کد خبر: 8956
A
سخنگوی کاخ سفید:

سخنگوی کاخ سفید پس از قانونی شدن طرح تحریم‌های ایران تاکید کرد که کنگره در صورت حذف برجام باید منتظر واکنش‌های جدی باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، به نقل از اسپوتنیک، روز پنجشنبه با اتمام فرصت قانونی 10 روزه برای امضای طرح تحریم‌های ایران (ISA) با وجود این‌که اوباما آن را امضا نکرد اما این طرح به طور خودکار به قانون تبدیل شد.

اما کاخ سفید می‌گوید که تصویب این طرح از سوی کنگره اقدامی غیرضروری بوده است؛ چراکه دولت اوباما بنا بر قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی ابزار لازم برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در صورتی که ایران به تهدات خود در برجام پایبند نماند را در اختیار داشته است.

جاش ارنست اقدام غیرمنتظره اوباما در امضا نکردن طرح ISA را دربردارنده پیامی به کنگره دانست و گفت: اگر کنگره توافق هسته‌ای با ایران را لغو کند باید با پیامدهای خطرناک و جدی آن دست و پنجه نرم کند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: اوباما تنها به مدت یک ماه دیگر درکاخ سفید است پس از آن در صورتی که قانون‌گذاران تصمیم بگیرند این قانون غیرمسوولانه را پیگیری کنند که باعث برهم خوردن توافق برجام می‌شود این کنگره است که باید منتظر پیامدهای جدی این اقدام باشد.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که طرح تحریم‌های ایران توسط اوباما امضا خواهد شد اما اوباما در اقدامی غافلگیرانه این طرح را امضا نکرد.

ارنست تاکید کرد که این یک اقدام کم‌سابقه بوده است که رئیس‌جمهور علاوه بر عدم وتو یک طرح آن را امضا هم نکند.

وی گفت: فکر می‌کنم شرایطی که وجود داشت را در طول هشت سال گذشته تجربه نکرده بودیم که طرحی معیارهای لازم ما برای وتو را نداشته باشد و از طرفی دولت معتقد باشد که وجود آن غیرضروری است.

به گفته ارنست، تنها دلیلی که باراک اوباما طرح تمدید تحریم‌های ایران را تا روز چهارشنبه وتو نکرد آن بود که این قانون (ISA) با تعهدات آمریکا در برجام سازگار است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کردند که تصویب این طرح نقض صریح برجام است.

پیشتر جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در این باره گفته بود که طرح تحریم‌های ایران تاثیری بر گستره تحریم‌های لغو شده علیه ایران نخواهد داشت و تداوم اجرای برجام یک هدف استراتژیک مهم برای آمریکا محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر