کد خبر: 89935
A

کمیسیون انرژی مجلس به وزیر نفت نامه نوشت.

به گزارش دیده بان ایران؛ پیرو فرمایشات روز گذشته رهبری انقلاب خطاب به دولت جهت عمل به قول‌های داده‌شده در خصوص سیاست پالایشگاه سازی و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس، نامه فوق از سوی کمیسیون انرژی مجلس به وزارت نفت ارسال شد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

با سلام

همان‌طور که مستحضر هستید «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دست نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» که در سال گذشته به‌عنوان طرح عادی در کمیسیون انرژی مجلس مورد پیگیری قرار گرفته بود در تاریخ ۲۴ تیر ۹۸ در صحن علنی مجلس مصوب شد و پس از تدوین آیین‌نامه اجرایی آن و ابلاغ رئیس‌جمهوری محترم در تاریخ ۲۹ دی ۹۸ در مرحله پیاده‌سازی عملیاتی قرار گرفت.

روز گذشته مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار تصویری با هیئت دولت از ضرورت « پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی  که داده‌شده » ازجمله سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صادرات نفت خام در سال آخر دولت سخن گفته‌اند. این در حالی است که قانون مذکور مشوق‌های خوبی برای افزایش توجیه اقتصادی احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور مصوب کرده است و شایسته است که با توجه به ظرفیت‌های این قانون و همچنین اقبال عمومی سرمایه‌گذاری مردمی به بازار سرمایه کشور در این روزها، هرچه سریع‌تر نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با جنابعالی که در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۹۹ برگزار شد، پیرو توضیحات جنابعالی مشخص گردید که فهرست شرکت‌های برگزیده توسط وزارت نفت برای دریافت مجوز و احداث پتروپالایشگاه در قالب قانون مذکور نهایی شده است و آن وزارتخانه منتظر تصویب جدول زمان‌بندی اجرای قانون توسط هیئت‌امنای صندوق توسعه ملی است. این در حالی است که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی این قانون، هیئت‌امنای صندوق موظف بوده ظرف مدت ۲ ماه از ابلاغ آن به تصویب سقف تعهدات قابل‌پذیرش برای صندوق (جدول مذکور) بپردازد و طبق ماده ۱۷ آیین‌نامه اجرایی مهلت وزارت نفت برای اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده مجزای از آن است و این دو مهلت قانونی لازم و ملزوم یکدیگر قرار داده نشده‌اند. لذا پیشنهاد می‌شود با توجه به آنکه مهلت ۶۰ روزه وزارت نفت برای انتخاب فهرست شرکت‌های برگزیده پایان‌یافته است، آن وزارتخانه محترم نسبت به اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده اقدام نماید.

منبع: خانه ملت

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر