کد خبر: 90915
A

آخرین جلسه علنی این هفته مجلس با حواشی مختلفی روبه‌رو بود.نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه در صحن علنی پارلمان به موضوعات مختلفی همچون «طرح اخذ مالیات بر خانه‌های خالی»، «مجلس انقلابی» و «سفر اخیر قالیباف به خوزستان» پرداختند.

به گزارش دیده بان ایران؛ الیاس نادران نماینده مردم تهران در جلسه امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۱۹۵ آئین‌نامه داخلی مجلس، گفت: اگر نمایندگان تخلفی را مشاهده کنند و مربوط به همان جلسه باشد هیات رئیسه باید بلافاصله استماع کند و اگر مربوط به آن جلسه نبود پس از قرائت نطق‌ها باید استماع شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچنین در تذکری دیگر با استناد به ماده ۱۱۴ آئین‌نامه داخلی مجلس، گفت: براساس این ماده نمایندگان در مورد مسائل مهم مملکتی حق اظهارنظر و صدور بیانیه دارند. در جلسه گذشته هیات‌رئیسه اجازه داد بیانیه نمایندگان استان خوزستان در تشکر از رئیس مجلس قرائت شود در حالی که امضاکنندگان آن ۱۰ الی ۱۵ نفر بیشتر نبودند لذا تذکر می‌دهم اگر این مسئله باب شود از این به بعد هر ۱۰ تا ۱۵ نفر نماینده انتظار دارند بیانیه آن‌ها در مورد هر مسئله ای قرائت شود بنابراین این رویه نیازمند اصلاح است.

وی همچنین با استناد به ماده ۶۰ و ۴۰ آئین نامه داخلی مجلس تذکر داد: براساس ماده ۴۰ انتخابات هیات رئیسه کمیسیون ویژه جهش تولید مطابق رویه کمیسیون‌های دیگر است و هیات رئیسه با ریاست مسن ترین فرد کمیسیون انتخاب می شود اما ریاست را آقای قاضی‌زاده برعهده گرفته اند اما به دلیل آنکه مسئله شخصی من بود موضوع را مطرح نکردم هرچند دوستان فرمودند ایشان منظوری نداشته است اما ما براساس منظورها کار نمی کنیم بلکه با آئین نامه کار داریم.

نادران از قاضی‌زاده خواست که از کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی عذرخواهی کند چراکه حق مداخله نداشته است.

بنابراین گزارش علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت درپاسخ به تذکر این نماینده توضیح داد: براساس ماده ۶۰، هیات رئیسه کمیسیون ویژه باید با ریاست مسن‌ترین فرد کمیسیون انتخاب شود اما ای کاش همان جا این موضوع را مطرح کرده و تذکر می دادید چرا که به یقین آقای قاضی‌زاده نیز که مانند شما سوابق نمایندگی دارد موضوع را پذیرفته و احترام می گذاشت هر چند احتمالا تفاهم کرده و ایشان آن جلسه را اداره کرده اند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر