کد خبر: 8851
A

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور اندونزی، برخی از مسائل حاکم بر روابط کشورهای اسلامی را ناشی از سوءتفاهم با یکدیگر دانست و گفت: ایران از هر ابتکاری برای رفع پدیده‌های بحران‌زا در منطقه حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، علی لاریجانی در دیدار با «جوکو ویدودو»، سفر وی به تهران را بسیار مهم و به عنوان نقطه عطفی در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: بسیار علاقه‌مندیم روابط و همکاری‌های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی به عنوان دو کشور مهم و تأثیرگذار در جهان اسلام در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی افزود: قطعاً ظرفیت‌های مناسب برای تعمیق مناسبات در جهت منافع مشترک ایجاب می‌کند که فصل نوینی در همکاری‌های اقتصادی، صنعتی، بانکی و فنی بین دو کشور گشوده شود و مجلس شورای اسلامی از هر ابتکار منتج به گسترش روابط و همکاری‌های مشترک استقبال و حمایت می‌کند.

رئیس مجلس گفت: ایران و اندونزی از کشورهای پر جمعیت جهان اسلام هستند و توسعه صنعت گردشگری و همکاری‌های دانشگاهی بین دو کشور در جهت توسعه روابط فرهنگی حائز اهمیت است و تجار دو کشور نیز با شناسایی و تحقق ظرفیت‌های تجاری مشترک باید هر چه بیشتر در جهت منافع متقابل اقتصادی فعال شوند.

لاریجانی با اشاره به مسائل مبتلابه جهان اسلام بر ضرورت ایجاد وحدت، همدلی و تقویت گفت‌وگو میان اعضای پیکره اسلام در حل و فصل مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه کشورهای اسلامی تأکید کرد و گفت: ایران و اندونزی دارای ظرفیت و امکان مناسبی در جهت کمک به حل معضلات و بحران‌هایی که موجب فرسایش انرژی و توان فراوان جهان اسلام و بهره‌برداری دشمنان آن شده است، می‌باشد.

وی افزود: برخی از مسائل حاکم بر روابط کشورهای اسلامی با یکدیگر ناشی از سوءتفاهم است و جمهوری اسلامی از هر ابتکار و اقدامی برای رفع مشکلات و پدیده‌های بحران‌زا در منطقه و استقرار ثبات و آرامش در آن قویاً حمایت می‌کند. 

همچنین در ادامه این دیدار «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، هدف از دیدار خود با مقامات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی را کمک به تسریع روند همکاری‌های مشترک متناسب با ظرفیت‌های موجود خواند و گفت: تمام تلاش خود را برای افزایش سطح مناسبات فیمابین در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، گردشگری و سرمایه‌گذاری مشترک به کار خواهم گرفت تا سطح روابط و همکاری‌های مشترک به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

وی با اشاره به نقش مهم پارلمان در جمهوری اسلامی ایران در تسهیل ارتباطات بین دو کشور در زمینه‌های مختلف، افزود: از تحرک روابط پارلمانی بین دو کشور بسیار خرسندم و از مجلس شورای اسلامی ایران خواستار حمایت از گسترش هر چه بیشتر مناسبات فمابین به ویژه در زمینه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در زمینه نفت، گاز و برق هستم.

رئیس‌جمهور اندونزی با تأکید بر ضرورت توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور، تصریح کرد: برقراری پرواز مستقیم بین تهران و جاکارتا بسیار مهم است و باید اجرایی شود.

«جوکو ویدودو» با اشاره به موضوعات منطقه‌ای، گفت: از بروز بحران‌های تلخ منطقه‌ای بسیار متأسفیم و بر این باوریم که استمرار شرایط دشوار کنونی در جغرافیای جهان اسلام موجب اختلاف بین کشورهای اسلامی و در جهت بهره‌برداری رژیم صهیونیستی است و ما خواهان وحدت جهان اسلام هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اندونزی اعتقاد دارد راه‌حل بحران‌های منطقه تنها از طریق گفت‌وگو و مفاهمه صورت می‌گیرد و استفاده از گزینه‌های نظامی و خشونت راهگشا نخواهد بود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر