کد خبر: 90449
A

این رسانه گفته: اف-۳۵ می‌تواند ترکیب مناسبی از سلاح را حمل کرده و هر زمانی از جنگ که نیاز باشد در اختیار نیرو‌ها قرار دهد. این جنگنده برای مسافت‌های طولانی ساخته شده و با هر چیزی که بار آن شده باشد میتواند این مسافت طولانی را طی کند. نشریه آمریکایی فوربس درباره این جنگنده پیشرفته نوشته استفاده از مواد مرکب باعث کاهش وزن اف-۳۵ و کاهش مصرف سوخت این جنگنده شده‌ است. همچنین نسل جدید مواد مرکب به کار رفته در ساخت سطح بدنهٔ اف-۳۵ (فیبر حصیری) علاوه بر جذب خوب امواج رادار، در عین ارزان‌تر بودن، مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی است، آسیب‌پذیری کمتر دارد و در نهایت تعمیرات آن سریع‌تر است. اورشلیم پست در یادداشتی در این باره ادعا کرده که امارات قرار نیست از اف-۳۵هایش علیه اسرائیل استفاده کند بلکه هدف آن‌ها دشمن مشترک اسرائیل و امارات یعنی ایران است.

 
به گزارش سایت دیده بان ایران؛ اسرائیل تنها کشور خاورمیانه است که این جنگنده‌های پیشرفته را در اختیار دارد. بعد از توقف فروش اف-۳۵ به ترکیه به دلیل خرید موشک‌های اس-۴۰۰ از روسیه، اسرائیل تا آینده نا معلومی قرار بود تنها کشور دارنده اف-۳۵ باقی بماند. امری که اکنون و با توافق با امارات زیر سوال رفته است.
 
اف-۳۵ به ویژگی شناساگریزی معروف است. این جنگنده یک پلتفورم چند منظوره است که می‌تواند هر کاری که بخواهد برای سازگاری با جبهه جنگ انجام دهد. طبق ادعای لاکهید مارتین (شرکت هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی سازنده اف-۳۵) زمانی که یک درگیری در چند جبهه اتفاق می‌افتاد، اف-۳۵ برتری نامتقارنی نسبت به همه هواپیما‌های نسل ۴ دارد.
 
اف-۳۵ که گفته شده می‌تواند از رادار‌ها بگریزد و شناسایی نشود تاکنون در سه مدل ساخته شده‌است. ارزش هر جنگنده اِف-۳۵ بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. نشنال اینترست ارزش این جنگنده را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱.۵ میلیارد دلار برآورد کرده است. با این قیمت‌گذاری، این جنگنده گران‌ترین سامانه تسلیحاتی در تاریخ بشر است.
 
 
نشنال اینترست در یادداشتی درباره قابلیت‌های این جنگ افزار نوشته: اف-۳۵ در واقع در روز اول جنگ وارد جبهه شده، تهدیدات موجود را در هوا و زمین پاکسازی میکند، اطلاعات مهمی در اختیار فرماندهان مستقر در دریا یا پایگاه‌های زمینی قرار میدهد و می‌رود. اما کارامدی آن صرفا منحصر به روز اول نیست.
 
این رسانه گفته: اف-۳۵ می‌تواند ترکیب مناسبی از سلاح را حمل کرده و هر زمانی از جنگ که نیاز باشد در اختیار نیرو‌ها قرار دهد. این جنگنده برای مسافت‌های طولانی ساخته شده و با هر چیزی که بار آن شده باشد میتواند این مسافت طولانی را طی کند.
 
نشریه آمریکایی فوربس درباره این جنگنده پیشرفته نوشته استفاده از مواد مرکب باعث کاهش وزن اف-۳۵ و کاهش مصرف سوخت این جنگنده شده‌ است. همچنین نسل جدید مواد مرکب به کار رفته در ساخت سطح بدنهٔ اف-۳۵ (فیبر حصیری) علاوه بر جذب خوب امواج رادار، در عین ارزان‌تر بودن، مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی است، آسیب‌پذیری کمتر دارد و در نهایت تعمیرات آن سریع‌تر است.
 
این رسانه تاکید کرده که از جمع آوری اطلاعات حیاتی تا شکست تهدید‌ها با استفاده از محموله‌های قدرتمند هوا به هوا (هدایت راداری و فروسرخ)، هوا به زمین (موشک‌های کروز، هدایت لیزری، هدایت ماهواره‌ای، ضد زره، هدایت موج میلی‌متری، هدایت چند حالته و …)، این جنگنده دارای برد، انعطاف‌پذیری و قدرت لازم برای پیروزی است.
 
اف-۳۵ از قابلیت پنهانکاری (Stealth) بالایی برخوردار است. طراحان این جنگنده از آخرین و پیشرفته‌ترین روش‌ها برای کاهش بازتاب راداری و کاهش تشعشعات فروسرخ در طراحی اِف-۳۵ استفاده کرده‌اند. توانایی پنهانکاری در کنار آگاهی وضعیتی بالا توانایی دید اول و شلیک اول را برای اف ۳۵ فراهم می‌آورد و به بقاپذیری این جنگنده در میدان نبرد کمک شایانی می‌کند.
 
نشنال اینترست در یادداشت دیگری اذعان کرده اف-۳۵ قادر است با استفاده از سنسورها، سلاح‌ها و تکنولوژی کامپیوتری که دارد جنگنده‌های رادار گریز نسل ۵ چینی و روسی را در هم بشکند. برنامه کامپیوتری پیشرفته یکی از نقاط قوت اصلی این جنگنده به‌شمار می‌آید. این برنامه بیش از ۸ میلیون خط کد دارد که ۴ برابر بیشتر از نزدیک‌ترین رقیب اف-۳۵ یعنی جنگنده اِف-۲۲ است. هوش مصنوعی و اتوماسیون بالا، ترکیب اطلاعات حسگر‌ها و ایجاد یک تصویر واضح از میدان نبرد از وظایف اصلی این برنامه است.
 
با توجه به توانمندی‌هایی که برای جنگنده‌های اف-۳۵ برشمرده‌اند، می‌شود دلیل اسرائیل برای ممانعت از فروش آن‌ها به یک کشور ثالث در خاورمیانه را حدس زد، اما سوال اینجاست که آیا این جنگنده‌ها قرار است تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل باشند؟ چرا امارات به دنبال اضافه کردن این سلاح پیشرفته به انبار تسلیحاتی خود است؟

چرا امارات به دنبال خرید اف-۳۵ است؟

اورشلیم پست در یادداشتی در این باره ادعا کرده که امارات قرار نیست از اف-۳۵هایش علیه اسرائیل استفاده کند بلکه هدف آن‌ها دشمن مشترک اسرائیل و امارات یعنی ایران است.

این رسانه توافق اسرائیل و امارات را یک توافق نه تنها خوب، بلکه «خیلی خوب» خوانده و گفته: زمانی که به توافق خرید اف-۳۵ امارات از آمریکا نگاه می‌کنید باید تحلیل هزینه و فایده داشته باشید. با این وصف به این نتیجه خواهید رسید که عادی‌سازی روابط با یکی از کشور‌های کلیدی خلیج فارس که ممکن است در یک دهه آینده به اف-۳۵ دست پیدا کند بسیار بسیار بهتر از این است که برای جلوگیری از دستیابی این کشور به این جنگنده‌ها ارتباط تان را قطع کنید. اسرائیل عایدی بسیار بیشتری از رابطه با امارات نسبت به عدم دستیابی امارات به اف-۳۵ به دست خواهد آورد.

 
اورشلیم پست در توضیح چرایی این فایده گفته: این جنگنده‌ها قرار نیست علیه اسرائیل به کار بروند بلکه تهدیدی علیه ایران، دشمن مشترک اسرائیل و امارات هستند. اسرائیل هرگز قرار نیست وارد جنگی با امارات شود (مگر اینکه در این کشور یک کودتایی شکل بگیرد و عناصر اسلام گرای رادیکال قدرت را در دست بگیرند)

 

 

منبع:رویداد24

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر