کد خبر: 8727
A

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان هرکدام اکنون در طیف خود با سه کاندیدای سرشناس، آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی می شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سایت تابناک نزدیک به محسن رضایی در ادامه گزارش خود نوشت: در زمان باقیمانده تا انتخابات سال 96، هنوز خبری رسمی از گزینه های احزاب و گروه های سیاسی بخصوص جریان اصولگرا در دست نیست، اما تحرکات این جریانات سیاسی و جلسات و نشست های مختلف آنها اگرچه در سکوت محض در حال انجام است، اما گویا به اتفاق نظر در خصوص کاندیداهای مورد نظر این جناح ها منجر شده است.

اصولگرایان و اصلاح طلبان هرکدام اکنون در طیف خود با سه کاندیدای سرشناس، آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی می شوند. کاندیداهایی که البته بر سر هر یک از آنان بحث ها و رایزنی های مختلف شکل خواهد گرفت تا در نهایت به معرفی یک نامزد واحد بیانجامد که البته این مساله شاید کار را مقداری برای اعضای این دو جریان سیاسی سخت کند. برای یافتن معیارهای کاندیدای اصلح از میان چهره های مطرح اصولگرا، سراغ یکی از فعالان این جریان رفتیم.

«ناصر ایمانی» فعال سیاسی اصولگرا عمده ملاک های این جریان برای گزینه های انتخاباتی را «مقبولیت اجتماعی» می داند. او اگرچه «صلاحیت فردی» برای پذیرش این مسئولیت را هم یکی دیگر از معیارهای مهم تعیین نامزد نهایی می داند، اما برای مقبولیت اجتماعی ارزش بیشتری قائل بوده و آن را اولویت اصلی و مهم ائتلاف اصولگرایان ذکر می کند.

وی با تاکید بر توجه ویژه اصولگرایان به موضوع «مقبولیت اجتماعی»، اظهار کرد: «حتی اگر گزینه ای دارای فعالیت آنچنانی در اردوگاه اصولگرایان نباشد، اما از مقبولیت اجتماعی برخوردار باشد، مورد نظر ما خواهد بود».

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه هنوز اسامی کاندیداهای این جریان مطرح نشده، عنوان کرد: «هرکدام از احزاب اصولگرا با در نظر داشتن این معیارها و ملاک ها یک یا چند نفر را برای ورود به رقابت های انتخابات سال آینده معرفی خواهند کرد. کمااینکه تاکنون حزب موتلفه و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی به برخی گزینه ها رسیده اند، اما این مرکزیت اصولگرایان است که هنوز وارد مصادیق نشده است».

ناصر ایمانی در پاسخ به این سوال که از بین گزینه های مطرح اصولگرایان همچون (محمدباقر قالیباف، عزت الله ضرغامی و سعید جلیلی) ترجیح را بر انتخاب کدامیک می داند؟ گفت: «از بین همین سه نفر هر کدام که مقبولیت بیشتری در جامعه داشته باشد انتخاب خواهند شد. اما مساله مهم در این زمینه سابقه مسئولیت اجرایی این افراد است. مشکلی که «حسن روحانی» با آن روبه رو بوده، همین مورد است. وی هرچند سوابق کار ستادی و حضور در مجلس به عنوان نماینده ملت را داشت، اما هیچگاه در مسئولیت اجرایی حضور نداشت».

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه تاکید کرد: «برای پست ریاست جمهوری چه این گزینه از بین اصولگرایان باشد و چه از میان اصلاح طلبان، نیازمند فردی هستیم که حداقل در یک حوزه کار اجرایی کرده باشد. حال که مثال روحانی را مطرح کرده ام از «سعید جلیلی» هم بگویم. او که اکنون به عنوان یکی از گزینه های جریان اصولگرا برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود نیز، هیچگاه بر مسند اجرایی نبوده است».

وی با بیان اینکه علاوه بر مقبولیت اجتماعی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری باید دارای سوابق درخشان و توان انجام کار اجرایی داشته باشد، تاکید کرد: «این افراد وقتی وارد کار اجرایی شوند، در اداره کشور دچار مشکل خواهند شد. مثل آقای روحانی که با وجود دارا بودن سوابق و مسئولیت های مهم، در حوزه اجرا آزموده نشده بود».

اما در آنسوی میدان، جریان اصلاحات نیز بیکار ننشسته است. کسانی که اگرچه تاکنون «حسن روحانی» را به عنوان گزینه مدنظر خود در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم مطرح کرده اند، اما در برخی محافل خبر از حضور کاندیدای آلترناتیو در کنار رییس جمهوری فعلی را می دهند.

 

اصلاح طلبان به دنبال آلترناتیو روحانی

 

«محمدجواد حق شناس» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز اگر چه خبر تلاش اصلاح طلبان برای حضور کاندیدای آلترناتیو در کنار رییس جمهوری فعلی را تایید کرد، اما آن را تنها برای مواقع خاصی قابل عرضه دانست.

حق شناس در خصوص تصمیماتی که تاکنون در جریان اصلاحات برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی گرفته شده است، گفت: «در حال حاضر دو مرجع شاخص در جریان اصلاحات داریم. یکی تحت عنوان شورای هماهنگی اصلاح طلبان و دیگری جبهه اصلاحات، که هیچکدام در این حوزه تصمیمی که نام نامزدهای نهایی انتخابات را علنی کند، نداشته اند. اما طبیعی است که در حال مذاکره و رایزنی باشند».

وی با بیان اینکه مرجع دیگری در ارتباط با جریان اصلاح طلبی در خلال انتخابات سال 94 موسوم به شورای سیاست گذاری شکل گرفت که ترکیبی از چهره های حقیقی و حقوقی اصلاح طلبان را در خود جای می دهد، افزود: «در ماه های اخیر جلسات متعددی با ریاست (محمدرضا عارف) در این شورا برگزار شد، اما تاکنون تصمیمی برای تعیین نامزد انتخابات گرفته نشده است».

این فعال سیاسی اصلاح طلب اما این را هم گفت که هنوز مشخص نیست که شخصیت های جریان اصلاحات چه زمانی بخواهند در خصوص گزینه ای غیر از روحانی یا در کنار روحانی به تصمیم برسند.

وی با تاکید بر اینکه تلاش فعلی این جریان (اصلاح طلبان) حفظ انسجام است، یادآور شد: «اصلاح طلبان در عین اینکه تلاش دارند تا صدای واحدی را به گوش مردم برسانند، سعی دارند تا هوشیارانه فضای سیاسی را رصد کرده و به تصمیمی مقتضی دست یابند تا اگر بنا بر هر دلیلی ضرورتی برای تغییر ایجاد شود، آمادگی خود را داشته باشند».

حق شناس بررسی سناریوها و گزینه های انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را ناشی از ادعاهای شکل گرفته در فضای سیاسی کشور دانست و گفت: «اگر در فضای انتخاباتی سال آینده با وضعیت غیرقابل پیش بینی روبه رو شویم یا اتفاقاتی رخ دهد که ناشی از تصمیم نهاد نظارتی انتخابات باشد، آماده معرفی کاندیدای مورد نظر خود هستیم تا دچار غافلگیری نشویم».

وی از «محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری و محمدرضا عارف» به عنوان گزینه هایی نام برد که اسمشان در نشست های انتخاباتی اصلاح طلبان به عنوان گزینه حضور در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است و البته باز هم تاکید کرد که این افراد برای زمانی هستند که بنا بر هر دلیلی بحث جایگزینی مطرح شود و گرنه همچنان در جریان اصلاحات شانس اول کاندیداتوری «حسن روحانی» است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر