کد خبر: 86937
A

عبدالله مومنی گفت: این‌ که آقای احمدی‌نژاد با ژست اپوزیسیون بخواهد خود را نماد حق و مخالفین خود را باطل تلقی کند از طنز‌های تلخ تاریخ است؛ چرا که هنوز آثار زیانبار حضور او در راس دولت بر این کشور و بن بست‌های پیش روی نظام و مردم قابل لمس است و با موضع گیری رندانه نمی‌توان حافظه تاریخی مردم را پاک کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ در حالی که احمدی‌نژاد به تازگی گفته است خیالی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ ندارد، اما همچنان باز حواشی او داغ است. این بار او در مقابل بهمن بابازاده خبرنگار موسیقی نشسته و به اظهار نظر‌های مختلفی پرداخته است.

عبدالله مؤمنی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره گفت: احمدی‌نژاد تلخ‌ترین نقطه ناکامی طبقه متوسط فعال ایران را در دوران نیم قرن اخیر رقم زد و در سقوط امید ایرانیان به بهبود و پیشرفت، عاملیت درجه اول را داشت. چرا احمدی‌نژاد نمی‌تواند محل اعتماد باشد بدین خاطر که کارنامه او در دوران بسط یدش، سیاه و توام با سلطه بود. فرار از پاسخگویی در خصوص وضعیت فعلی کشور از سوی یک جریان سیاسی دیده می‌شود که بخش عمده‌ای از بن بست و موانع پیش روی روند بهبودگرایی مردم ریشه در ساز مخالف و کارشکنی‌ها و مسولیت گریزی این جریان اصولگرا و جریانات ضد اصلاحات دارد و بنظر می‌آید آقای احمدی‌نژاد و جریان اصولگرا با نوعی فرافکنی و فرار به جلو می‌خواهند از پاسخگویی در خصوص نقش خود و جریان سیاسی حامی خود طفره رفته و تمامی مسولیت‌ها را به گردن جریان اصلاحات و اعتدال بیاندازند.

وی افزود: اگرچه بواسطه نقش و عملکرد هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا رویگردانی مردم از هر گونه حضور و فعالیت در ذیل دو جریان عمده سیاسی کشور امری روشن است، اما آیا این‌که محافظه‌کاران با بی‌مسئولیتی، بی‌توجهی یا فرافکنی و تعصبات سیاسی و فرقه‌ای آن را انکار یا به جریان مقابل نسبت می‌دهند اهمیت چندانی ندارد؟ مهم این هست که اگر جریانی می‌خواهد صادقانه به سمت بازسازی و احیای رابطه ترک خرده مردم با خود حرکت کند بدون شک بایستی با صداقت و پذیرش نقش خود در ایجاد وضعیت کنونی بدنبال اصلاح در مناسبات به بن بست رسیده باشد نه اینکه اصولگرایان و یا اصلاح‌طلبان با شروع نمودن بازی سیاسی بدنبال فریب جامعه باشند و بخواهند مردم را از توجه به مشکلات دوره‌های قبل یا وضعیت فعلی دور نمایند. اگرچه این نقد‌ها به مفهوم تبرئه دولت از مسولیت‌اش در برابر مردم نیست و نخواهد بود و این موضوع که دولت باید پاسخگوی خواسته‌ها و مطالبات جامعه باشد، امری بدیهی است. شرایط امروز ایران محصول عملکرد دولت‌های پیشین و بخصوص عملکرد معارض با منافع ملی در دولت احمدی‌نژاد و نیز ناکارآمدی دولت فعلی است.

مؤمنی اظهار کرد: اما این‌ که آقای احمدی‌نژاد با ژست اپوزیسیون بخواهد خود را نماد حق و مخالفین خود را باطل تلقی کند از طنز‌های تلخ تاریخ است؛ چرا که هنوز آثار زیانبار حضور او در راس دولت بر این کشور و بن بست‌های پیش روی نظام و مردم قابل لمس است و با موضع گیری رندانه نمی‌توان حافظه تاریخی مردم را پاک کرد. آقای احمدی نژاد اگر چه بیان کنند که اینگونه موضع گیری‌ها با هدف ورود به انتخابات نیست و یا گفته باشند قصدی برای ورود به کارزار انتخاباتی پیش رو ندارند، اما تجربه و سابقه ایشان در تعارض با چنین ادعایی است؛ چنانچه در انتخابات پیشین برغم صدور اطلاعیه و نفی مطلق کاندیداتوری، اما؛ در دقیقه نود همه تحلیل‌ها را با حضور خود بهم زد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: احمدی‌نژاد با نوعی بازی سیاسی عوامفریبانه به دنبال ایجاد ارتباط و پیوند با طبقه متوسط شهری است که خواهان آزادی‌های اساسی اجتماعی است. اما احمدی نژاد بداند این طبقه در مجموع بیشتر در پی بسط و ایجاد و مطالبه آزادی‌های سیاسی است و تکیه بر آزادی‌های اجتماعی بدون توجه به آزادی‌های سیاسی کار عوامفریبانه و پوپولیستی است و طبیعتا نمی‌توان در دفاع از آزادی و حقوق شهروندی بصورت گزینشی عمل کرد؟!

عبدالله مومنی بیان کرد: احمدی‌نژاد چرا دوره و عملکرد خود را بابت سرکوب انجمن‌ها و جنبش دانشجویی و محدودیت‌ها و ممانعت از تحصیل و فعالیت آزادانه تشکل‌های دانشجویی نقد نمی‌کند. اگر یکبار او به اتفاقات تلخی که در دوره ایشان صورت گرفته، به رفتار خطا و برخورد‌های ناپسند اعتراف کند و نقش خود را در روند محدودیت‌های اعمال شده مورد شماتت قرار دهد؛ یا مشخصا در خصوص محدودیت‌هایی که در طی هشت ساله دولت او پیش روی همه گرایشات دانشجویی منتقد وضع موجود و بخصوص انجمن‌ها قرار گرفت صحبت کرد و پذیرفت که انسداد پیش روی آزادی در دانشگاه اشتباه است می‌شود باور کنیم او تغییر کرده است.
 
او خاطرنشان کرد: او به جای این که پاسخگوی دوران ریاست جمهوری خود باشد، از آمنه آمنه سخن می‌گوید؟ احمدی نژاد در پیشگاه تاریخ و ملت باید پاسخگو باشد و بگوید آن همه پول نفت کجا رفت؟ آمنه فدای سرش. در دوره ایشان اساتید دانشگاهی مجرب اخراج شدند و طیفی از دانشجویان از تحصیل بازماندند آیا ایشان می‌تواند جوابگوی ظلم‌های صورت گرفته باشد؟!

مؤمنی ادامه داد: بنظر می‌آید آنچه تحت عنوان تغییرات صورت گرفته در احمدی نژاد از آن یاد می‌شود ریشه در دو مساله دارد؛ مسله نخست اینکه او خود نیز مغضوب شده و برخی از یاران و موتلفین و همراهانش طعم تلخ زندان و حذف را تجربه کرده‌اند و محرومیت از حق انتخاب شدن و کاندیداتوری و رد صلاحیتش می‌تواند دلیلی بر برخی تغییرات سطحی و موضع گیری‌های بعضا تند و احساسی او باشد.
 
او افزود: مساله دوم اینکه به نمایش گذشتن این نگرش‌های بظاهر رادیکال در رفتار سیاست‌مدارانی که در ساخت رسمی قدرت بوده‌اند؛ اگرچه خرق عادت محسوب می‌شود، اما با توجه به اینکه باور به آزادی‌های سیاسی و آزادی مدنی و قائل شدن حق اعتراض را نمی‌توان بصورت گزینشی صرفا برای حلقه اطرافیان خود تبلیغ و توجیه نمود و از آنجائیکه در طی سالیان گذشته احمدی‌نژاد کوچکترین دفاعی از حقوق و آزادی‌های اساسی که در خصوص بسیاری از فعالان نقض شده نداشته، بنظر می‌آید این رفتار‌ها بیشتر به نوعی ماجراجویی می‌ماند که با مخاطب قرار دادن طبقه متوسط بدنبال جلب نظر و توجه این طیف از قشر‌های عمومی جامعه است. مگر می‌شود از بقایی و مشایی دفاع نمود و روند دادرسی را در خصوص پرونده‌های‌شان غیرقانونی و در نتیجه تسویه حساب ارزیابی کرد، اما از دیگر موارد مشابه سخن نگفت. احمدی نژاد باید بداند که اتخاذ مواضع رادیکال و ماجراجویانه نمی‌تواند رافع مسولیت او و پاسخگویی‌اش در برابر مردم بخاطر تحمیل شرایط تحقیرآمیز بر مردم در طی دوران ریاست جمهوری‌اش گردد.

منبع: فرارو

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر