کد خبر: 97755
A

سفیر سابق کشورمان در لهستان و لیتوانی گفت: ترک کاخ سفید برای ترامپ کار دشواری است و از این رو می‌خواهد شرایط را با پیچیدگی بیشتر تحویل بایدن دهد.

به گزارش دیده بان ایران؛ رامین مهمان پرست، سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق کشورمان در لهستان و لیتوانی در خصوص اقدامات اخیر ایالات متحده مبنی بر تحریم ترکیه با توجه به اینکه این کشور جزو متحدین آمریکا و از اعضای ناتو محسوب می شود گفت:ترک کاخ سفید برای ترامپ  کار دشواری است و از این رو می‌خواهد شرایط را با پیچیدگی بیشتر تحویل بایدن دهد.

وی افزود: از این رو به نظر می رسد به دنبال این است که از همین فرصت کوتاه باقیمانده تا پایان حضورش درکاخ سفید حداکثر استفاده را ببرد و تنش و پیچیدگی‌ها در غرب آسیا را افزایش دهد.


*نزدیکی ترکیه به روسیه معادلات آمریکایی ها را اعم از جمهوری خواه و دموکرات تغییر خواهد داد
مهمان پرست با تاکید براینکه جدای از اینکه این حرکت به خاطر ترامپ باشد یا سیاست کلی ایالات متحده گفت: البته ممکن است سیاست کلی آمریکا در قبال قدرت روزافزون روس‌ها در منطقه و جذب کشور‌هایی مانند ترکیه برای آمریکایی‌ها خیلی سخت و غیرقابل باور باشد و اگر قرار باشد ترکیه و اردوغان به روسیه نزدیک شوند معادلات آمریکایی‌ها اعم از جمهوری خواه یا دموکرات را در منطقه تغییر دهد.

*سیاست تحریم ترکیه توسط دموکرات ها هم اجرا خواهد شد؛ شاید با روشهای دیگر
سفیر سابق کشورمان در لهستان و لیتوانی تصریح کرد: با این حساب ممکن است حتی این سیاست از مسیر‌ها یا روش‌های دیگری توسط دموکرات‌ها و بایدن نیز دنبال شود تا بدین ترتیب ایالات متحده فارغ از جمهوری خواه و دموکرات حضور خود را در منطقه محکم‌تر کند و از کشور‌های منطقه در جهت تثبیت و تحکیم سیاست‌های آمریکایی به نفع خود استفاده کند.

وی ادامه داد:  نکته اصلی این است که کشور‌های منطقه باید بدانند که در منطقه ای قرار دارند که قدرتمند و تاثیرگذار هستند و باید این پتانسیل را به سمت همکاری‌های منطقه‌ای و تبدیل منطقه به یک اهرم قدرت پیش ببرند. تا بدین ترتیب جلوی تحرکات سیاسی ابرقدرت‌ها گرفته شود و از سوی دیگر به منطقه خود در جهت ثبات، امنیت و رشد و توسعه کمک کنند.

*کشورهای منطقه باید بدانندجهان در حال حرکت به سمت چندجانبه گرائی است که لازمه آن همکاری با یکدیگر است
مهمان پرست با تاکید بر اینکه  این رویه باید  به عنوان درسی برای کشور‌های منطقه باشد تا متوجه شوند جهانی که آمریکا می‌خواست به سمت تک قطبی ببرد در حال رفتن به سمت چند قطبی در آینده خواهد بود، گفت: لازمه این اتفاق و قرار گرفتن در این فضا همکاری‌های منطقه‌ای است که می‌تواند بسیار موثر باشد و هویت تاثیرگذاری به منطقه ببخشد.

*تحریم آمریکا علیه ترکیه هشداری جدی برای اردوغان به منظور توجه به توسعه امنیت منطقه
سفیرسابق کشورمان در لهستان و لیتوانی پایان خاطرنشان کرد: اگر تهدیدات را از دید فرصت نگاه کنیم اتفاقا این تحریم‌ها و موضع گیری اخیر آمریکا علیه ترکیه با توجه به تحرکات اخیر ترک‌ها در آذربایجان و شعرخوانی اردوغان شاید هشداری باشد به اینکه بهتر است مسئولان کشور‌های منطقه جهت حرکت خود را به سمت همکاری بیشتر و توسعه امنیت منطقه‌ای ببرند، چون تنها در این شرایط است که سایر قدرت‌ها نمی‌توانند به سادگی در منطقه دخالت کنند و به این ترتیب منافع منطقه‌ای با نقش آفرینی کشور‌های منطقه بیش از پیش حفظ خواهد شد.
 

منبع: SNN

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر