کد خبر: 98878
A

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم شهید سلیمانی مسئولیت‌پذیری ایشان و حضور در صحنه‌های مختلف بود. می‌شود گفت شهید سلیمانی طی یک دوره ۴۰ ساله هیچ‌گاه صحنه را ترک نکرد و همواره در صحنه حاضر بود، حال چه این صحنه مباحث نظامی و دفاعی باشد و چه مسائل اجتماعی.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسین مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و استاندار کرمان در سال‌های دفاع مقدس به مناسبت فرارسیدن نخستین سالروز شهادت شهید سلیمانی، گفت: علیرغم اینکه شهید سلیمانی در میانسالی به شهادت رسید اما یک زندگی پر حجم و پر محتوایی داشت و می‌توان زندگی ایشان را به دو قسمت تقسیم کرد. بخش نخست سال‌های جوانی او است که باز می‌گردد به سال‌های دفاع مقدس که در آن روزها شهید سلیمانی داوطلبانه به میدان آمد و با تشکیل گروه ثارالله، بعد تیپ و بعدتر لشکر ثارالله نقش بسیار مهمی را در عرصه دفاع از کشور ایفا کرد. آن هم دفاع بسیار مظلومانه ایرانی‌ها در سال‌های دفاع مقدس در مقابل تجاوز صدام که این بخش از زندگی آقای سلیمانی بسیار مشعشع و نورانی است.

وی افزود: بخش دوم زندگی ایشان زمانی است که فرماندهی نیروی قدس را برعهده گرفتند و در منطقه مجری سیاست‌های نظام بودند. این بخش هم به دو قسمت تقسیم می‌شود، اول حضور در سوریه بنا به دعوت دولت سوریه و قسمت دوم حضور در عراق برای حفظ دولت قانونی عراق از شر تجزیه‌طلبی‌های داخل خاک عراق و همچنین شر خشونت‌طلبی، سفاکی داعش بود. این بخش از زندگی ایشان هم نورانی بود و ایشان توانست با درایت و ذکاوت جبهه نبرد با داعش را مدیریت کند و در کنار فرزندان ایران و عراق در مقابل این گروه خون‌ریز و خشونت‌طلب کار را پیش ببرد.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص ویژگی‌های شهید سلیمانی و عوامل محبوبیت او در میان اقشار مختلف مردم اظهار داشت: شهید سلیمانی چند ویژگی شاخص و برجسته داشت، نخست اینکه فوق‌العاده باهوش بود و با ذکاوتی که داشت به خوبی و با دقت از محیط پیرامون خود و از هرکسی که با او نشست و برخاست می‌کرد اطلاعات کسب می‌کرد و عبارتی همواره درحال آموختن بود.

وی مسئولیت‌پذیری و حضور در صحنه‌های مختلف را از دیگر ویژگی های سردار سلیمانی بر شمرد و اظهار کرد: می‌شود گفت شهید سلیمانی طی یک دوره ۴۰ ساله هیچ‌گاه صحنه را ترک نکرد و همواره در صحنه حاضر بود، حال چه این صحنه مباحث نظامی و دفاعی باشد و چه مسائل اجتماعی. به عنوان مثال در حادثه زلزله بم ایشان از اولین شخصیت‌هایی بود که به همراه مرحوم شهید کاظمی در آنجا حضور پیدا کرد و در آن شب فرودگاه بم را مدیریت کردند که حدود ۵۰۰۰ مجروح از فرودگاه بم به بیمارستان‌های سراسر کشور منتقل شدند و یا در حادثه سیل سال گذشته مشاهده کردید که ایشان حضور داشتند. درواقع شهید سلیمانی فردی بود که همواره در صحنه‌های مختلف وارد می‌شد چه زمانی که مسئولیت مستقیم داشت و چه زمانی که مسئولیت نداشت و به عنوان کمک حضور پیدا می‌کرد.

مرعشی با اشاره به روابط عمومی بسیار خوب شهید سلیمانی، بیان داشت: ویژگی مهم دیگر ایشان روابط عمومی فوق‌العاده بود. شهید سلیمانی با یک روابط عمومی مختص به خود در فضاهای مختلف حضور پیدا می‌کرد و می‌توانست با گروه‌های مختلف و تیپ‌های مختلف اجتماعی به خوبی ارتباط برقرار کند. نکته آخر هم پیرامون خصائص ایشان که با همین موضوع روابط عمومی هم نزدیک است این بود که اصلا تشریفاتی برخورد نمی‌کرد و بالعکس خیلی ساده و سبکبار بود. اینکه مثلا بخواهد برای خودش تیم حفاظت بگذارد و محدویت ایجاد کند، اصلا اینگونه نبود بلکه بدون تشریفات چه تشریفات نظامی یا غیرنظامی و خیلی خاکی و افتاده بدون تجملات حرکت می‌کرد.

استاندار کرمان در دولت سازندگی در خصوص رابطه شهید سلیمانی با مرحوم هاشمی رفسنجانی، ابراز داشت: رابطه ایشان با آقای هاشمی از سال‌های جنگ شکل گرفته بود و به قبل از دولت سازندگی بازمی‌گشت اما در دوره دوم دولت آقای هاشمی و در زمانی که آقای بانک استاندار کرمان بود، شهید سلیمانی به عنوان فرمانده لشکر ثارالله کرمان دو اقدام راهبردی و بسیار مهم در استان کرمان انجام دادند که اثرات قابل توجهی داشت.

وی با بیان اینکه این اقدامات سردار سلیمانی در راستای امنیت مناطق جنوبی بود ادامه داد: ایشان در گام اول با قدرتی که از سوی لشکر ثارالله نشان داد، اشرار منطقه را وادار به پذیرش برقراری نظم و قانون کرد. سپس بلافاصله طرح احرار را با پشتیبانی آقای هاشمی انجام دادند که در قالب این طرح تمام عشایر آن منطقه و کسانی که در کوه‌های خشک و زمخت منطقه زندگی می‌کردند را به دشت‌ها منتقل کردند و زندگی آن‌ها را سامان دادند که امروز همه آن‌ها کشاورزان موفقی هستند.

مرعشی در پایان خاطر نشان کرد: این دو اقدام و یا آن حضور در ماجرای سیل سال گذشته و زلزله بم همگی نشان می‌دهد که شهید سلیمانی همواره در صحنه‌های مختلف فارغ از اینکه مسئولیت داشت یا خیر، حاضر می‌شد و به رفع دغدغه‌های مردم کمک می‌کرد. مجموعه این ویژگی‌ها و خصلت‌ها است که ایشان را نسبت به دیگران متمایز می‌کند و مشاهده می‌شود میان علاقمندان به او اقشار مختلفی مردم از سلیقه‌های متفاوت حضور دارند.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر