کد خبر: 12445
A
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر:

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: در 2 سال گذشته الگوی مصرف مواد مخدر در کشور از شیشه به سمت ماری جوانا و ترکیبات آن تغییر یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، ماری جوانا، گُل، گِراس، مرجان، علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه(Cannabis) است که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین مصرف‌کنندگان در ایران بیشتر با نام گل، ماری یا مرجان شناخته شده است.

 پرویز افشار  در جمع خبرنگاران در اصفهان در پاسخ به سوالی درباره الگوی مصرف مواد مخدر در کشور، افزود:طی دوسال گذشته به دلیل گران شدن ماده محرکه شیشه، الگوی مصرف مواد مخدر در کشور بیشتر به سمت ماری جوانا و گل سوق یافته که ما نسبت به این موضوع به مردم هشدار می دهیم.

وی با بیان اینکه عده ای تحت تاثیر تبلیغات گمراه کننده مبنی بر اینکه مصرف ماده محرکه گُل، وابستگی شدید بهمراه ندارد، تصریح کرد: ماده موثره تتراهیدروکانابینول در گُل، چهار تا 6 برابر سایر مواد مخدر و محرکه است.

افشار با بیان اینکه در پنج سال گذشته 450 نوع ماده مخدر و محرکه جدید در دنیا شناسایی شده است، گفت: با این حال عمده مواد مخدر تجاری در کشورمان همان مواد سنتی یعنی تریاک، هروئین و مشتقات آن و در چند سال اخیر، آمفتامین و شیشه بوده است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سال گذشته مصرف کتامین (داروی تضعیف کننده سلسله اعصاب مرکزی و هوشبری ) در کشور به اوج خود رسید، گفت: در مناطقی مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز استفاده از ناس رواج یافته است.

افشار همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره برنامه های پیشگیرانه توضیح داد: در سال گذشته میزان پوشش دانش آموزان در برنامه های پیشگیرانه مواد مخدر 15 درصد بود اما از سال گذشته تا کنون با مجموعه اقدام های انجام شده این میزان افزایش یافته و به 22 درصد رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با تصویب درس نامه جامع معلمان درباره مبارزه با مواد مخدر میزان پوشش دانش آموزان به بالای 60 درصد برسد.

همچنین افشار با بیان اینکه 90 درصد معتادان را مردان و 10 درصد را زنان تشکیل می دهند، افزود: در یک دهه گذشته تعداد زنان معتاد از پنج به 10 درصد افزایش یافته است.

وی متوسط سن مصرف مواد مخدر در کشور را 20 تا 40 سالگی اعلام و تصریح کرد: نظارت شدیدی بر روی مراکز نگهداری و ترک اعتیاد معتادان اعمال و با مراکز بدون مجوز برخورد می شود.

وی نظارت بر این مراکز را به عهده کارگروهی زیر مجموعه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ها متشکل از نماینده های شورای هماهنگی، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی دانست و تاکید کرد که در کمپ های ترک اعتیاد، استفاده از دارو مجاز نیست.

افشار همچنین عملکرد اصفهان در مبارزه با مواد مخدر را خوب و این استان را جزو پنج استان برتر کشور دانست.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری روز یکشنبه برای حضور در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی سازمان های مردم نهاد به اصفهان سفر کرد.


منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر