کد خبر: 8979
A

ریاض حجاب هماهنگ کننده هیات عالی معارضان سوری روز جمعه به نمایندگی از مخالفان نظام سوریه برای مذاکرات صلح مبتنی بر طرح ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و با شرط اینکه هدف گفت و گوها تشکیل حکومت انتقالی باشد اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، به نقل از رویترز، حجاب این سخنان را در کپنهاک و بعد از دیدار با آندرس ساموئلسون وزیر امور خارجه دانمارک بیان کرد.

طرح این پیش شرط در حالی است که مذاکرات صلح بیش از شش ماه قبل با خودداری برخی گروههای مسلح تحت حمایت چند کشور غربی-عربی به ویژه گروه ریاض با تعیین پیش شرط برکناری بشار اسد، متوقف شد. در همین حال، روسیه اعلام کرده است گفت وگوها باید مطابق مصوبه های شورای امنیت، بدون پیش شرط باشد و آینده حکومت سوریه نیز براساس همه پرسی و نه فشار خارجی تعیین خواهد شد.

پیشتر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از توافق با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان خبر داد.

پوتین روز جمعه در پایان سفر دو روزه خود به ژاپن در کنفرانس مشترک خبری با شینزو آبه نخست وزیر این کشور در ناگانو، گفت: گام بعدی مذاکرات مربوط به حل و فصل سیاسی مشکلات سوریه، دستیابی به توافق برای آتش بس کامل و پایدار است.

موافقت معارضان با گفت و گوهای صلح سوریه در حالی مطرح می شود که آزادسازی حلب موازنه را در سطح میدانی به سود نظام سوریه تغییر داده است.

منبع: ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر