودن به اقدامات خود پای مسائل و مباحث قومی را وسط می کشند. آنها بر این باورند که این گونه می توانند منتقدان خود را به سکوت وادارند تا به کارهای خود ادامه دهند.

تاجگردون تلاش دارد به مردم حوزه انتخابیه خود بقبولاند که تمام دعوا بر سر اعتبارنامه اش بدلیل مسائل قومیتی است تا این گونه آنها را تحریک کند و به حمایت از خود به خیابان ها بکشاند. در واقع تاجگردون می خواهد اتهام فساد، رانت خواری، مدرک غیرمعتبر و ... را که بارها از سوی نمایندگان مطرح شده به یک دعوای قومیتی تقلیل دهد. این در حالی است که نه تنها احمد توکلی بلکه هیچ کدام از نمایندگان معترض به اعتبارنامه وی چنین سخنانی مطرح نکرده اند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر