کد خبر: 93940
A

لبنان با این چینش مذهبی، راه حل روشنی برای عبور از بن بست ندارد. لذا برای اینکه مشکلش حل شود، ابتدائا باید مشکلات منطقه در دایره ای وسیع تر مورد حل و فصل قرار گیرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ احمد زیدآبادی در خصوص ماموریت مجدد سعدحریری در لبنان برای تشکیل کابینه گفت:

لبنانی ها فعلا دور سر خود می چرخند و اتفاق تازه ای رخ نداده و آنها نهایتا به سعد حریری رسیده اند. در حالی که مشکلات پیش روی دو نخست وزیر پیشین این کشور، در برابر او نیز وجود دارد. 

به نظر می رسد در موضوع لبنان تا روابط ایران با برخی کشورهای عربی بهبود نیابد و مشکل ایران با آمریکا به نوعی حل نشود، مشکل این کشور پابرجا خواهد ماند. مگر اینکه طرفین باهم بجنگند که شرایطش را ندارند.

لبنان راه حل ساده ای ندارد و به هر سمتی که می رود به بن بست می رسد و نهایتا به همان پله اول خود بازمی گردد. ورود مجدد سعد حریری به معنای بازگشت به عقب است. 

لبنان با این چینش مذهبی، راه حل روشنی برای عبور از بن بست ندارد. لذا برای اینکه مشکلش حل شود، ابتدائا باید مشکلات منطقه در دایره ای وسیع تر مورد حل و فصل قرار گیرد.

گمان نمی کنم مشکل لبنان ربطی به نخست وزیر داشته باشد. حریری باید بتواند دولتی تکنوکرات روی کار بیاورد، مطابق همان طرحی که مکرون ارائه کرد. او در این راه با همان مشکلاتی روبه رو خواهد شد که دو نخست وزیر قبلی داشتند و نتوانستند کابینه تشکیل دهند.

اگر حریری بخواهد به کابینه سیاسی-تکنوکرات خود بازگردد دوباره همان مسائل همیشگی گریبانش را خواهد گرفت. مشکل این است که فعلا هیچ راه حلی برای لبنان نیست و آنها فعلا کج دار و مریض حرکت می کنند تا در سایه تحولات کلان تر راهی برایشان باز شود.

هیچ سیاست مداری در لبنان نیست که محبوب همه طرف های سیاسی این کشور باشد. دلیل آن نیز شکاف هایی است که وجود دارد. هر سیاست مداری می تواند مورد محبوبیت یک طیف و مغضوبیت طیف دیگر قرار گیرد. امکان حرکت در بین گسل ها، دیگر وجود ندارد. بنابراین حریری باید به یک سمت حرکت کند.

محبوبیت سعد حریری بیشتر در میان طیف سنی طرفدار او و پاره ای از مسیحیان مارونی است که این روزها می بینیم برخی مارونی ها نیز نظیر سمیر جعجع با حضور حریری در این مقام مخالفت می کنند. بنابراین مشکلات او کمتر از دو نخست وزیر دیگر نیست. مگر اینکه حزب الله بپذیرد یکسری امتیازات بزرگ دهد که فعلا در این مرحله قرار نداریم.

منبع: صبح ما

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر