کد خبر: 96992
A

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: پرونده‌ هسته‌ای ایران از دو دهه‌ گذشته تاکنون یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح در حوزه‌ امنیت ملی و روابط بین الملل ایران بوده است. از حیث اهمیت، اگر بخواهیم در چهل و دو سال بعد از انقلاب اسلامی، چالش‌های مطرح در حوزه‌ سیاست خارجه کشورمان را یادآوری کنیم بدون شک قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل در رابطه با مقصر شناخته شدن رژیم بعثی عراق که منجر به پایان جنگ تحمیلی گردید و مهم تر از آن، ماجرای هسته ای کشور جزو مهم ترین وقایع و مسائل رخداده در حوزه‌ سیاست خارجه کشور است.

به گزارش دیده بان ایران؛  مصوبه اخیر مجلس با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» تاکنون  واکنش‌های بسیاری به همراه داشته است. در همین رابطه حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح طلب در رابطه با این مصوبه گفت: بر این باورم که اقدام اخیر مجلس یکی از مصادیق عینی ورود غیر حاکمیتی به پرونده مهم هسته‌ای است و برخلاف آنچه که به ظاهر توسط رئیس و نمایندگان مجلس بیان شده است، وجه غالب مقاصد و اهداف طراحان و تصویب کنندگان، با هدف بهره برداری سیاسی و جناحی در شرایط فعلی است.

 

مصوبه‌ مجلس  قابل انتساب به کلیت حاکمیت نظام نیست

حسن رسولی در گفت و گو با صبح ما بیان کرد: پرونده‌ هسته‌ای ایران از دو دهه‌ گذشته تاکنون یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح در حوزه‌ امنیت ملی و روابط بین الملل ایران بوده است. از حیث اهمیت، اگر بخواهیم در چهل و دو سال بعد از انقلاب اسلامی، چالش‌های مطرح در حوزه‌ سیاست خارجه کشورمان را یادآوری کنیم بدون شک قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل در رابطه با مقصر شناخته شدن رژیم بعثی عراق که منجر به پایان جنگ تحمیلی گردید و مهم تر از آن، ماجرای هسته ای کشور  جزو مهم ترین وقایع و مسائل رخداده در حوزه‌ سیاست خارجه کشور است.

رسولی ادامه داد: باتوجه به وزن مهم پرونده‌ هسته‌ای ایران، تصمیم گیری در رابطه با آن در سطح فراقوه‌ای و عالی‌ترین سطح حاکمیتی انجام می‌شود. در واقع با توجه به اهمیت این پرونده همواره تصمیم سازی و تصمیم گیری در مورد آن بر عهده‌ همه‌ دولت ها، صرف نظر از نوع گرایش سیاسی آن‌ها و در عالی‌ترین سطح حاکمیتی، یعنی شورای عالی امنیت ملی طبق اصل ۱۷۶ قانون اساسی، و نهایتا مبتنی بر اختیارات رهبری در اصل ۱۱۰ قانون اساسی است. بنابراین هر نوع اقدامات خارج از این منظومه توسط هر کدام از قوای سیاسی صورت گیرد، چه با رویکرد داخلی و چه از زاویه سیاست خارجی، مواضع اتخاذ شده به هیچ عنوان قابل انتساب به کلیت نظام نخواهد بود.

 

مجلس به دنبال بهره برداری سیاسی و جناحی از مصوبه‌ اخیر خود است

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: بر این باورم که اقدام اخیر مجلس نیز یکی از مصادیق عینی ورود غیر حاکمیتی به این پرونده مهم است و برخلاف آنچه که به ظاهر توسط رئیس و نمایندگان مجلس بیان شده است وجه غالب مقاصد و اهداف طراحان و تصویب کنندگان، بیشتر بهره برداری سیاسی و جناحی در شرایط فعلی است.

رسولی ادامه داد: چرا که در حوزه‌ سیاست خارجی ما در آستانه تغییرات اساسی در آمریکا به عنوان طرف اصلیِ مناقشه خود هستیم. رفتن آقای ترامپ و آمدن آقای بایدن و جابه جایی قدرت بین حزب جمهوری خواه و حزب دمکرات، فضای موجود بین دوکشور را در برخورد با برجام در یک وضعیت متفاوتی از گذاشته قرار داده است. پرونده‌ هسته‌ای ایران در وضعیتی متفاوت با آنچه در دوره‌ چهارساله‌ آقای ترامپ با آن روبه رو بودیم قرار گرفته است. همچنین از در داخل کشورهم در آستانه‌ی بزرگترین رویداد حوزه‌ سیاست داخلی، یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، قرار داریم.

عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: به نظر می رسد جریان حاکم بر مجلس با لحاظ کردن بستر انتخابات پیش رو، به دنبال تأثیرگذاری بر افکار عمومی با هدف دست‌یابی به قوه مجریه است. از این جهت به نظرم اقدام مجلس به دلیل همخوان نبودن این مصوبه با نقش و جایگاه پرونده‌ هسته ای قابل انتقاد است. انتظار می رود در چنین شرایطی کما فی السابق، همه قوای کشور و همه نهادها به صورت واحد و با انسجام کامل در مسیر سیاست های راهبردی‌ که از سوی شورای عالی امنیت ملی و با تائید رهبری صورت می گیرد، حرکت کنند و از هر نوع برخورد سیاسی و جناحی در ارتباط با این مسئله بپرهیزند.

 

مجلس یازدهم از یکدستی بی نظیری برخوردار است!

عضو شورای شهر تهران در رابطه با سوابق نمایندگان مجلس یازدهم و تأثیر آن بر تصویب چنین طرحی گفت: بیش از دو سوم راه یافتگان به مجلس یازدهم افرادی هستند که برخلاف ادوار پیشین از سابقه و تجارب عمیقی در حوزه‌ مدیریتی برخوردار نیستند، از طرفی این مجلس برخلاف مجالس گذشته از یکدستی بی نظیری برخوردار است. لذا در شش ما‌هه اول، رفتار‌ها و مواضعی که اتخاذ کرده است سنخیتی با وزانتِ مجلس به عنوان قوه‌ای که بایستی در رأس امور باشد، ندارد.

رسولی ادامه داد: جمع آوری امضا برای استیضاح آقای رئیس جمهور و عدم کفایت دومین مقام بعد از رهبری، که با تشر رهبری متوقف ماند، برخی از نطق های قبل از دستوری که نمایندگان با به کار گیری الفاظی خارج از ادب و نزاکت سیاسی در مواجه با مسئولان ارشد نظام به کار می گیرند، مصوباتی از جنس همین مصوبه ی «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» و حتی در سطح پایین تر، بحثی که ما در شورای شهر یک صدا نسبت به آن اعتراض کردیم یعنی  نادیده انگاشتن نقش و جایگاه نظام شورایی در قانون اساسی و جایگزین کردن پارلمان شهری با دولت و حرکت در مسیر تمرکز گرایی بیشتر در بحث ماده ۵۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، همه‌ی اینها نشانه‌ها و علایمی است که از دستپاچگی و فقدان تجربه ‌ی راه یافتگان به مجلس یازدهم، سخن می‌گوید. البته انگیزه‌های سیاسی رئیس محترم مجلس و نگاه ایشان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز در همین مسیر تاثیر گذار است.

 

بهبود معیشت مردم در گرویِ تعامل با جهان و رفع تحریم‌هاست

این فعال اصلاح‌طلب با تأکید بر اهمیت گسترش ارتباط با جامعه‌ جهانی و رفع تحریم‌ها گفت: مشکلات معیشتی‌ای که جامعه‌ ما با آن مواجه است، ریشه در تحریم های کشورهای غربی به خصوص آمریکا دارد. به گونه‌ای که از ۸۵ میلیون جمعیت کشور بیش از ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران درگیر این مشکلات هستند. این موضوع اهمیتِ مسئله تعامل با جهان و رفع تحریم ها در کنار اهتمام به بهسازی نظام حکمروایی داخلی و تکیه به ظرفیت‌های داخلی را تصدیق می‌کند. لذا همانگونه که بسیاری از اقتصاد‌دانان عنوان کرده اند امروز اقتصاد و معیشت مردم بیش از پیش تحت تأثیر امر سیاست به ویژه سیاست خارجی در وهله‌ اول و در مرحله بعدی سیاست داخلی است.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه در آستانه‌ نوسازی قوه مجریه و تغییر رئیس جمهور قرار داریم امر سیاست اعم از داخلی و خارجی در ارتباط با اقتصاد و معیشت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است و طبیعی است که همه جریانات، احزاب، جناح‌ها و شخصیت‌ها که درصدد تاثیرگذاری بر سپهر سیاسی کشور هستند نسبت به این موضوع به خصوص سیاست خارجی و پرونده هسته ای و برجام با حساسیت و دقت نظر بیشتری برخورد داشته باشند.

منبع: صبح ما

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر