کد خبر: 98105
A

آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی گفت: نظامی بی بدیل داریم که «علوی» بوده و مشروعیتش از عدالت است. در دنیا نظامی که مشروعیتش بر مبنای عدالت باشد، وجود ندارد. مسئولینی که از ابتدای انقلاب تاکنون وجود داشته اند نیز انسان های وارسته و باتقوایی بوده اند. چنین حکومتی از هر جهت باید در روی کره زمین نمونه می شد اما نشدیم. هر چه بلا بر سر این نظام و انقلاب بیاید، مقصرش خودمان هستیم.

به گزارش دیده بان ایران، عضو خبرگان رهبری افزود: در همه امور و به ویژه در قضاوت و داوری ها نه تنها در حوزه قضایی بلکه در تمامی مسائل باید نمونه می شدیم. اما نشدیم و چرایی این مسأله مورد سوال است. هر چه بلا بر سر این نظام و انقلاب بیاید، مقصرش خودمان هستیم. یکی از مسائلی که وجود دارد همین «اختلافات» است. اختلاف تا اندازه ای طبیعی است و اگر به حد معمول باشد حتی می تواند مفید باشد. اما اختلافی که به نفرت و عدم اعتماد ختم شود و طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند، خطرناک است.

اختلاف نباید تا جایی پیش رود که طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند
وی ادامه داد: اختلافاتی که میان برخی مسئولین بروز کرده همین اندازه خطرناک است. عده ای کشور را به دو دسته خائنان و خادمان تقسیم کرده اند. آیا این شدنی است؟ هیچ خدمت و خیانتی مطلق نیست. آنهایی هم که خود را خادم مطلق می پندارند خیلی رفتارها می کنند که به ضرر نظام و انقلاب است.
 
هاشم زاده هریسی گفت: اختلاف نباید تا جایی پیش رود که طرفین همدیگر را خائن خطاب کنند. با این رویه هیچکسی به نتیجه نرسیده است. هر گروهی که قدرت را در دست گرفته، کارها خوب پیش نرفته است. حتی یک ماه در این کشور کارها بدون اشکال انجام نشده است. دلیلش هم اختلافات و عدم اعتمادهایی است که رخ می دهد.
 
عده ای تلاش می کنند طوری حرف بزنند تا به آنها لقب انقلابی دهند
عضو مجلس خبرگان گفت: کارشناسی نیاز داریم که منصف و حق گو و شجاع باشد و مسائل را بازگو کند. متاسفانه شجاعت بسیار کم است و هرکس که تملق می کند کارش زودتر پیش می رود. کارشناسی هایی هم که تاکنون صورت گرفته دچار همین آفت بوده، یعنی فرد اول می بیند چه بگوید طرف مقابل خوشش می آید و او دیگر طرد نمی شود، همان را می گوید. متاسفانه عده ای تلاش می کنند طوری حرف بزنند تا به آنها لقب انقلابی دهند. حالا اگر انقلاب نابود هم شود برایشان مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که به آنها بگویند انقلابی!
 
او اظهار کرد: چنین افرادی دلسوز انقلاب نیستند. تنها به دنبال اینند که لقب انقلابی را از آن خود کنند و با جلب اعتماد، فرزندان انقلاب و حتی خود آن را زمین بزنند. متاسفانه فضائل اخلاقی فراموش شده و تمام اختلافات ناشی از هوای نفس است.
 
عده ای تندروی را انقلابی گری می دانند
آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: امام در رابطه با اختلافات اتمام حجت کرده اند. ایشان حرفی در این خصوص نمانده بود که نگفته باشد. همه این اختلافات را پیش بینی کرده بودند. من اگر بخواهم درباره سخنان ایشان راجع به اختلافات میان مسئولین صحبت کنم، در قالب یک مصاحبه نمی گنجد. اختلاف اشکال ندارد اما اختلاف بی رویه بسیار مضر است.
وی بیان کرد: امان از تندروی، متاسفانه برخی حتی در اختلاف داشتن با دیگران نیز تندروی می کنند. عده ای تندروی را انقلابی گری می دانند در حالی که چنین نیست. امام اما می فرماید:« ما و شما نباید خود را بازی دهیم. اختلاف ریشه اش در حب النفس است. هر کس اختلاف ایجاد می کند نفس خودش را دوست می دارد.»

منبع: جماران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر