کد خبر: 93219
A

بنا بر پیگیری‌ها علی عبدالعلی‌زاده نیز موفق به دیدار با شیخ محصور شده و با این حساب می‌توان گفت که وزیر مسکن دولت اصلاحات، تا اینجای کار آخرین سیاستمداری است که با رییس مجلس اصلاحات به گفت‌وگو نشسته است.

به گزارش دیده بان ایران؛ شماره ۷ مهرماه ۹۹ اعتماد، با تیتر و به‌ خصوص عکسی روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها رفت که احساساتی دوگانه میان مخاطبان، دست‌کم گروهی که به جناح اصلاحات متمایلند به‌ویژه محصوران سال ۸۸ علاقه‌مند. آنها خوشحال بودند از اینکه بالاخره پس از حدود ۱۰ سال، حصر رسانه‌ای شیخ محصور شکسته و تصویرش، عکس نخست یک روزنامه کثیرالانتشار ایرانی است و در عین حال غمگین و نگران، از اینکه این عکس مهدی کروبی را روی تخت بیمارستان، در حالی تصویر می‌کرد که تیتر گزارش از این قرار بود: «شیخ محصور زیر تیغ جراح»؛ گزارش و گفت‌وگویی با همسر دبیرکل محصور حزب اعتمادملی که به نقل از فاطمه کروبی، از این حکایت داشت که عمل جراحی اوایل مهرماه ۹۹ مهدی کروبی هفتمین عمل جراحی او در این حدود ۱۰ سالی است که از حصر خانگی‌اش می‌گذرد و البته همچون کلیت آن رویداد سیاسی-رسانه‌ای کم‌نظیر، در ادامه باز به نقل از فاطمه کروبی از این می‌گفت که شیخ محصور باوجود وضع نامساعد جسمانی، روحیه‌ای قوی دارد و نه‌تنها روحیه‌اش را از کف نداده که حتی به همسر و دیگر اعضای خانواده نیز که حالا چندصباحی است ارتباط‌شان با پدر خانواده اندکی تسهیل شده، روحیه می‌دهد.

 

«گشایش در وضعیت حصر محصوران» البته تعبیری است که به ‌واقع هنوز هم نمی‌توان از آن با قطعیت در یک اظهارنظر سیاسی یا رسانه‌ای استفاده کرد اما در این چند سال گذشته، به‌ویژه باتوجه به کهولت سن محصوران و مشکلات جسمانی که برای آنها، به‌ویژه مهدی کروبی ایجاد شده، از این و چنین تعابیری اینجا و آنجا شنیده‌ایم. اوایل مهرماه امسال که از همین عمل جراحی مهدی کروبی خبر دادیم، به نقل از حسین کروبی نوشتیم که شیخ محصور تنها در مدت یک ماه تا پیش از آن عمل جراحی، ۴ دفعه زمین خورده که یک بار به شکستن دستانش منتج شده و نوبت آخر هم که کارش را به عمل جراحی روی یکی از مهره‌های کمرش کشانده است. اما این آخرین خبر نگران‌کننده از سلامت جسمانی کروبی نبود و اوایل همین هفته‌ای که حالا در انتهایش قرار داریم هم باز خبری به‌ نقل از فاطمه کروبی منتشر شد که از معاینه چشمان شیخ محصور توسط حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر پیشین بهداشت و تشخیص این جراح و چشم‌پزشک حاذق مبنی بر «عفونت چشمی ناشی از عمل جراحی» خبر داد که پیش‌تر روی چشمان شیخ محصور انجام شده بود.


این مدت اما همزمان با افزایش تعداد اخبار نگران‌کننده از سلامت جسمانی کروبی، اخباری که از حدود دو، سه سال پیش در ارتباط با دیدارهای محدود شیخ محصور با برخی دوستان و آشنایان به گوش می‌رسید نیز نسبتا بیشتر شده و حالا در آخرین خبر، ظاهرا علی عبدالعلی‌زاده نیز موفق به دیدار با کروبی شده است. به‌ خصوص که اگرچه این دو، سه سال، تنها دیدار با اعضای نزدیک خانوده و آشنایان برای کروبی میسر بود، حالا دو، سه ماهی است که خبرهایی از انجام دو، سه دیدار با چند چهره سیاسی نیز منتشر شده است. دیدارهایی که اغلب در منزل شیخ قدرت علیخانی، نماینده اسبق مجلس برگزار شده و پس از دیدار با چند روحانی عضو مجمع روحانیون مبارز، دایره ملاقات‌کنندگان از برخی اعضای حزب اعتمادملی نیز فراتر رفت و به غلامحسین کرباسچی، دبیرکل کارگزاران و محمدقوچانی، سردبیر ارگان رسانه‌ای این تشکل اصلاح‌طلب رسید.

 

این روند گشایش‌های نسبی اما اگرچه حالا بیش از پیش ممکن شده و هر از گاه اخباری از آن می‌شنویم اما آغاز آن نه به امروز و دیروز، بلکه دست‌کم به همان دو، سه سال پیش بازمی‌گردد. زمانی که پس از سپری شدن حدود نیمی از عمر مجلس، اصلاح‌طلبانی که با نام «امید» به پارلمان راه یافته بودند و در فراکسیونی به همین نام، یکی، دو سالی را در خفا و پشت‌پرده به رایزنی و دیدار با این مسوول و ملاقات با آن مقام پرداختند، به این نتیجه رسیدند که باید با تشکیل کمیته‌ای رسمی و علنی، کار را با شفافیتی دوچندان دنبال کنند. پس فروردین‌ماه ۹۷ بالاخره «کمیته رفع‌ حصر» در فراکسیون امید مجلس دهم تشکیل شد و نمایندگانی چون قاسم میرزایی‌نیکو، غلامرضا حیدری و محمد کاظمی، با همراهی چند نفری دیگر چون الیاس حضرتی، محمود صادقی و پروانه سلحشوری و البته علی مطهری با جدیتی دوچندان پیگیر وضعیت محصوران شدند و تلاش‌شان اگرچه حتی تا آخرین روز کار مجلس دهم و نیز تا به امروز، به «رفع حصر» نینجامید، اما چندی بعد از تشکیل کمیته، برخی اعضا از جمله قاسم میرزایی‌نیکو از تهیه فهرستی توسط محصوران برای انجام ملاقات با نزدیکان خبر دادند. هرچند همان زمان نیز تاکید شد که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد ابتدا حاضر به این کار نشده و در ادامه هم زمزمه‌هایی از این به گوش رسید که ۷، ۸ نفری از اعضای نزدیک خانواده آنها، هر از گاه موفق به دیدار با محصوران کوچه اختر می‌شوند.

 

هرچه بود اما حالا در شرایطی که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز چون مهدی کروبی، ۱۰ سال سخت را در حصر گذرانده و وضع سلامت جسمانی آنها نیز همچون شیخ محصور، چندان تعریفی نیست، دست‌کم می‌توان به این امیدوار بود که گشایش‌هایی که چند سالی است از آن صحبت می‌شود، آهسته آهسته رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؛ آن‌ هم در شرایطی که این مدت طیفی خاص از فعالان سیاسی-رسانه‌ای مخالف رفع ‌حصر، از آنچه به عنوان گشایش در وضع محصوران مطرح شد، به عنوان دستاویزی برای تحقیر مصائب محصوران استفاده کردند. گشایشی که شاید بتوان با اغماض از تحقق نسبی‌شان ظرف همین یکی، دو ماه اخیر گفت و امیدوار بود تا شاید در ادامه، آن‌طور که انتظار است، محقق شوند.  آنچه اما تا اینجای کار می‌توان با قطعیت از آن سخن گفت این است که اخیرا، دیدار با یک چهره سیاسی دیگر نیز برای شیخ محصور ممکن شده و او به ‌تازگی با علی عبدالعلی‌زاده به گفت‌وگو نشسته است. سیاستمداری اصلاح‌طلب و از جمله وزرای کابینه اصلاحات که از قضا در آستانه انتخابات ۸۸ به جمع گروه بزرگ اصلاح‌طلبانی پیوست که در کمپین «تغییر» به حمایت از کاندیداتوری کروبی کمر بسته بودند.


حالا بنا بر پیگیری‌های خبرنگار «اعتماد» علی عبدالعلی‌زاده نیز موفق به دیدار با شیخ محصور شده و با این حساب می‌توان گفت که وزیر مسکن دولت اصلاحات، تا اینجای کار آخرین سیاستمداری است که با رییس مجلس اصلاحات به گفت‌وگو نشسته است.

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر