کد خبر: 98154
A

صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری شد و این خبر با واکنش‌ها و تحلیل‌های بسیاری همراه بود. فعالان سیاسی و رسانه‌ای تصور می‌کنند که این تحول حزبی در آستانه انتخابات می‌تواند بر سرنوشت انتخابات اثرگذار باشد.

به گزارش دیده بان ایران؛ چند روزی از دبیرکل شدن صادق محصولی در جبهه پایداری می‌گذرد، اما این موضوع همچنان در صدر اخبار و مورد توجه سیاسیون و فعالان حزبی است. عجیب هم نیست، زیرا هم محصولی به عنوان یکی از پرنفوذترین چهره‌های سیاسی اصولگرا شایسته این توجه است و هم این خبرسازی برازنده جبهه پایداری به عنوان یکی از پر سروصداترین و حاشیه‌سازترین طیف جریان اصولگرا است.
این تحول در جبهه پایداری تا کنون با واکنش‌ها و تحلیل‌هایی همراه بوده است. مثلا محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دبیرکل شدن آقای صادق محصولی در جبهه پایداری، یعنی علنی شدن کاسبی این تشکل. در انتخابات مجلس یازدهم، محصولی سهمش را از اصولگرا‌ها گرفت و در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ باز وارد میدان شده، تاجر خوبی است. آقای آقاتهرانی هم کمافی السابق سرکار است و نقشش زینت‌المجالس است و توجیه‌المسائل!»
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم این تغییر را ساده‌تر از این حرف‌ها انگاشته و با توجه به نقشی که محصولی تا کنون هم داشته است، معتقد است اتفاق خاصی نخواهد افتاد. او در گفتگو با سایت «آزادی» گفته بود: «آقای محصولی در گذشته هم تصمیم‌گیرنده اصلی بوده بنابراین تحولی در کار نیست». وی در پاسخ به اینکه آیا دبیرکل شدن او به معنی افزایش وزن پایداری در اردوگاه اصولگرایی است، گفت: «وزن یک جریان را باید با توجه به نتایج انتخابات‌ها ارزیابی کرد. جبهه پایداری را در مجموع باید یک طیف اثرگذار در مجموعه اصولگرایی به حساب آورد».
امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا، اما در گفتگو با «نامه نیوز» تاکید کرده بود که قرار گرفتن محصولی در جایگاه دبیرکل موجب تقویت گفتمان پایداری خواهد شد. او همچنین تاکید کرد که این تحول در آستانه انتخابات ریاست جمهوی حاوی یک پیام سیاسی است.
مرتضی طلایی فعال سیاسی اصولگرا نیز همین نظر را دارد. او در مصاحبه با «نامه نیوز» گفت: «تا الان آقای محصولی شخصیت در سایه جبهه پایداری بود. به عبارت دیگر آقای محصولی شخصیتی نبوده که جلوی صحنه باشد همیشه در سایه عمل می‌کرد. حالا آمدن او جلوی صحنه قطعا بدون هدف نبوده است. اما اینکه این هدف چیست؟ باید قدری تأمل کرد.»
وی خاطرنشان کرد: «بر حسب سوابق در تحلیل‌ها گفته می‌شد آقای محصولی مواضع رادیکال‌تری دارد حالا با درنظر گرفتن این نکته، تغییر دبیرکلی جبهه پایداری می‌تواند با این رویکرد انجام شده باشد. الان قدری برای قضاوت زود است، باید صبر کرد و دید مواضع آقای محصولی بعد از انتصاب به دبیرکلی جبهه پایداری چه خواهد بود.»
خبرآنلاین نیز در گزارشی نوشت: «پایداری‌ها جنجالی‌ترین انتخابات درون حزبی را برگزار کردند. انتخاباتی که در نتیجه آن «مرتضی آقاتهرانی» دبیرکل یک دهه این حزب کنار گذاشته شد و «صادق محصولی» مرد پشت پرده این جریان به عنوان دبیرکل انتخاب شد. تصمیماتی که حکایت از شروع یک فصل جدید در جبهه پایداری دارد.» این سایت خبری اصولگرا حضور محصولی در جایگاه دبیرکلی را سبب افزایش حمایت پایداری از احمدی‌نژاد دانست و نوشت: «هر چه باشد صادق محصولی رفیق گرمابه و گلستان احمدی‌نژاد محسوب می‌شود و هرچند در برخی اظهار نظر‌ها انتقاداتی نسبت به رئیس دولت نهم و دهم مطرح کرده، اما هیچ‌گاه این انتقادات در حدی نبود که آن را بتوان به معنای پاره شدن پیوند چند دهه دوستی این دو تعبیر کرد. حالا وقتی جبهه پایداری به صادق محصولی و دبیرکلی او اقبال خوش نشان می‌دهد این احتمال چندان دور از ذهن نیست که شاید این جریان علاوه‌بر بیشتر کردن نفوذ مالی و لابی‌گری محصولی از ارتباط و روابط او با محمود احمدی‌نژاد بهره بگیرد تا بار دیگر در برابر گزینه شورای ائتلاف اصولگرایان فردی را به میدان بیاورد که شانس پیروزی‌اش می‌تواند خواب راحت را در خیمه اصولگرایان حرام کند.»
گفتنی است که رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز از تحلیل این تحول سیاسی جا نمانده و حتی بیش از اصولگرایان این تغییر را موثر دانستند. مثلا شرق به این بهانه او را پدرخوانده‌ای در جریان اصولگرا نامید.
جماران نیز در گزارشی نوشت: «نمی توان منکر اختلاف نظری شد که درباره حضور محصولی در جبهه پایداری وجود دارد. برخی اعضای این تشکل نوپا هم نظر با آیت الله مصباح معتقدند که نام محصولی به دلیل حواشی مربوط به ثروتش می‌تواند به شعار‌ها و مواضع تند جبهه پایداری آسیب بزند، در حالی که خود صادق محصولی تاکید کرده که «نظر اسلام درباره تولید ثروت مثبت است». از سوی دیگر، برخی حامیان صادق محصولی که به او لقب «فرمانده میلیاردر» داده اند، با اعلام این خبر که وی تاکنون خمس شرعی ثروت خود را به مراجع عظام پرداخت کرده است، به دفاع از او می‌پردازند و در تازه‌ترین اقدام خود توانستند محصولی را به دبیرکلی جبهه پایداری بنشانند.»

منبع: نامه نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر