کد خبر: 8799
A

مشاور فرماندهی کل قوا گفت: اینکه روسیه در منطقه ما با ایران ائتلاف می‌کند و ائتلاف ایران، روسیه و حزب الله موجب آزادی حلب شده و موصل به زودی آزاد می‌شود نشان می‌دهد که این ائتلافی است که وزن بالایی دارد و رییس جمهور جدید امریکا با این وزن روبرو است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سردار یحیی رحیم صفوی صبح امروز در مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل که در دانشگاه خوارزمی در حال برگزاری است، گفت: اگر بتوانیم علم فرماندهی و کنترل را که علم جدیدی است به نخبگان و مدیرانمان درست معرفی کنیم و آن‌ها به این علم مسلط شوند و در برنامه‌ریزی‌هایشان و در ساختارهای مختلف کشور از آن استفاده کنند، قدم بزرگی برداشتیم.

او با بیان اینکه این علم هنوز برای مدیران و مردم شناخته شده نیست، اظهار داشت: تحلیل تغییرات در محیط بین‌اللملی ضروری است. قرن ۲۱ قرن تغییر در معادلات جهانی، برهم ریختن روابط بین‌المللی و شاخص‌های قدرت، تغییر وزن قدرت‌های ژئوپلیتیکی در غرب آسیا، افزایش قدرت فضای مجازی، افزایش بازیگران قدرت در غرب آسیا و... است.

مشاور فرماندهی کل قوا با اشاره به قدرت ژئوپلیتیکی ایران در غرب آسیا تصریح کرد: البته امریکا درک کرده است که ایران بازیگر اول غرب آسیا است و ایران وزن ژئوپلیتیکی بالایی دارد.

صفوی با اشاره به آزادی حلب خاطرنشان کرد: اینکه روسیه در منطقه ما با ایران ائتلاف می‌کند و ائتلاف ایران، روسیه و حزب الله موجب آزادی حلب شده و موصل به زودی آزاد می‌شود نشان می‌دهد که این ائتلافی است که وزن بالایی دارد و رییس جمهور جدید امریکا با این وزن روبرو است.

او با بیان اینکه محیط بین‌المللی و به ویژه محیط غرب آسیا بسیار شکننده شده است، ابراز داشت: جهت‌گیری قدرت در قرن حاضر، اول فرهنگ است و دوم اقتصاد. ما فرهنگ و تمدن داریم اما آنچه کم داریم، اقتصاد است. البته ما منابع اقتصادی داریم ولی نیاز است به مرحله تولید و توسعه هم برسیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه انطباق اقدامات تاکتیکی و اقدامات استراتژیکی ضروری است، یادآور شد: ۱۱ سپتامبر یک اقدام تاکتیکی از سوی مولفه‌های مختلف بود ولی استراتژی اسلام‌ستیزی را ایجاد کرد و تا به امروز این استراتژی ادامه داشته است. به حضور در منطقه منجر شده است.

صفوی با اشاره به گرفتن یک پایگاه نظامی در بحرین توسط انگلیس بیان کرد: انگلیس در سال ۱۹۷۱ از منطقه خارج شده بود ولی الان می‌خواهد به منطقه ما بازگردد که این بازگشت استراتژی جدیدی از سوی آن‌ها است.

او با یادآوری اینکه بی‌شک در جهان امروز دانش اهمیت بسیار دارد، عنوان کرد: تصمیم صحیح نیازمند فرایندهای پیچیده‌ای است که اساس آن را اطلاعات تشکیل می‌دهد که نیازمند مکانیزم‌های دانش فردی و تحلیل جمعی است. در واقع، در کنار تکنولوژی، درایت و تصمیم گیری صحیح و به موقع نیز سرنوشت‌ساز است.

مشاور فرماندهی کل قوا با اشاره به حادثه تصادف دو قطار در سمنان گفت: چرا سیستم راهبری قطار را درست نمی کنیم. چرا این دو قطار ساعت هفت تصادف می‌کنند ولی نیروهای مدادی ما بعد از ظهر می‌رسند؟ بخاطر اینکه از این علم استفاده نمی‌شود.

صفوی افزود: سیستم‌های ناوبری هوایی، زمینی و دریایی ما نیازمند این علم است. می‌خواهیم فرودگاه امام (ره)  قابلیت حمل و نقل شش تا ۱۰ میلیون نفر را داشته باشد که نیاز به این علم است.

او با بیان اینکه شکل‌های تهدید در حال عوض شدن است، اظهار داشت: سطوح دسترسی تغییر کرده و از طرفی تغییر تحول در ساختارهای قدرت چه اطلاعاتی، چه فناوری و چه ثروت را شاهدیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فرماندهی و کنترل دیگر واژه نظامی نیست، تصریح کرد: علم فرماندهی و کنترل نقش مهمی در هر دانش مهمی دارد. پیشرفت اطلاعات فرایند پیچیده ای دارد که این مساله کمک کرده است.

صفوی اضافه کرد: من تقاضا دارم این علم فقط در نیروهای نظامی استفاده نشود هرچند که آنها بیشترین استفاده را از آن می‌کنند ولی در صنایع مختلف، مبارزه با قاچاق، بانک، کنترل بحران و... می‌توان از این علم استفاده کرد.

او استفاده از علم فرماندهی و کنترل را مدیریت شهری برای کنترل بحران ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: من آرزو دارم سیستم فرماندهی و کنترل در تهران بکار گرفته شود. من گاهی دو تا چهار ساعت در ترافیک هستم. فکر کنیم ۱۰ سال دیگر چه می‌شود؟ اگر روزی جمعیت تهران ۲۰ میلیون نفر شود، آن روز چه می‌شود؟ من بیاد دارم فرانسوی‌ها در دهه ۵۰ به شاه گفتند اگر تهران جمعیتش به ۵ میلیون نفر برسد به مشکل برمی‌خورید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید آرزو کنیم در تهران زلزله نشود. من ساخت و سازهای اتوبان همت را می‌بینم، تنم می‌لرزد. اگر روزی زلزله بالای هفت ریشتر بیاید، آنگاه همه ساختمان‌ها و پل‌ها فرو می ریزد و لوله‌های گاز منفجر می‌شود.

صفوی صنعت نفت و پتروشیمی را از دیگر صنایعی دانست که باید از علم فرماندهی و کنترل استفاده کنند و یادآور شد: من روزی به جنوب رفته بودم. دیدم ذخایر نفت و گاز ما در بالای تپه و صنایع تبدیلی میعانی و پتروشیمی در پایین دست. اگر تنها یک موشک به این ذخایر برخورد کند آنگاه شلعه های آن همه محیط و آن صنایع تبدیلی را فرا می‌گیرد.

او با بیان اینکه ما باید کشور را علمی مدیریت می‌کنیم، ابراز داشت: ما باید علم را به ثروت کنیم. اینکه صابحنظران در برنامه ششم توسعه  وارد شوند یک قدم رو به جلو است هرچند در روزهای آخر بررسی در مجلس قرار دارد.

مشاور فرمانده کل قوا با بیان اینکه ما در صنایع مختلف مانند صنعت راه آهن عقب افتادیم، عنوان کرد: اگر راه آهن خرمشهر را به بصره وصل کنیم یعنی راه به اروپا وصل شده است. اگر راه آهن چابهار را درست کنیم یعنی بمبئی را به اروپا گره زده ایم. اگر راه آهن تایباد در خراسان را به راه هرات وصل کنیم با توجه به اینکه چینی ها در حال ساخت راه آهن در افعانستان هستند یعنی چین را به اروپا وصل کرده ایم.

صفوی در پایان تاکید کرد: ایران می‌تواند کریدور اصلی در حمل نقل در منطقه باشد. اگر برنامه ریزی علمی را دخیل کنیم این خود بالاترین دستاورد است.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر