کد خبر: 9180
A

سخنگوی وزارت امورخارجه از برگزاری نشست سه جانبه وزیران خارجه ایران، ترکیه و روسیه خبر داد و گفت: قرار است این نشست فردا در مسکو برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، بهرام قاسمی با بیان اینکه این اجلاس سه جانبه با ابتکار و ایده ایران برگزار می شود، اظهار داشت: قرار بود این نشست در هفتم دیماه برگزار شود که به دلیل حساسیت شرایط حلب نشست مذکور، فردا در مسکو برگزار می شود.
وی ادامه داد: البته نشست دیگری در قزاقستان بین روس ها و ترکیه و بخشی از معارضین سوری که طی دوران اخیر تماس هایی بین آن ها و مسکو برقرار بوده، برگزار می شود که این نشست ربطی به اجلاس سه جانبه مسکو ندارد.

**موضع ایران در قبال منطقه روشن است
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تلاش های انجام شده برای بهبود وضعیت انسانی در سوریه اظهار داشت: سیاست ایران در قبال مسائل منطقه روشن است و نیاز به پنهانکاری نیست. نگرانی هایی که برخی مطرح می کنند تصور واهی و خیال پردازی بیش از اندازه ای است که در وضعیت کنونی هدایت شده است. طبیعی است که باتوجه به شکست های قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای، چنین مسائلی را تکرار کنند.
سخنگوی سیاست خارجی ایران افزود: این مسائل تاثیری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت. این کشورها مطرح می کنند می توانند آیینه بگذارند و گذشته خود را در آن ببینند و ببینند که مقصر وضعیت وخیم منطقه چه کشورهایی هستند.
قاسمی چنین اظهاراتی را فرافکنی عنوان کرد که نهایتا توجه و تامل پذیر نخواهد بود و مواضع تبلیغاتی است.

**بر عوامل تظاهرات مقابل سفارت ایران در ترکیه اشراف اطلاعاتی داریم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص تحرکاتی که در مقابل نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در ترکیه صورت گرفت، گفت: تظاهراتی که در آنکارا صورت گرفت بدون اطلاع قبلی برگزار شد و باید پلیس این کشور سفارتخانه ها را قبل از تظاهرات مطلع کنند.
قاسمی ادامه داد: این تظاهرات در ساعت غیرمتعارف و نیمه شب بود که البته کنترل شد و آسیبی به سفارت وارد نشد. ما روز بعد سفیر ترکیه را احضار کردیم و مراتب اعتراض را به آن اعلام کردیم.
وی اضافه کرد: البته بعد از آن در استامبول و آنکارا هم تظاهرات محدودتری برگزار شد که پلیس ترکیه با دقت و درایت کامل از سفارتخانه و کنسولگری ما محافظت کرد و باز هم ما مراتب اعتراض خود را به دولت ترکیه اعلام کردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: تصور ما این است این تظاهرات هدایت شده و توسط احزاب و گروه های خاص صورت گرفت و تلاش می کردند آن را به کشورهای دیگر هم گسترش دهند.
وی با بیان اینکه چنین اتفاقی در مقابل سفارت روسیه هم برگزار شد، اظهار داشت: عده ای قصد داشتند شرایط را در ترکیه علیه ایران مشوش کنند و موضوع آن هم بحث حلب بود و چیز دیگری نبود؛ اینکه از چه جایگاهی هدایت می شدند برای ما روشن است و اطلاعات کافی و اشراف کاملی بر آن داریم.

**سفر معاون اول رئیس جمهوری به ترکیه لغو نشد 
قاسمی گفت: قرار بود سفر آقای جهانگیری به ترکیه امروز انجام شود، این سفر که دو روزه بود از قبل نهایی و هیات مقدماتی ما هم در آنجا کارهای لازم را انجام داده بود. با توجه به سفر رییس جمهوری به سه کشور حوزه قفقاز و ماموریت های اجرایی که برای آقای جهانگیری وجود داشت، نهایتا مقرر شد این سفر در این مقطع انجام نشود. 
وی افزود: ما با ترکیه صحبت و تفاهم کردیم سفر در زمان مناسب دیگری انجام شود. بعضی از رسانه ها به اشتباه از کلمه لغو استفاده کردند که دیشب آن را اصلاح کردیم، این سفر با تفاهم طرف ترکیه ای به زمان مناسب دیگر موکول شده است.
خبر در حال تکمیل است..

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر