کد خبر: 86949
A

نماینده ادوار مجلس و دبیرکل حزب جمهوریت درباره مقایسه روحانی و بنی‌صدر گفت: تقاضا می‌کنم آقایانی که در مجلس جمع شده‌اند و این حرف‌ها را می‌زنند توبه کنند و از این خصومت‌ها دست بردارند، مگر به مجلس رفته‌اید تا انتقام‌گیری کنید؟!

به گزارش دیده بان ایران؛ اخیرا جواد نیک‌بین یکی از اعضای جبهه پایداری و نماینده کاشمر در مجلس در مصاحبه‌ با سایت دیده بان ایران گفته است: همان دلایلی که باعث شد بنی‌صدر عزل شود همان دلایل الان وجود دارد و این دولت باید استیضاح و عزل شود. (اینجـــــــا)

در این ارتباط، رسول منتجب‌نیا، نماینده ادوارِ مجلس شورای اسلامی و دبیرکل حزب جمهوریت، در پاسخ به این سوال که برخی نمایندگانِ نزدیک به جبهه پایداری با مقایسه روحانی و بنی‌صدر به دنبال چه اهدافی هستند؟ گفت: پس از بازنگریِ قانون اساسی، به نمایندگان این اختیار داده شده که از رئیس جمهور سوال یا استیضاح کنند و در قانون اساسی هم قبل از بازنگری هم مساله طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور در قانون آمده و یک مورد هم در دروه اول تجربه شده است. از نظر قانونی در این باره جای تردیدی نیست و در واقع، اختیاری است که نمایندگان دارند.

او افزود: اما چند مساله وجود دارد. اول اینکه در شرایطی قرار داریم که از یک سو به شدت تحت تحریم آمریکا و کشورهای اقماری‌اش هستیم و ما را تحت فشار فوق‌العاده قرار می‌دهند و از سوی دیگر، مساله کرونا تمام فکر و وقت مسئولان کشور ما و همچنین جهان را به خود مشغول کرده است.

منتجب‌نیا ادامه داد: نکته سوم اینکه، 7 خرداد افتتاح مجلس یازدهم بوده و تاکنون یک ماه و 25 روز از عمر مجلس می‌گذرد و هنوز این مجلس، به دو ماه هم نرسیده و حتی اعتبارنامه بعضی نمایندگان در مرحله بررسی و گفت‌وگو است. از سوی دیگر هنوز بسیاری از نمایندگانِ مجلس، آشنا به وضعیت مجلس، اختیارات مجلس و وظایف مجلس نشده‌اند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: از سوی دیگر انتخابات مجلسی که 2 اسفند 98 برگزار شد با بی‌رغبتی مردم مواجه شد. در عین حال به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده و مسائل دیگر، مردم کمتر پای صندوق‌های رای آمدند که اگر همه این مسائل در  کنار هم قرار گیرند، نتیجه این انتخابات سرد و بی رونق حضور چشمگیر اصولگرایان و حضور بسیار کمرنگِ اصلاح‌طلب‌ها در مجلس بود. حال اگر همه این فاکتورها را هم کنار بگذاریم آیا عقل سلیم ایجاب می‌کند که نمایندگان مجلسی که تازه وارد مجلس شده‌اند شمشیر را از رو ببندند و به رئیس اجرایی کشور که در حال حاضر از یک سو رئیس ستاد مبارزه با کروناست و آن را فرماندهی می‌کند و از سوی دیگر مسائل مبارزه با آمریکا را تدبیر و مدیریت می کند، انتقاد کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به مواضعِ تندِ برخی نمایندگان دلواپسِ اصولگرا علیه دولت، گفت: فکر می‌کنم این اقدامات هم از نظر شرعی و هم از منظرِ انطباق با منافع ملی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. علاوه بر اینها، اقدامات برخی نمایندگان علیه دولت از نظر عقل و منطق هم قابل توجیه و قابل دفاع نیست. در واقع این اقدامات، اقداماتی نیست که در شأن نمایندگانِ مجلسی باشد که دم از اصولگرایی می‌زنند. در واقع براساس کدام اصل و قانون، اخلاق، توجیه شرعی و منطقی این کارها را می‌توان توجیه کرد و پذیرفت که این، اصل ماجراست.

او با اشاره به تشبیه روحانی و بنی‌صدر نیز تاکید کرد: اینهایی که این‌گونه صحبت می‌کنند یا در زمان برکناریِ بنی‌صدر، هنوز به دنیا نیامده بودند و از کارهای او خبر نداشتند و یا اینکه خبر دارند اما برخلاف عقل و منطق و بر خلاف وجدان، حرف‌هایی را به زبان می‌آورند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه بنی‌صدر یک عنصر بسیار فاسد، متکبر، مخالف امام و مخالف انقلاب شده بود، تصریح کرد: بنی‌صدر، یک محور و تکیه‌گاه برای منافقین، اپوزیسیون‌ها و برای دشمنان انقلاب و امام بود. مگر 14 اسفند را فراموش کرده‌اید که چه بلاهایی را بر سرِ فرزندان این ملت آوردند؟ مگر برخوردِ بنی‌صدر را با شهید بهشتی و شخص حضرت امام و دیگران حداقل نخوانده‌اند؟ ما که از نزدیک دیدیم و شاهد بودیم. بنده از کسانی بودم که از اوایل جنگ تحمیلی در پایگاه وحدتیِ دزفول، از نزدیک شاهدِ عملکرد بنی‌صدر بودم. البته از قبل هم اطلاع داشتم اما در آنجا شاهدِ یک انسانِ کاملا متکبر،  مخالف با مسائل و نهادهای انقلابی بودم.

او یادآور شد: در اوایل جنگ تحمیلی، در خوزستان هر روز شاهد بودیم که نیروهای سپاه، نیروهای بسیج، نیروهای جهاد و شخصیت‌ها پیش بنده که نماینده حضرت امام (ره) بودم حضور پیدا می‌کردند و گلایه می‌کردند که بنی‌صدر با ما بَد برخورد می‌کند، با خشونت برخورد و ما را تحقیر می‌کند. بنده شاهد بودم بنی‌صدر در سفری که مقام معظم رهبری به عنوان نماینده امام در شورای عالیِ دفاع، رئیس مجلس و شهید رجایی به عنوان نخست‌وزیر آمدند با تکبر و خودخواهی با آنها برخورد می‌کرد. از نظر بنده، بنی‌صدر یک عاملِ بیگانه بود.

دبیرکل حزب جمهوریت خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: چرا این‌گونه بی‌انصافی می‌کنید؟ چرا چشم‌هایتان را برای رسیدن به منافع جناحی بر روی حقیقت می‌بندید و  همه ارزش‌ها را زیر پا می‌گذارید؟ بنده جزو کسانی هستم که در برخی موارد به دولت روحانی انتقاد دارم و بارها با صدای بلند انتقاد کردم. درست است که آقای روحانی مورد حمایت اصلاح‌طلبان بود اما بابِ انتقاد به روی ما باز است و ما انتقاد می‌کنیم اما اینگونه برخورد کردن‌ها، بی‌انصافی و بی‌مروتی است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تقاضا می‌کنم آقایانی که در مجلس جمع شده‌اند و این حرف‌ها را می‌زنند توبه کنند و از این خصومت‌ها، دست بردارند. مگر به مجلس رفته‌اید تا انتقام‌گیری کنید؟ شما در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا داشتید که کاندیدای شما رای نیاورد آقای روحانی رای آورد حالا به مجلس آمده‌اید می‌خواهید انتقام، از روحانی بگیرید؟! دودِ این انتقام‌گیری‌ها در چشمِ ملت می‌رود.

رسول منتجب‌نیا عنوان کرد: اگر نمایندگان مجلس با روحانی جنگ دارند اجازه دهند دوره‌اش تمام شود بعد از پایانِ دوره، بروند با وی جنگ کنند!

او اضافه کرد: بنابراین تشبیه روحانی و بنی صدر و برخوردهای انتقام جویانه، بسیار غیرمنطقی و غیراصولی است. البته بنده این رفتارها را در این مجلس قبلا پیش‌بینی کرده بودم اما بعضی از دوستان می‌گفتند اینها عاقل‌تر از آن هستند و رئیس مجلس و هیات رئیسه و همچنین بزرگان اصولگرا، اجازه نمی‌دهند این نمایندگان تندرو چنین اقداماتِ تند و بی‌منطق را انجام دهند اما در حال حاضر به نظر می‌رسد، آنها هم یا اجازه داده‌اند و یا زورشان به آنها نمی‌رسد یا اصلا عزم‌شان بر آن است که مجلس را تبدیل به میدان جنگ برای دولت و زیرپا گذاشتن منافع کشور کنند.

این نماینده ادوار مجلس خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم تاکید کرد: به حل مشکلات کشور بپردازید. آیا مشکل کشور این است که شما رئیس جمهور را استیضاح کنید یا اینکه طرح عدم کفایت را مطرح کنید آیا این مشکل کشور است؟! مردم به شما می‌خندند. مردم، شما را مسخره می‌کنند. آیا تصور می‌کنید مردم حوزه انتخابیه‌تان با شما چگونه برخورد می‌کنند؟ مردم به شما می‌گویند به شما رای دادیم بروید آنجا با دولت جمهوری اسلامی بجنگید یا با آن مقابله کنید یا اینکه به مجلس بروید تا مشکلات اقتصادی را حل کنید. اگر واقعا راست می گوئید، صادقانه برخورد کنید. دست به دست هم بدهید مشکلات را حل کنید.

این چهره سیاسی در پایان گفت: در حال حاضر مشکلات بر سرِ دولت و قوای دیگر تلنبار و انباشته شده که نمایندگان می‌توانند آن را حل کنند. بنده به عنوان یکی از نمایندگانی که سه دوره در مجلس بودم و همیشه هم ناظر مجلس بودم به نمایندگان مجلس یازدهم، تذکر می‌دهم که این راهی که شما انتخاب کرده‌اید بیراهه است. راهی است که منافع ملی و مصالح کشور را مورد نابودی قرار می‌دهد و موجب شادی و خوشحالی آمریکا و اسرائیل می‌شود. از این رو کاری نکنید که آب به آسیاب دشمنان بریزید. 

منبع: برنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر