کد خبر: 99835
A

فعال سیاسی نزدیک به قالیباف گفت: ر انتخابات پیش رو چندین گفتمان می تواند مطرح گردد. یکی از گفتمان ها گفتمان دولت فعلی است که نگاه آن به خارج از کشور است. البته ما مشکلی با تعامل با دنیا نداریم و به غیر از یکی دو مورد از موارد خاصی که در دنیا وجود دارد علاقه مند به تعامل با دنیا هستیم. نتیجه نگاه به خارج در دولت فعلی مشخص شده. وضعیت به مراتب بدتر از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته داشته و البته هنوز برخی گفتمان مذاکره مجدد را مطرح می کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛ مهدی چمران نایب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در یازدهمین نشست کمیته‌های تخصصی تدوین برنامه «دولت مردمی و تحول گرا» که توسط جامعه اسلامی مدیران با موضوع «قانون و گفتمان انتخابات 1400» برگزار شد با اشاره به اهمیت انتخابات 1400 گفت: بعد از انتخابات مجلس یازدهم برخی مطرح می‌کنند که امکان دارد مشارکت مردم در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کم باشد. در انتخابات مجلس نیز درصد چندان بالایی رخ نداد و البته همواره مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از انتخابات مجلس بوده است. افزایش فشار اقتصادی و بالارفتن هر روزه قیمت‌ها و مشکل بیکاری در کنار شیوع بیماری کرونا که به وضعیت اشتغال کشور دامن زده است باعث شده در بین برخی از مردم حس بی تفاوتی نسبت به انتخابات ایجاد شود و گمان کنند که این مشارکت فایده ای نخواهد داشت.

چمران خاطرنشان کرد: اما دیدگاه دیگر این است که نتیجه انتخابات سال 92 باعث ایجاد مشکلات در کشور شده و با مشارکت در انتخابات نیز می توان این روند را تغییر داد. همانطور که دیده شد در قوه قضائیه با حضور آقای رئیسی چه تحولی بزرگی در این قوه ایجاد شده و منشا امید شده است. در مجلس نیز پس از تلاطم های اولیه به حالت پایداری رسیده و کار خود را بر اساس برنامه ای به درستی جلو خواهد برد و البته عده ای تلاش می کنند حاشیه سازی کنند و مشکلاتی پدید بیاید که این اقدامات مورد تایید نیست.

وی گفت: در انتخابات پیش رو چندین گفتمان می تواند مطرح گردد. یکی از گفتمان ها گفتمان دولت فعلی است که نگاه آن به خارج از کشور است. البته ما مشکلی با تعامل با دنیا نداریم و به غیر از یکی دو مورد از موارد خاصی که در دنیا وجود دارد علاقه مند به تعامل با دنیا هستیم. نتیجه نگاه به خارج در دولت فعلی مشخص شده. وضعیت به مراتب بدتر از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته داشته و البته هنوز برخی گفتمان مذاکره مجدد را مطرح می کنند.

رئیس سابق شورای شهر تهران ادامه داد: البته افرادی که به منطق و عقل پایبند باشند مسلما یک مسیر شکست خورده را دوباره تکرار نخواهند کرد. مقام معظم رهبری  هم بر خنثی سازی تحریم ها تاکید دارند. البته در صورتی که طرف مقابل تحریم ها را بردارد و خسارات وارده به ایران را جبران کند می توان فرصت مجددی به آنها داد.

چمران با بیان اینکه گفتمان دیگری که امروز در کشور رایج تر از گذشته است گفتمان عدالت و برابری است،‌ خاطرنشان کرد: متاسفانه تبعیض‌هایی که با حقوق های نجومی شروع شده باید تغییر کند و توزیع عادلانه امکانات و ثروت در کشور به انجام برسد. امروز ارزی که برای واردات کالاهای اساسی پرداخت شده به جیب مردم نرفته و این موارد باید برطرف شود.

مشکلات موجود در کشور به واسطه ناکارآمدی مدیران است

وی افزود: گفتمان دیگری که قابلیت مطرح شدن دارد، گفتمان کارآمدی در مقابل ناکارآمدی است. امروز به وضوح می بینیم که بسیاری از مشکلات موجود در کشور به واسطه ناکارآمدی مدیران است. آنها یا نمی دانند و نمی توانند و یا می دانند و نمی خواهند انجام دهند. آنها فشارهایی که بر قشر ضعیف جامعه وارد می شود درک نمی کنند. در واردات اقلام اساسی مواردی از این ناکارآمدی ها می توان حس کرد. کالاهایی که مورد نیاز صنایع است از گمرکات ترخیص نمی شود. بسیاری از مشکلات کشور از این جنس مشکلات است. مدیران کارآمد باید بیایند، افرادی که قوم و خویش گرایی و دوست گرایی در آنها مطرح نباشد.

مسکن‌سازی را مزخرف نامیدند و امروز نمی‌تواند آن را احیا کنند

رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: امروز در حوزه مسکن فاجعه رخ داده است. روزی با شعارهایی مسکن سازی در کشور را مزخرف نامیدند و از چرخه خارج کردند و امروز هر کاری می کنند نمی توانند مجدد آن را احیا کنند. در گفتمان کارآمدی نباید صرفا شعار داد و  باید عملگرا بود. عملگرا بودن را مردم خوب می فهمند. ما به دنبال سیاست درون زدایی هستیم و اینکه اصولگرایان را به برون زدایی متهم می کنند درست نیست.

منبع: راه دانا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

  • ناشناس

    ایشون نون برادرش میخوره.. نمیخواد بازنشسته بشه

ارسال نظر