کد خبر: 97317
A

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که رییس جمهور ترکیه به جای بیان حرف‌هایی بدون مبنای تاریخی در کنار جمهوری اسلامی برای مقابله با دشمنان مشترک بایستد.

به گزارش دیده بان ایران؛ سردار حسین مالکی در واکنش به سخنرانی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در جشن پیروزی قره باغ در باکو و بازخوانی سرود محلی آراز آراز  مرتبط با رود ارس به عنوان یکی از نمادهای «پان ترکیست ها» و با مضمون گلایه از جدا افتادن شهروندان آذری‌زبان در دو سوی این رودخانه گفت: وزارت خارجه واکنش خوبی در برابر صحبت‌های اردوغان گرفت ولی اساسا باید در مقابل برخی جریانات پیرامون کشورمان محکم‌تر ایستاد و برخورد کرد.

وی ادامه داد: گاهی مسئول کشوری ناخواسته حرفی را می‌زند که باید جواب مناسب به آن داد اما آقای اردوغان چند بار این مسائل را مطرح کرده در جنگ قره‌باغ مصاحبه‌ای داشت که در آن بیان کرد که از نخجوان تا تبریز 150 کیلومتر فاصله بیشتر نیست این در حقوق بین‌الملل معنای خاص خود را می‌دهد؛ به همین دلیل باید بسیار مراقب باشیم به خصوص این‌که حضور اسرائیل و آمریکا و گروهک‌های معاند و داعش در شمال غرب کشور زیادتر شده و نمی‌توان چراغ سبز اردوغان را در این مسائل فراموش کرد مگر این‌که بتواند خلاف آن را ثابت کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اردوغان به جای این‌که به دنبال تعبیر خواب آشفته امپراطوری عثمانی باشد در کنار جمهوری اسلامی ایران بایستد تا با دشمنان مشترک‌مان مقابله کنیم تاکنون چندین بار خواب آشفته اردوغان در برقراری امپراطوری عثمانی برهم خورد و لازم است کودتای 2016 هم به یادش بیاید.

مالکی در پایان و در جمع‌بندی اظهار کرد: در حال حاضر دشمنان مشترک ایران و ترکیه در کنار مرزهایمان هستند لذا اردوغان به جای بیان حرف‌هایی بدون مبنای تاریخی در کنار جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با دشمنان مشترک بایستد نه این‌که رجوع به تاریخ کند که اگر این طور هم باشد اردوغان بازنده خواهد بود از طرف دیگر زمانی جمهوری آذربایجان پاره تن جمهوری اسلامی بود. ما به آقای اردوغان اجازه نمی‌دهیم حتی نیم‌نگاهی به جمهوری آذربایجان داشته باشد.

منبع: توییتر

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر