کد خبر: 9850
A

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با اشاره به درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی ، خلبان زن افغان از آمریکا گفت: دولت کابل امیدوار است که مقام‌های آمریکایی با درخواست پناهندگی وی مخالفت کنند.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، خبرگزاری رویترز گزارش داد، وزارت دفاع افغانستان با تایید خبر درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی (۲۵ ساله) اعلام کرد که وی برای گذراندن دوره آموزشی ۱۸۸ ماهه عازم آمریکا شده بود از آمریکا درخواست پناهندگی کرده است. پیش از آن، رحمانی در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفته بود که از بازگشت به افغانستان هراس دارد و می‌ترسد جانش به خطر بیفتد.

رحمانی که سال ۲۰۱۵ جایزه "زنان شجاع" را از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده بود، نمادی از تلاش‌ها برای ارتقای شرایط زنان در کشورش بود.
محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، دولت کابل امیدوار است که مقام‌های آمریکایی با درخواست پناهندگی خانم رحمانی مخالفت کنند.
او گفت: زمانی که یک افسر از عدم امنیت و تهدیدهای امنیتی کشورش هراس دارد، دیگر از مردم عادی چه انتظاری می‌توان داشت؟ او برای خودش بهانه تراشیده است. ما صدها زن تحصیلکرده و فعالان حقوق بشر زن داریم که اینجا کار می‌کنند و امنیت دارند.
با این حال وزارت خارجه آمریکا سال ۲۰۱۵ در حاشیه اعطای جایزه "زنان شجاع" اعلام کرد که نیلوفر رحمانی و خانواده او بارها مستقیما نه تنها از سوی طالبان بلکه از سوی بستگان تهدید شده‌ و بارها مجبور شدند تا سکونتگاه خودشان را تغییر دهند.
کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم با انتقاد از تصمیم نیلوفر رحمانی، او را به هدر دادن پول دولت و فرار از مسئولیت‌هایش متهم کردند. در همین حال ده‌ها نیروی افغانستان که برای گذراندن دوران آموزشی راهی آمریکا شده بودند، در دو سال گذشته ناپدید شده‌اند، که یکی از آنها در حال عبور به سمت مرز کانادا بازداشت شده است.

منبع:ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر