کد خبر: 9466
A

رییس قوه قضاییه: اینکه برخی از آقایان می‌گویند با ارتباط گرفتن با فلان کشور خارجی می‌شود مشکلات را حل کرد این نگاه نشات گرفته از نگاه توحیدی نیست. نگاه استقلالی به مسائل باعث می‌شود که گمان کنیم اسباب نتیجه را خلق می‌کند نه خداوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، آیت‌الله آملی لاریجانی در سومین نشست هم‌اندیشی اساتید بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به نگاه توحیدی و تاثیر آن بر جوانب مختلف زندگی گفت: ‌ زندگی امروز ما با کثرت‌های زیادی توام شده است که موجب غفلت ما می‌شود. حرکت ما در دنیا به سوی فرصت و امکانات جدید باعث می‌شود کثرت‌های ما زیاد شود و ممکن است ما را از دین دور کند و گاهی هم ممکن است در ساحت دین اثر گذارد و باعث شود انسان متدین دچار غفلت شود. کثرت‌گرایی باعث می‌شود انسان با مقتضی خود بیگانه شود.

رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: هرچه پیشرفت انسان در علم بیشتر شود، فرصت‌های جدیدی به وجود می‌آورد که ممکن است غفلت‌های جدید نیز در پی داشته باشد و نگاه توحیدی را ایجاد کند. ما در حیات ایمانی خود به خدا و اصولی ایمان داریم اما باید دید در عمل چه میزان به آن‌ها پایبند هستیم و تا چه حد توانستیم زنگار از ایمان خود بزداییم. نگاه توحیدی به فکر، روح و حرفه ما سامان می‌دهد و همچنین عزت و ذلت ما را هم ترتیب می‌دهد. انسان باید توجه داشته باشد که حقیقت فقط خداوند به طور مطلق است و همه قدرت‌ها قائم به او هستند و او سلطان حقیقی است.

او در ادامه تشریح کرد: نگاه توحیدی در قرآن موج می‌زند. فقط باید با دقت خوانده شود. ملاصدرا معتقد است خداوند موجود بلاحد است و این وجود نامحدود جایی برای باقی وجود‌ها نمی‌گذارد. مگر به صورت عین‌الربطی. خدا در قرآن می‌فرماید که من به شکل نور هستم و هیچ باطل و سخن غیرحقی در قرآن وجود ندارد. پس چطور است که ما این نور را نمی‌بینیم. در جواب باید بگوییم که دلیل این امر رفتار و کردار و دغدغه‌های خودمان است که باعث شده حجابی بین ما و خدا به وجود آید. خداوند در قرآن و پیامبر و ائمه مسائل را با این نگاه توحیدی ترسیم کرده است. فلسفه و عرفان هم همین‌طور است اما متاسفانه از وقتی در طول روز که از خواب بیدار می‌شویم تا زمانی که شب به خواب می‌رویم این مسائل را درک نمی‌کنیم و متوجه آن نیستیم.

آملی لاریجانی با اشاره به نگاه سیاسی امام راحل گفت: وقتی امام خمینی فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، این یک تعارف نبود و نشات گرفته از همین نگاه توحیدی ایشان بود. شخصی که قدرت خدا را درک کند و او را تنها قدرت دنیا بداند، از قدرت هیچ کس نمی‌ترسد. اگر این نگاه به سیاست خارجی ما راه پیدا کند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. اینکه برخی از آقایان می‌گویند با ارتباط گرفتن با فلان کشور خارجی می‌شود مشکلات را حل کرد این نگاه نشات گرفته از نگاه توحیدی نیست. نگاه استقلالی به مسائل باعث می‌شود که گمان کنیم اسباب نتیجه را خلق می‌کند نه خداوند.

او در ادامه افزود: ممکن است برخی پزشکان در مسائل خود به جنبه مادی عمل و پاداش که قرار است به آن‌ها برسد، توجه داشته باشند ولی اگر با نگاه توحیدی به این مسائل نگاه کنند، خدمت به خلق را دلیل رضایت خداوند می‌دانند و پاداش خود را در آخرت از خدا می‌گیرد. برخی ارزش‌ها مانند نفع بیمار وعدم ضرر به او و استقلال بیمار در انتخاب در برخی قوانین جزو حقوق بیماران در نظر گرفته شده است.

لاریجانی ادامه داد: اما آیا می‌شود برای اخلاقیات هم ضمانت اجرا در نظر گرفت، برخی از حقوق‌دانان معتقدند که برای اخلاقیات باید ضمانت اجرا در نظر گرفت تا به این وسیله اخلاقیات در جامعه اجرا و نهادینه شود و برخی هم با این نظر مخالف هستند. اما اگر یک نگاه توحیدی وجود داشته باشد، احتیاج به ضمانت اجرا نیست زیرا شخص بر این باور است که داشته او در روز قیامت تنها اعمال و کردار او در این دنیا هستند و اخلاقیات را رعایت می‌کنند، بدون اینکه احتیاج به ضمانت اجرا داشته باشند. در قانون اساسی هم در اصل دوم آمده است جمهوری اسلامی نظامی مبتنی بر توحید است (لااله الله) و این نشان می‌دهد که قانونگذار هم به ترتیب این نگاه توحیدی واقف بوده است، امیدواریم که این نگاه توحیدی در بین همه افراد جامعه تسری پیدا کند تا به این واسطه بسیاری از مشکلات ما حل شود.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر