کد خبر: 87675
A
ظریف:

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه هیچ کس نمی‌تواند یک وجب از خاک ایران را واگذار کند به ابعاد مختلف قرارداد ۲۵ ساله با چین و سفر خود با روسیه پرداخت.

به گزارش دیده بان ایران؛ "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت درباره  برخی شبهات مطرح شده در باره   قرارداد ۲۵ ساله با چین، تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که این دولت و نه هیچ دولت دیگری درایران یک وجب ازخاک ایران را نه به کسی واگذار می‌کند ونه اجازه استفاده اختصاصی از خاک ایران را به کسی خواهد داد.

وزیر امور خارجه از به روز شدن قرارداد جامع راهبردی دراز مدت میان ایران و روسیه خبر داد.
 
وی با اشاره به سفر روز گذشته‌اش به روسیه، افزود: علاوه بر دیدار با وزیر خارجه روسیه به خاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونایی، به مدت یک ساعت هم با رئیس جمهور روسیه تلفنی صحبت کردم و پیام ویژه آقای روحانی را درباره برجام و برخی مسایل دو جانبه به آقای پوتین رساندم.
 
ظریف مذاکرات خود با مقامات روسیه را مفید ارزیابی کرد و گفت: با وزیر خارجه این کشور همچنین درباره همکاری‌های دو جانبه و مسایل منطقه‌ای گفتگو شد.
 
وی افزود: دیروز بعد از ظهر ۴ ساعت و نیم مذاکره فشرده با روس‌ها داشتیم که در نهایت به توافق رسیدیم.
 
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: قرارداد همکاری ۱۰ ساله بین ایران و روسیه که در زمان دولت اصلاحات امضا شده بود، تاکنون دوبار و هر بار ۵ ساله تمدید شده است که ۸ ماه دیگر تمام می‌شود.
 
وی افزود: اگر کسی مخالفت نکند، این قرارداد خود به خود ۵ سال دیگر تمدید می‌شود، اما بهتر دیدیم که یک قرارداد جامع راهبردی دراز مدت تدوین و به روز شود. این قرارداد پس از امضاء برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان روابط با همسایگان را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و امنیت منطقه مهم دانست و گفت: امروز همسایگان اهمیت ویژه و فوق‌العاده تری پیدا می‌کنند.

ظریف در حاشیه جلسه هیئت دولت، افزود: همسایگان نقش اول را در سیاست خارجی هر کشوری ایفا می‌کنند، امروز که آمریکایی‌ها به قول خودشان با سیاست فشار حداکثری، انواع تحریم‌های ظالمانه را علیه ملت ایران اعمال می‌کنند؛ همسایگان اهمیت ویژه و فوق‌العاده تری پیدا می‌کنند.

 
وی افزود: به استثنای دو یا سه همسایه که خودشان انتخاب کردند، بیشتر از اینکه به روابطشان با ایران و همسایگان اهمیت دهند، منتظر بنشینند به امید اینکه کشوری دیگر اقدامی علیه ایران انجام دهد و نگاهشان برای تامین امنیت خود به دست و زبان دیگران باشد، روابط ایران با سایر کشور‌ها مثل ترکیه، روسیه، عراق، افغانستان، پاکستان و بسیاری از کشور‌های حاشیه خلیج فارس روابطی بسیار خوبی و در تاریخ چند دهه اخیر بی نظیر است.
 
وزیر امور خارجه همچنین گفت: این روابط می‌تواند کمک بسیار جدی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و امنیت منطقه باشد؛ ما می‌خواهیم یک منطقه قوی داشته باشیم تا همه کشور‌ها با ثبات و آرامش زندگی کنند.
 
وزیر امور خارجه گفت: در سفرم به عراق و در سفر نخست وزیر عراق به ایران، به توافقات بسیار خوبی رسیدیم.
 
ظریف سفر نخست وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران را یک تحول مهم دیپلماتیک ارزیابی کرد و افزود: صحبت‌های مقام معظم رهبری با نخست وزیر عراق در حمایت از دولت و حاکمیت عراق بسیار روشن بود و برای نخست وزیر عراق می‌تواند بسیار راه گشا باشد. نخست وزیر عراق بتواند از این رهنمود‌ها برای استقرار یک دولت بسیار قوی در عراق استفاده کند.
 
وی همچنین گفت: در گفت و گوی‌های نخست وزیر عراق با آقای روحانی و آقای جهانگیری توافقات خیلی خوبی به دست آمد.
 
ظریف به سفر روز یکشنبه خود به عراق اشاره کرد و افزود: در این سفر با مقامات مختلف سیاسی، نظام، قضایی و حزبی عراق در اقلیم کردستان دیدار داشتم و گفت‌وگو‌های ما به توافقات خوبی انجامید.
 
وی گفت: در این هفته گفتگو‌های سیاسی به صورت جدی و خوب دنبال شد و امیدواریم نتایج خوبی برای مردم کشورمان و مردم منطقه به همراه داشته باشد.
 
وزیرامور خارجه کشورمان در واکنش به گمانه زنی‌ها درباره میانجی گری نخست وزیر عراق میان تهران و ریاض گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره برای روابط با عربستان آماده بوده است؛ مشکلی نداریم.
 
وی درپایان تصریح کرد: عربستان به جای اتکا به همسایه‌ای که همیشه اینجا خواهد بود، می‌خواهد به چند قدرت خارجی یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل اتکا کند؛ هر وقت تصمیم بگیرند، آمادگی ما همیشه بوده و خواهد بود.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر