کد خبر: 12883
A
افشاگری جدید حافظی، عضو شورای شهر تهران:

کی از فرمانده‌های آتش‌نشانی با انتقاد از بنیاد مستضعفان : ساختمان ١٥٠٠‌میلیارد تومان خسارت دید، درحالی که می‌شد تنها یک‌درصد آن را برای ایمنی هزینه کرد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ ١٠روز از فاجعه پلاسکو می‌گذرد، ١٠روزی که برای آتش‌نشان‌ها، خانواده قربانیان، کسبه مالباخته پلاسکو و شاید‌ میلیون‌ها نفر از ایرانیان، سخت گذشت. هربار که آواری برداشته شد و جنازه‌ای بیرون آمد، دل خیلی‌ها سوخت. دل همه آنهایی که یا عزیزشان را از دست دادند یا مالشان را. آواربرداری از ساختمان ١٥ طبقه پلاسکو دیروز عصر، به صورت رسمی تمام شد. ساختمانی که با شکسته‌شدن کمرش، « ١٥٠٠‌میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت.»


دیروز صبح، تریبون نمازجمعه، میهمان ویژه‌ای داشت، کسی که از دل آواره‌های پلاسکو بیرون آمده بود. امیر مهدیانی، یکی از فرمانده‌های آتش‌نشانی، دیروز درپیش خطبه‌های نمازجمعه، سخنرانی که نه، درد دل کرد. وقتی از مجلس و دولت خواست تا امکان ورود تجهیزات آتش‌نشانی به کشور را آسان و چگونگی بهره‌مندی نیروهای آتش‌نشانی از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور را اصلاح کنند. مشکل اما تنها به ورود این تجهیزات محدود نمی‌شود، بودجه‌ای را هم که برای خرید این تجهیزات درنظر گرفته‌اند، هم داده نمی‌شود. دریک هفته گذشته، رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران، بارها این ماجرا را اعلام کرد که از‌سال ٩٢ تاکنون، حدود ١٩٨میلیارد تومان از بودجه‌های سازمان آتش‌نشانی اختصاص نیافته است: «در بودجه‌ سال‌جاری و براساس مصوبه شورای شهر ۱۴۰‌میلیارد تومان ازمحل ۲‌درصد عوارض ایمنی ساختمان‌ها برای توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، تأمین تجهیزات مورد نیاز و آموزش پرسنل پیش‌بینی شده که شهرداری به آتش‌نشانی ۱۲۰‌میلیارد تومان ابلاغ کرده است. از این ۱۴۰‌میلیارد تومان تاکنون ۵۴‌میلیارد تومان کسب شده، ولی ۲۱‌میلیارد و٥٠٠‌میلیون تومان به آتش‌نشانی پرداخت شده است.» او روزگذشته نیز درشبکه‌های اجتماعی خود جدول اعتبارات‌ سال ٩٢ تا ٩٥ را منتشر کرد. براساس این جدول، از ابتدای ‌سال ٩٢ تا این تاریخ، اعتبار مصوب شورا برای توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، ارتقای تجهیزات و آموزش پرسنل، ٤٩٢‌میلیارد تومان بوده که شهرداری ١٩٨‌میلیارد تومان از آن را تخصیص نداده است. مبلغ پرداختی به سازمان طی ‌سال‌جاری تا روز شنبه دوم بهمن ٢١‌میلیارد و٥٠٠‌میلیون تومان بوده که با تخصیص‌های هفته جاری به ٥٠‌میلیارد تومان رسیده است.

 

حافظی اینها را درکانال تلگرامی‌اش نوشته بود و درجلسه غیرعلنی روز یکشنبه نیز مواردی از این دست را مطرح کرد: «کمیسیون سلامت شورای شهر تهران‌ سال گذشته برای تأمین تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی درخواست ارایه لیست کرد که دراین لیست اقلام متعددی ازجمله بالابر، نردبان، دستگاه برش صنعتی فولاد و جرثقیل‌های ٣٠٠ و ٤٥٠ تن وجود داشت. بودجه مورد نیاز برای خرید این اقلام ٩٢‌میلیارد تومان برآورد شده و پیش‌بینی می‌شد این بودجه از محل ١٤٠‌میلیارد تومان بودجه سازمان آتش‌نشانی تأمین شود، اما شهرداری قول داد که این بودجه را از محل دیگری تأمین کند، اما این بودجه از هیچ محلی توسط شهرداری تهران تأمین نشد. بدون ‌شک اگر تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی خریداری می‌شد، چه بسا بسیاری از مشکلاتی که الان شاهد آن هستیم، وجود نداشت.»


رویه مدیران شهری تهران در اختصاص بودجه به سازمان آتش‌نشانی درشرایطی است که مقایسه بودجه آتش‌نشانی در بریتانیا و ژاپن نشان می‌دهد که این عدد در‌سال ٢٠١٥ به ترتیب برابر ۳,۶۱‌میلیارد دلار و ۲.۲‌میلیارد دلار بوده، اما براساس مصوبات شورای شهر تهران کل بودجه آتش‌نشانی‌ سال ۹۵ برابر ۵۳۵‌میلیارد تومان بوده است.


اگر فداکاری آتش‌نشانان نبود، ساختمان ٢ساعت زودتر می‌ریخت


امیر مهدیانی، یکی از فرمانده‌های سازمان آتش‌نشانی، از پشت تریبون نمازجمعه حرف‌های دیگری هم زد: «جای تأسف دارد که تعدادی از شهروندان درطبقات حضور داشتند و خارج نمی‌شدند. در اتفاقات دیگر هم تمام مردم درصحنه می‌مانند. من زمانی که از طبقات بالا می‌رفتم، چند ١٠٠نفر از مردم را می‌دیدم. اگر از جان‌گذشتگی نیروهای ما نبود و ساختمان را خنک و آتش را خاموش نمی‌کردند، ساختمان دوساعت زودتر فرو می‌ریخت و صدها نفر زیر آوار می‌ماندند، اما آنها جان خود را دادند که مردم به موقع از صحنه فرار کنند.» او با اشاره به وضع نامناسب ایمنی دربرخی ساختمان‌ها به‌خصوص تجاری درنقاطی مانند بازار تهران، خیابان جمهوری و... توضیح داد: «این ساختمان ١٥٠٠‌میلیارد تومان خسارت دیده است. می‌شد تنها یک‌درصد آن را برای ایمنی هزینه کرد. اگر‌ درصد ایمنی در ساختمان‌ها بالا برود، این فجایع نیز از بین می‌رود.» مهدیانی به درنظر گرفتن شغل آتش‌نشانی به گروه مشاغل سخت و زیان‌آور اشاره کرد: «ما برای تصویب این موضوع از مسئولان تشکر می‌کنیم. من به‌عنوان یک مدیر، نیروی جوان را در سن ٢٠ تا ٢١‌سال استخدام می‌کنم، اما قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌گوید؛ زمان استفاده از این قانون حداقل ٥٠سالگی است؛ این یعنی نیرو ٣٠‌سال کار کرده است، پس هیچ مزایایی برای ما ندارد. مجلس و هر ارگانی که می‌تواند کمک کند تا این مورد حل شود، چراکه نیروها وقتی به سن من برسند، فرسوده می‌شوند.»


شهرداری امسال دو ساختمان را پلمپ کرد


با گذشت ١٠ روز از فاجعه پلاسکو، هنوز هم رئیس شورای شهر تهران با این عنوان که «شهرداری تهران نمی‌توانسته بیش از اخطار اقدامی کند» مجموعه شهرداری را از هر گونه اتهامی مبرا می‌داند؛ حتی معاون شهردار هم می‌گوید «شهرداری اختیار پلمپ ساختمان‌های در حال بهره‌برداری را ندارد»؛ در حالی که از ابتدای ‌سال ٩٥ تا کنون شهرداری تهران ساختمان‌های زیادی را پلمپ کرده است.  از زمانی که ساختمان پلاسکو فروریخت، دو نوع موضعگیری از سوی مدافعان شهردار مطرح بود. نخستین دیدگاه عنوان می‌کند که «شهرداری مسئولیت پلمپ نداشته است.» دومین دیدگاه هم به مسأله بیکاری کارگران شاغل در صورت پلمپ اشاره دارد. صحبت‌های تازه مهدی چمران با ایلنا هم به همین موارد اشاره دارد: «اگر شهرداری این ساختمان را یک روز تعطیل می‌کرد، برای ٣‌هزار فردی که در این ساختمان کار می‌کرده‌اند، مشکلاتی ایجاد می‌شد. همچنین باید بررسی شود که چرا نسبت به این اخطارها اقدامی نشده است؛ زیرا شهرداری تهران نمی‌توانست بیش از این اقدامی کند و لازم بود که دستگاه‌های دیگر نیز به مسأله ورود کنند.» او یک‌بار دیگر این موضوع را مطرح کرد: «در لایحه برنامه ششم توسعه به دولت پیشنهاد دادیم افرادی در شهرداری به‌عنوان ضابط قوه قضائیه درنظر گرفته شوند تا در مواجهه با این موارد بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند؛ اما این موضوع باید به‌ صورت قانونی به تصویب برسد.» چمران می‌گوید که در صورت تصویب این پیشنهاد مشکل حل می‌شود.


ناصر امانی، معاون شهردار اما معتقد است: «طبق قانون، شهرداری به هیچ عنوان برای آن‌که مجتمعی مانند پلاسکو را به دلیل رعایت‌نکردن مسائل ایمنی پلمپ کرده و ببندد، اختیاری نداشته است.» او گفت: «آنجا که شهرداری اجازه دارد برخورد کند، مانع فیزیکی بگذارد و پلمپ کند، جایی است که شهرداری رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ را دارد و درواقع حکم قضائی برای ساختمانی صادر شده و این در حالی است که در ساختمان پلاسکو اصلا مشکل بنا وجود نداشته و بحث تغییر کاربری هم نبوده است و اخطارهایی که شهرداری به مالکان ساختمان پلاسکو داده، رعایت دستورالعمل ایمنی است که توسط سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران صادر شده است. این سخنان در شرایطی است که ساختمان وزارت صنعت در اردیبهشت ماه امسال به دلیل ٢٠ میلیارد تومان بدهی از سوی شهرداری پلمپ شد. مهر ماه امسال نیز شهرداری تهران ساختمان هنرمندان پیشکسوت که ٥٠‌سال قدمت دارد را پلمپ کرد؛ در حالی که مدیران موسسه برای انجام تعمیرات هماهنگی‌های لازم را با شهرداری انجام داده بودند.  ساختمان باشگاه استقلال هم از دیگر ساختمان‌هایی است که در خرداد‌ سال گذشته  به دلیل عدم پرداخت هزینه تغییر کاربری و بدهی مالیاتی به شهرداری پلمپ شد.


کوچ اجباری پلاسکونشینان


از همان روزهای نخست که پلاسکو فرو ریخت، مسئولان برای بازسازی ساختمان پلاسکو، اسکان موقت کسبه و پیدا‌کردن نقطه‌ای برای اسکان کوتاه‌مدت چند ساله کاسبانی که سرقفلی‌شان در این حادثه از بین رفته بود، وعده‌های بسیاری دادند و  جلسات زیادی هم برگزار شد. بنیاد مستضعفان اعلام کرد که تلاش می‌کند در مدت دو‌ سال این ساختمان را با رعایت ضوابط و مقررات و باکیفیت بالا بسازد و واحدهای آن را به ذینفعان واگذار کند؛ اما تا آن زمان محلی به صورت موقت باید در اختیار واحدهای صنفی قرار گیرد. تاکنون سه ساختمان «فروشگاه قدس در میدان خراسان»، «فروشگاه قدس در مولوی» و «فروشگاه قدس در خیابان زرتشت» از سوی بنیاد برای استقرار کسبه پیشنهاد شده است؛ اما کسبه پلاسکو تمایلی به پراکنده‌شدن در چند پاساژ ندارند و مجتمع تجاری «نور» واقع در تقاطع خیابان ولیعصر-‌طالقانی را به‌عنوان پیشنهاد مطرح کرده‌اند.

شهروند 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر