کد خبر: 9865
A

رئیس سابق سازمان حج و زیارت با بیان اینکه فاجعه منا یک فاجعه تاریخی حج بود گفت: نقش رهبر معظم انقلاب در مدیریت بحران فاجعه منا بی بدیل بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سعید اوحدی روز دوشنبه نیز درآیین تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان حج و زیارت، با بیان اینکه عوامل مؤثر استراتژیک چه در اوج موفقیت و چه دربحران ها وجود دارد، با توجه به فاجعه منا به دستاورد استراتژیک در این بحران اشاره کرد و گفت: در فاجعه منا که سخت ترین فاجعه در تاریخ حج قلمداد می شود ، روز حج همه وجود آماده بجا آوردن اعمال بود که بدلیل سومدیریت و بی لیاقتی و بی کفایتی آل سعود شاهد فاجعه دلخراش بودیم و تصور آن هنوز هم برای سازمان حج و زیارت سخت است.

وی ادامه داد: ایران جزو بیش از ٥٧ کشور حاضر درحج و ٣٤ کشوری که حجاج آن کشته شدند بود اگر سیاست رهبری نبود شاهد فاجعه می بودیم.

اوحدی خاطرنشان کرد: اینکه امروز فرزند شهید منا داوطلبانه می خواهد قاری قران باشد عظمتی بود که رهبری راه آن را برای این خانواده ها باز کرد.

رییس سابق سازمان حج و زیارت با بیان رفتار غیراخلاقی آل سعود در آن زمان گفت: زمانی که همه جا بن بست بود و نگاه سعودی ها با تفکر وهابیت شان به بازگرداندن شهدا نبود، ١١٨ پیکر شهید توسط ایرانیان تفحص و شناسایی شد اما اجازه بازگرداندن یکی از آنان را نداشتیم و نگران بودیم مانند بقیه پیکرها دفن شود و نگران بودیم که چه کسی می خواهد پاسخگوی خانواده ٤٦٥ شهید باشد.

وی ادامه داد: درآن جلسه آنها ١٨ نَفَر از سعودی ها در مقابل ما هشت نَفَر قرار گرفتند و اجازه بازگرداندن شهدا را به بهانه های واهی به ما ندادند.

اوحدی تصریح کرد: همان روز رهبری نهیب تاریخی زدند' اگر کوچکترین اهانتی به پیکرها شود پاسخ می دهیم و پاسخ ما تند و شدید خواهد بود ' که همین جمله ایشان و آینده نگری معظم له باعث شد سعودی ها به بازگرداندن پیکرشهدا رضایت دادند.

وی اضافه کرد: اگر صحبت های آقا نبود این سازمان احیا نمی شد.

رئیس سابق سازمان حج و زیارت عامل دوم استراتژیک را انسجام با وجود حضور نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت عنوان کرد و گفت: این انسجام با حضور نماینده ولی فَقِیه بدست آمد.

وی ادامه داد: ظرفیت عظیم کارآمد و لایق نیروی انسانی درسازمان وجود دارد که با وجود مشکلات متعدد دست از تلاش برنمی دارند.

 آیین تکریم و معرفی رییس سازمان حج و زیارت با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این سازمان برگزار شد.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر