کد خبر: 9506
A

« سعد حریری» نخست وزیر لبنان و « حسین جابری انصاری» معاون عربی و آفریقائی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه تحولات منطقه و روابط و همکاری های تهران و بیروت به ویژه در زمینه اقتصادی و راه های گسترش آن را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، جابری‌ انصاری در این دیدار که در کاخ نخست وزیری لبنان و با حضور« محمد فتحعلی» سفیر ایران در لبنان و « نادر حریری» مشاور حریری برگزار شد، تاکید کرد: راه حل بحران‌های منطقه نظامی نیست و جنگ نه تنها به حل مشکلات منجر نمی شود بلکه نتیجه آن فرسایش توانمندی‌های کشورهای منطقه است و برنده‌ای بجز رژیم صهیونیستی ندارد.

سعد حریری هم گفت که راه حل سیاسی مشکلات کشورها در این است که همه شهروندان و طرف ها در اداره امور آن مشارکت داشته باشند و دیدگاه های همه آنها به رسمیت شناخته شود و بدانیم شهروند درجه یک و دو نداریم.

نخست وزیر لبنان افزود: اگر نبود همدلی و تفاهم همه طرف ها و جریان های سیاسی لبنانی امروز شاهد توافقی آنان و انتخاب ژنرال« میشل عون» به عنوان رئیس جمهوری و تشکیل دولت و معرفی وزیران کابینه نبودیم.

وی با بیان اینکه شناسائی حقوق هر یک از طرف های لبنانی توسط طرف های دیگر این موفقیت را در لبنان رقم زد، اضافه کرد: لبنان مراحل سختی را پشت سر گذاشته است و امیدواریم مشکلات منطقه حل شود.

سعد حریری گفت: یکی از مشکلات فراروی لبنان وجود بیش از یک و نیم میلیون پناهجو و آواره سوری است و ما تنها باید برای تحصیل حدود 200 هزار دانش آموز سوری چاره اندیشی کنیم و اینها بار مالی زیادی را به لبنان تحمیل می کند.

نخست وزیر لبنان از جابری انصاری خواست تا سلامش را به مقامات جمهوری اسلامی ایران برساند و گفت که امیدوارم سال جدید میلادی برای همه کشورها از جمله ایران و لبنان سال بهتری باشد.

جابری انصاری هم بعداز این دیدار در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد: دیدار بسیار خوب و مفیدی بود و امیدوار هستم آغاز دوره نخست وزیری آقای حریری و شروع کار دولت جدید لبنان هم در سطح منطقه ای تاثیرهای مثبتی داشته باشد وهم شاهد مرحله جدیدی از همکاری ها بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لبنان در زمینه های مختلف باشیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران عصر پنجشنبه از طریق گذرگاه مرزی الجدیده – مصنع سوریه و لبنان وارد خاک لبنان شد و بعداز ورود به بیروت پایتخت این کشور با نخست وزیر لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

وی در دمشق با « بشار اسد» رئیس جمهوری، « محمد عماد خمیس» نخست وزیر، « ولید معلم» وزیر امور خارجه و « فیصل مقداد» معاون وزیر امور خارجه سوریه به طور جداگانه دیدار و گفت وگو کرد.

سفر معاون وزیر امور خارجه ایران به سوریه و لبنان بعداز اجلاس سه جانبه وزیران خارجه ایران ، روسیه و ترکیه در مسکو در خصوص پرونده سوریه حائز اهمیت بوده و در کانون توجه محافل سیاسی و رسانه ای قرار گرفته است.

جابری انصاری اوایل خرداد ماه گذشته و بلافاصله بعداز آنکه معاون وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه و آفریقا شد به لبنان سفر و با مقامات ارشد این کشور به ویژه « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله دیدار و گفت وگو کرد.

وی قرار است امروز جمعه با برخی دیگر از مقامات ارشد لبنان دیدار و گفت وگو کند.

منبع: ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر