کد خبر: 97276
A

اردوغان پس از پیروزی در جنگ علیه ارمنستان خیال خام بازپس گیری آذربایجان را در سر دارد. نکته مهمی که دلواپسان داخلی توجه ای به آن ندارند و به نظر می رسد که آنچه برای آنها اهمیت دارد گسترده شدن خاک اسلام است.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران، "ما با جمهوری آذربایجان اشتراکات زیادی داریم." این جمله علی اکبر ولایتی در کشاکش مناقشه قره باغ بارها توسط جمهوری آذربایجان منتشر شد تا در کنار بیانیه چهار ائمه جمعه استان های آذری زبان که قره باغ را پاره تن اسلام قلمداد کرده بودند قرار بگیرد. 

تجمعات پراکنده در شهرهای آذری زبان و همچنین درخواست از ایران برای در کنار ترکیه و آذربایجان قرارگرفتن علیه ارمنستان، طی ماه های گذشته از مهمترین رخدادهای منطقه بود که دست آخر بنا به گفته آیت الله مکارم شیرازی "قره‌باغ باید به جهان اسلام برگشت."

اظهاراتی که بسیاری از کارشناسان سیاسی نسبت به اشتباه بودن هشدار داده بودند تا اینکه روز پنج شنبه رجب طیب اردوغان که رویای امپراطوری عثمانی را در سر می پرواند از ارس خواند.

آنچه اردوغان خواند، قطعه‌ای از ترانه معروف ارس یا با تلفظ ترکی آن، «آراز» بود. ترجمه بیتی که او خواند این بود: «ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند / من از تو جدا نمی شوم، به زور جدایمان کردند».

اما اصل شعر، یک قطعه موسیقی بومی و محلی آذربایجان به نام «آراز آراز» است که در آن غم‌های مردم خطاب به رود ارس گفته می‌شود. این قطعه آذری تاکنون بارها و به شکل‌های مختلفی بازخوانی شده اما بیش از همه با نام صمد بهرنگی، نویسنده مشهور ایران گره خورده و به نام او خوانده شده است. دلیل این موضوع آن است که بهرنگی که از منتقدان نظام آموزش و پرورش ایران در دهه 1340 بود، در اوج جوانی و در 29 سالگی در رودخانه ارس غرق شد. مرگ او شوک بزرگی به عموم مردم، جامعه ادبی کشور، روشنفکران آن دوره و به ویژه چپگرایان ایرانی وارد کرد. تلقی عموم در آن زمان این بود که بهرنگی با توطئه حکومت وقت به قتل رسیده است.

اردوغان پس از پیروزی در جنگ علیه ارمنستان خیال خام بازپس گیری آذربایجان را در سر دارد. نکته مهمی که دلواپسان داخلی توجه ای به آن ندارند و به نظر می رسد که آنچه برای آنها اهمیت دارد گسترده شدن خاک اسلام است.

آنهایی که برای اظهارات غربی ها سفارت درو می کنند و شعار «نمی گیگیرم» سر می دهند. این روزها خودشان را به خواب خرگوشی زده اند تا اردوغان همچنان خواب کشور گشایی ببیند.

منبع: دیده بان ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر