کد خبر: 86859
A

سخنگوی شورای نگهبان گفت: حدود ۳ هزار و ۳۴۶ مصوبه از مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف دریافت کرده‌ایم اما ۴ هزار‌ و ۸۰۰ بار از سوی شورا اعلام نظر شده است

به گزارش دیده بان ایران؛ 

، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه آماری از فعالیت‌های چهل ساله شورای نگهبان ارائه کرد و اظهار کرد: هنوز از مجلس یازدهم مصوبه‌ای دریافت نکردیم و همه مصوبات امروز مربوط به مجلس دهم است. حدود ۳ هزار و ۳۴۶ مصوبه از مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف دریافت کرده‌ایم اما ۴ هزار‌ و ۸۰۰ بار از سوی شورا اعلام نظر شده است؛ ۲هزار و ۲۱۴ لایحه بوده و ۱۱۳۲ طرح بوده تقریبا ۰/۱ مورد مغایرت شرع و قانون قرار گرفته است.

وی افزود: در خصوص اساسنامه‌های هیأت وزیران نیز از سال ۶۹ تاکنون ۵۰۲ اساسنامه ارسال شده ۴۵۸ اساسنامه مورد تایید قرار گرفته است.

کدخدایی اضافه کرد: نامه‌های دیوان عدالت اداری نیز تعدادشان ۱۰۸۱ نامه بوده که ۷۰۳ نامه خلاف موزاین شرع و قانون شناخته نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره محکوم کردن کسانی که در ترور شهید سلیمانی نقش داشتند، گفت: طبیعتاً دوستان در وزارت امور خارجه باید پاسخ این سوال را بدهند و اگرچه خیلی حداقلی و دیر بود اما گزارشگر کمیسیون حقوق بشر ترور شهید سرافراز ما را نقض قوانین بین‌الملل دانست، این از این جهت که یک اقدام خلاف حقوق بین‌الملل توسط آمریکا صورت گرفته قابل توجه است اما دوستان ما در وزارت امور خارجه پیگیر این موضوع هستند.

کدخدایی در خصوص فوت دو نماینده و رد اعتبارنامه و مدارک تحصیلی دو نماینده دیگر و راهکار شورای نگهبان در این خصوص، گفت: ما دو مرحله انتخابات بعد از انتخابات سراسری داریم که به آن مرحله دوم گفته می‌شود که دو هفته پس از انتخابات سراسری برگزار می‌شود اما این بار به دلیل شرایط کرونایی در شهریور قرار است برگزار شود و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در شهریور برگزار خواهد شد.

وی افزود: برای کسانی که فوت می‌کنند، انتخابات میان دوره‌ای باید برگزار شود، انتخابات میان دوره‌ای قبلاً مستقلا‌ً برگزار می‌شد اما سال‌هاست به موجب قانون با اولین انتخابات سراسری برگزار می‌شود بر همین اساس باید با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره رد اعتبارنامه تاجگردون و هجمه‌های وارد شده به شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یک مرحله رسیدگی است و براساس قوانین و‌ مقررات بررسی را انجام می‌دهد و رسیدگی می‌شود، رسیدگی به اعتبارنامه نیز مرحله دیگری است که اینها ارتباطی به یکدیگر ندارد؛ این کار در مجلس گذشته نیز اتفاق افتاده است و تاکنون ۲۰ مورد داشته‌ایم که مواردی در شورای نگهبان تایید شده و مجلس به اعتبارنامه رای لازم را نداده و اتفاق خاصی نیست که صورت گرفته اما هجمه‌ها مثل بقیه هجمه‌هایی است که به شورای نگهبان وارد می‌شود، برخی از هجمه‌ها از روی کینه و برخی از هجمه‌ها از روی نادانی است و امیدواریم دوستان نادان هم به خودشان بیایند و توجه کنند که هجمه‌هایشان به شورای نگهبان چه آسیبی می‌زند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان همان شورای نگهبان سال ۸۸ است و قطعا از آرا خود دفاع می‌کند؛ ممکن است که اشتباهی صورت گرفته باشد اما ترتیبی که در قانون برای رسیدگی است این است که براساس اسناد و‌ مدارک رای‌گیری می‌کنند.

کدخدایی گفت: الان که من در خدمت شما هستم، برخی از نمایندگان در جلسه هیات مرکزی رای منفی دادند و من مخالف بودم اما ساختار رای‌گیری و قانون این است که باید به آرا احترام گذاشت، همه آرایی که در شورای نگهبان صادر شده مورد احترام حتی خود من است که ممکن است مخالف باشم.

وی در خصوص‌ فیلتر اینستاگرام نیز گفت: باید نسبت به همه مصوبات زمانی اعلام نظر کرد که در مجلس تصویب شود و به دست ما برسد.

کدخدایی درخصوص رایزنی احمدی‌نژاد با شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اظهار کرد: هیچ‌گونه رایزنی با شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری  به عمل نیامده است و این اخبار تکذیب می‌شود. نسبت به صلاحیت افراد همانطور که در مجلس برای هر دوره اظهارنظر می‌کنیم برای انتخابات ریاست جمهوری هم در زمان خودش اظهارنظر می‌کنیم و باید موضوع بررسی شود و امکان بررسی هم وجود دارد و نظر شورا در زمان خودش اعلام می‌شود.

وی افزود: تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ممنوع است و اگر جایی خطایی صورت گیرد، باید تذکر داد اما این گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود، عرفا تبلیغ نیست.

کدخدایی درباره اساسنامه کمیته ملی المپیک نیز گفت: این اساسنامه به دولت برگردانده شد و‌ ان‌شاالله با اصلاحات می‌تواند مورد تایید شورای نگهبان واقع شود اما به شرطی که هیات وزیران اصلاحات را انجام دهد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص عملکرد این شورا بیان کرد: عملکرد را شما باید نمره دهید؛ اساس شورای نگهبان به عنوان نهاد لازم و ضروری و با تشخیص موسسان قانون اساسی شکل گرفته است و اگر فراز و فرودهای چهل ساله را در نظر بگیریم بهتر می‌توانیم تشخیص دهیم که دلیل وجود شورای نگهبان چه بوده است.

وی اضافه کرد: هر نهادی خوب است که تحولات و اصلاحاتی داشته باشد، ما نیز باید در رویه‌هایمان تغییر ذائقه‌ای داشته باشیم و این کار در حال انجام است و از پیشنهاد و انتقاد شما استقبال می‌کنیم و اگر پیشنهادی دارید برای ما ارسال کنید.

کدخدایی درباره اظهارات اخیر زاکانی درباره پرونده تاجگردون، گفت: من یک موضوع کلی را گفتم و اعلام کردم که اگر اسناد جدیدی به دست ما می‌رسید، طبیعتاً براساس اسناد جدید اعلام‌نظر می‌کردیم و این موضوع در خصوص همه افراد است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره سند ۲۵ ساله بین ایران و چین نیز گفت: همه موافقتنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همین اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: دولت تا امروز درباره این موضوع به موقع اطلاع‌رسانی و اعلام کرده است که هر زمان این توافق به نتیجه برسد حتما به مجلس ارائه خواهد شد.

کدخدایی با بیان اینکه اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم، گفت: موضع دشمنان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی راه خود را درست رفته است.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر