کد خبر: 99515
A

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور جزئیات طرح «مدیریت جامع شهری و روستایی» برای دومجلسی شدن در کشور را تشریح کرد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ ابوالفضل ابوترابی از نمایندگان مجلس یازدهم که در جشنواره شهید مدرس عنوان طراح برتر را دریافت کرده است، می‌گوید طرح ارائه‌شده از سوی او با نام «مدیریت جامع شهری و روستایی» راهکاری در جهت تاسیس ۲ مجلس برای بهبود وضعیت قانون‌گذاری در کشور است.

او در این باره توضیح داد: در مجلس نهم هم این طرح را داده بودم که با اختلاف پنج رأی تصویب نشد، اما حالا این طرح به هیات‌رئیسه پارلمان تقدیم شده است و برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شده تا بررسی‌های لازم روی آن انجام گیرد.

او ادامه داد: شورای عالی استان‌ها و شوراهای شهر و روستا را با استفاده از ظرفیت قانون اساسی برای واگذاری بسیاری از امور محلی به آنها، تبدیل به یک پارلمان می‌کنیم؛ یعنی شوراهای شهر و روستا به پارلمان محلی و شورای عالی استان‌ها به پارلمان محلی ملی تبدیل می‌شوند. با این تغییر امور مجلس در شورای عالی استان‌ها سیاست‌گذاری می‌شود.

ابوترابی گفت: با واگذاری امور محلی به شورای عالی استان‌ها و شوراهای شهر و روستا ظرفیت قانون اساسی مغفول واقع‌شده را تقویت می‌کنیم.

او اضافه کرد: مجلس فعلی نیز کار خود را بر امور ملی متمرکز می‌کند و نهادی مشابه مجلس سنا می‌شود که به امور قانون‌گذاری و نظارت بر دولت و امور ملی می‌پردازد؛ کاری که امروز به علت درگیری نمایندگان با مسائل حوزه‌های انتخابیه به شدت مورد غفلت واقع شده است.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما نماینده مجلس نیستیم بلکه مسئول پیگیری آب و برق و گاز و آسفالت شده‌ایم و به امور ملی و قانون‌گذاری نمی‌رسیم و نتیجه نیز همین وضعیت فعلی است.

ابوترابی در پایان گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس نیست و نهادی برای حکمیت است و بر اساس قانون فعلی نمی‌تواند وضع قانون کند. مجمع تشخیص مصلحت نظام فراتر از ۲ مجلس- شورای عالی استان‌ها و مجلس شورای اسلامی- خواهد بود.

 

منبع: اعتماد آنلاین

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر