کد خبر: 12198
A
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس:

نماینده مردم اردکان در جریان بازدید معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو از طرح الکترود گرافیتی این شهرستان با بیان اینکه استفاده از فناوری های روز و کارآمد می تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای کشور، از بسیاری مشکلات زیست محیطی و تبعات منفی توسعه بکاهد گفت: جایگزینی معدن به جای نفت، جلوگیری از خام فروشی و ورود تکنولوژی به کشور از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری است که در پروژه الکترود گرافیتی تبلور یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ نماینده مردم اردکان در جریان بازدید معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو از طرح الکترود گرافیتی این شهرستان با بیان اینکه استفاده از  فناوری های روز و کارآمد می تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای کشور، از بسیاری مشکلات زیست محیطی و تبعات منفی توسعه بکاهد گفت: جایگزینی معدن به جای نفت، جلوگیری از خام فروشی و ورود تکنولوژی به کشور از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری است که در پروژه الکترود گرافیتی تبلور یافته است.

"محمدرضا تابش" با یادآوری اینکه طرح الکترود گرافیتی اردکان به عنوان یک پروژه ملی در اوایل دهه هشتاد کلید خورد تصریح کرد: تحریم ها و برخی کارشکنی های داخلی و خارجی باعث شد تا این پروژه مهم که در خاورمیانه ممتاز است و حلقه تولید فولاد کشور را تکمیل می کند نتواند به مرحله اجرا  و بهره برداری برسد.

 رئیس مجمع نمایندگان استان عنوان داشت: سالانه کشورمان به 40 تا 50 هزار تن الکترود گرافیتی نیاز دارد که با  تا افق 1404 این میزان به حدود 90 الی 100 هزار تن در سال می رسد و این طرح توانایی تامین نیاز واحدهای صنعتی و معدنی کشور را با قیمت بسیار پایین تر از مشابه خارجی دارد.

نماینده مردم اردکان ادامه داد: خوشبختانه فضای مثبت بعد از برجام باعث شد تا قرار داد تامین تجهیزات با چند کشور اروپایی انعقاد و چشم انداز روشنی پیش روی این پروژه ایجاد گردد.

"تابش"  همچنین بر مشارکت بخش توانمند خصوصی در این پروژه و انجام تعهدات واحدهای صنعتی برای کمک به شهرستان تاکید کرد و خواستار حمایت ایمیدرو از مشارکت شهرداری در این پروژه برای ایجاد درآمد پایدار برای این نهاد عام المنفعه شهری شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در این جلسه با تقدیر از تلاش ها و پیگیری های نماینده مردم اردکان گفت: وجود معادن بزرگ بخصوص چادرملو یک نعمت خدادادی است که در منطقه به ودیعه گذاشته شده است.

"مهدی کرباسیان"  همدلی و تعامل را باعث اجرای بسیاری از طرح های اقتصادی و صنعتی در کشور دانست و گفت: ایجاد اشتغال بخصوص با بهره گرفتن از تکنولوژی های روز باعث رفاه مردم و کاهش بسیاری از بزه های اجتماعی می شود.

معاون وزیر صنعت با تشریح مشکلات این طرح گفت: با روی کار آمدن دولت  تدبیر امید و اجرایی شدن برجام؛ امکان استفاده از تکنولوژی مورد نیاز فراهم شد و امروز قراردادهای لازم منعقد و پروژه به سرعت در حال انجام است. 

"کرباسیان" با ابراز خوشحالی از انجام طرحهای بزرگ در منطقه گفت: اردکان در اقتصاد ملی تاثیرگذار است که از همه مسولان و کارفرینان شهرستان تشکر می کنم.

طرح ملی الکترود گرافیتی با اعتبار 1200 میلیارد تومان و اشتعال زایی مستقیم 600 نفر و غیر مستقیم 4000 نفر در شهرستان اردکان در حال اجرا است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر