کد خبر: 9804
A

«آرون دیوید میلر» تحلیلگر امور بین الملل در گفت وگو با سی ان ان گفت: امتناع دولت اوباما از وتو طرح محکومیت شهرک سازی های اسرائیل در شورای امنیت شلیک «گلوله خداحافظی» باراک اوباما به بنیامین نتانیاهو بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ میلر یکشنبه در گفت وگو با سی ان ان افزود: «در هشت سال گذشته دولت اوباما در قبال توسعه شهرک های اسرائیلی احساس ناامیدی و خشم و ناتوانی می کرد؛ امری که از نگاه دولت آمریکا فرصت های راه حل دو دولت را تضعیف می کرد.»
وی افزود: دولت اوباما با قدرت در مخالفت با شهرک سازی ها سخن می گفت، اما کاری برای توقف آن نکرد.
میلر تصریح کرد: دولت باراک اوباما به نتانیاهو هشدار داده بود که اگر به توسعه شهرک سازی ها ادامه دهد، دیگر برای واشنگتن امکان مقاومت مقابل جامعه جهانی برای دفاع از اسرائیل وجود نخواهد داشت.


این تحلیلگر امور بین الملل ادامه داد: بر این باورم که (وتو نکردن قطعنامه محکومیت شهرک سازی اسرائیل در شورای امنیت) شلیک خداحافظی به نتانیاهو در دفاع از نظر دولت اوباما و جان کری سکاندار سیاست خارجه آمریکا بود؛ زیرا دولت امریکا معتقد است امیدهای ضعیفی برای راه حل دو دولت (فلسطینی و اسرائیلی) وجود دارد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه آشکارا دولت اوباما را به تبانی و هماهنگی علیه تل آویو در صدور قطعنامه ضد شهرک سازی در شورای امنیت سازمان ملل متهم کرد.


شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه (3 دی) قطعنامه توقف فوری فعالیت های شهرک سازی رژیم اسرائیل را در اراضی اشغالی فلسطینیان، تصویب کرد. این قطعنامه با 14 رأی موافق به همراه یک رأی ممتنع آمریکا تصویب شد. این نخستین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در هشت سال گذشته دربارۀ اختلافات میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان و علیه رژیم تل آویو بوده است.


گفتنی است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: بر اساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده است شکی نداریم که دولت اوباما اقدام به تصویب این قطعنامه کرده، پشت آن ایستاده، هماهنگی های لازم را انجام داده و خواستار تصویب آن شده است.
وی افزود: این کاملا خلاف سیاست سنتی آمریکا است که ملتزم شده شروطی برای راه حل نهایی یا هر چیزی مرتبط با این امر در شورای امنیت قائل نشود. اوباما در سال 2011 در ممانعت از چنین اقداماتی (علیه اسرائیل) ملتزم بود.


نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصریح کرد: دهه ها است که درباره شهرک سازی بین دولت های متوالی در آمریکا و اسرائیل اختلاف وجود داشته است اما همواره توافق داشتیم که شورای امنیت، جای حل این قضیه نیست. روی آوردن به شورای امنیت مذاکرات را پیچیده تر و صلح را دور از دسترس تر خواهد کرد.


وی افزود: به جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفته بودم، دو دوست، همدیگر را به شورای امنیت نمی‌کشند.
سازمان ملل و بیشتر کشورهای جهان، شهرک سازی های رژیم صهیونیستی را در کرانه باختری و بیت المقدس غیرقانونی می دانند زیرا رژیم صهیونیستی در جنگ سال 1967 این سرزمین ها را اشغال کرد و بر مبنای کنوانسیون ژنو هرگونه ساخت وساز از سوی اشغالگر در سرزمین های اشغالی ممنوع است.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر