کد خبر: 85911
A

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: وقتی اجازه نمی‌دهند اصلاح طلبان نه در تصمیم‌گیری و نه در اجرا حضور پیدا کنند این نامش سکوت نیست بلکه به معنای، سلب کردن فرصت‌ها از اصلاح طلبان است.

به گزارش دیده بان ایران؛ «جواد امام»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان برای انتخابات سال 1400، کاندیدا دارند؟ با توجه به اینکه برخی به عنوان کاندیداهای اصلاح‌طلبان در رسانه‌ها مطرح می‌شوند، گفت: یقینا برای سال 1400 کاندیدا خواهیم داشت البته اگر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌ها تجدیدنظر کرده و فضا را باز کند. حال اگر همان سیاست‌هایی که در انتخابات مجلس یازدهم اعمال شد، همچنان حاکم باشد و همان مسیر قبلی بخواهد طی شود، وضعیت به گونه‌ دیگری رقم خواهد خورد. به بیانی دیگر اگر در این فضا، تجدید نظری صورت نگیرد، یقینا مشارکتی رخ نخواهد داد و در نتیجه اصلاح طلبان نیز نمی‌توانند، کاندیدایی را ارائه کنند. چراکه اصلاح‌طلبان درصددند با کاندیداهای متعلق به جریان اصلاح‌طلب وارد صحنه شوند و اگر قرار  است هزینه‌ای را تقبل کنند تمایل دارند آن هزینه را برای کاندیدای اصلاح طلب مدنظر خود صرف کنند.

او افزود: هر چند به اصلاح‌طلبان اجازه نخواهند داد با کاندیدای خود وارد انتخابات شوند. از این رو اجازه ورود اصلاح طلبان به میدان انتخاباتی، بستگی به سیستم دارد. به عبارتی سیستم باید در ابتدا فضایی فراهم کند تا مشارکت حداکثری در آن شکل گیرد و به عبارت دیگر، سلیقه‌های مختلف نیز  در انتخابات کاندیدا داشته باشند تا در معرض رأی مردم قرار گیرند.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب به استفاده از گزاره فتنه از سوی برخی رسانه‌های اصولگرا برای تخریب اصلاح‌طلبان اشاره کرد و گفت: اگر دوستان و رقبایی که با همین حداقل رأی در مجلس مستقر شدند بخواهند، همین مسیر را بروند نه اصلاح طلبی در انتخابات حضور دارد و نه فتنه‌ای می‌تواند وجود داشته باشد. به بیانی دیگر، در واقع آن فتنه‌ای که آنها می‌خواهند بسازند حتما آن فتنه، اصلاح طلبان نیستند بلکه باید از خودشان فتنه بسازند!

مدیرعامل بنیاد باران درخصوص چرایی سکوت اصلاح طلبان نیز عنوان کرد: اصلاح طلبان سکوت نکردند بلکه باید بستری برای اظهار نظر اصلاح‌طلبان فراهم شود تا بتوانند در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها حضور پیدا کنند. از این رو وقتی اراده بر این است هر فردی، اصلاح طلب است به اتهام اصلاح طلبی، وی را مجرم تلقی کرده و  رد صلاحیت می‌کنند و در نتیجه اجازه نمی‌دهند اصلاح طلبان نه در تصمیم‌گیری و نه در اجرا حضور پیدا کنند نامش سکوت نیست بلکه به معنای سلب کردن فرصت‌ها از اصلاح طلبان است.

 

او به کاندیداهایی که برای انتخابات 1400، برای اصلاح‌طلبان گمانه‌زنی می‌شود نیز تاکید کرد:  تاکنون راجع به هیچ شخص خاصی برای کاندیداتوری 1400 در جریان اصلاحات، تصمیم‌گیری نشده است. بنابراین هرگونه اظهار‌نظری که در این باره صورت می‌گیرد یا توسط اشخاص بوده و یا توسط رقبا با نیت تخریب سرمایه‌های اجتماعی اصلاح طلبان، صورت گرفته است.

جواد امام در پاسخ به استعفای اعضای برخی احزاب اصلاح‌طلب نیز اشاره کرد: بنده در جریان جزئیات استعفاهای صورت گرفته نیستم اما فکر می‌کنم این موضوع به حزب اتحاد برنمی‌گردد بلکه شرایط کشور به گونه‌ای است که جوانان احساس می‌کنند در حوزه‌هایی که می‌توانستند فعالیت کنند یا حرفی برای گفتن داشتند و یا اینکه برای مشارکت می‌توانستند حضور پیدا کرده و تأثیرگذار باشند، آن فرصت‌ها از آنها سلب شده و در گام اول از حزب خودشان فاصله گرفتند در صورتی که دارند از جامعه فاصله می‌گیرند. اینها سرمایه‌های اجتماعی و پشتوانه‌های کشور هستند. از این رو آنهایی که از این شرایط خوشحال می‌شوند باید بدانند که این شرایط، نتیجه شرایطِ سخت کشور بوده و این نمادِ نارضایتی است. در نتیجه فکر می‌کنم این استعفاها تنها به حزب اتحاد باز نمی‌گردد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا این مجلس می‌تواند پُلی سرنوشت‌ساز به سمت انتخابات 1400 برای اصولگرایان باشد؟ تصریح کرد:  باید منتظر باشیم و ببینیم آیا مجلس، منافع ملی و منافع مردم را  به نسبت منافع جریانی و حزبی خودش و به آن شعارهایی که سر داده در اولویت خود قرار می‌دهد یا اینکه فقط به دنبال ناکارآمدی دولت جاری است. اگر به دنبال ناکارآمدی دولت جاری باشد یقینا جواب منفی است. نکته مهم اینکه نمایندگان این مجلس، نمایندگان همه بخش‌های جامعه نیستند، از این رو برای 1400 باید کاری کنند که همراهی اکثریت مردم را داشته باشند. من فکر می‌کنم با شروع مجلس، آنهایی هم که به نمایندگان رأی دادند مشخص نیست اگر دوباره انتخابات برگزار شود به آنها مجددا رأی دهند چون هیچ دورنما و تصویر روشنی از خودشان ارائه نکردند که بگوییم، حداقل آنهایی که به این نمایندگان رأی دادند امیدوار هستند چه برسد به آنهایی که رأی ندادند و اکثریت جامعه را نیز تشکیل می‌دهند. 

منبع: برنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر