کد خبر: 14527
A

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی وضعیت کنونی استان خوزستان را بحرانی و قرمز دانست و گفت: باید معضل ریزگردها تا قبل از شروع فصل گرم حل و فصل شود چرا که قطعی برق در آن ایام مردم را با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ غلامرضا شرفی درباره بحران ریزگردهای استان خوزستان و قطعی برق در برخی شهرهای این استان اظهار کرد: گاهی برخی مسائل و مشکلات باید به‌صورت ملی مورد توجه قرار گیرد و مشکلاتی همچون ریزگردها نیز نیازمند توجه ملی است.

وی ادامه داد: اگر مشکلی در یک بخش از جامعه شهروندی بیش از 15 سال به طول بینجامد و مسئولان نتوانند آن را حل کنند باید به شکل ملی به آن پرداخته شود.

شرفی با اشاره به جایگاه درآمدزایی و وسعت زیاد استان خوزستان بیان کرد: استان خوزستان در تولید، درآمدزایی، توریسم و بازرگانی نقش بسزایی دارد و باید معضل ملی ریزگردها که باعث بحرانهای قطعی برق در روزهای اخیر شده هرچه زودتر حل و فصل شود.

وی درباره قطعی برق برخی شهرهای خوزستان در روزهای گذشته گفت: متاسفانه ریزگردها به غیر از اینکه در هوای خوزستان حضور داشتند بر روی مقرهای برق نیز جای گرفتند و وجود این ریزگردها بر روی مقرهای برق باعث شد تا برای جلوگیری از حوادث بغرنج‌تر همچون آتش‌سوزی و ... قطعی برق یا تعطیلی انجام شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: این قطعی برق اگر بخواهد ادامه یابد، مشکلات مردم را دوچندان خواهد کرد بنابراین باید مسئولان به سرعت به فکر کارهای کارشناسی و علمی برای حل مسئله باشند.

به گفته شرفی، طی 15 سال گذشته نیز ریزگردها و حضور آنها بر روی مقرهای برق به ندرت باعث قطعی برق شده است اما این روند در حال حاضر افزایش پیدا کرده و باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

وی خواستار توجه ویژه دولت به معضل پیش آمده در استان خوزستان شد و گفت: دولت باید به سرعت جلسه فوری و ویژه‌ای ترتیب دهد و تمامی راهکارها را با همراه دستگاههای ذیربط بررسی کند تا مشکل پیش آمده رفع شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آیا با قطع شدن برق یا تعطیلی ادارات و مدارس مشکل حل خواهد شد؛ دولت باید تمام سرمایه خود را برای حل معضل ریزگردها به کار ببندد.

شرفی وضعیت فعلی اهواز در قطعی برق و ریزگردها را قرمز و بحرانی دانست و تاکید کرد: دولت باید در رابطه با استان خوزستان جلسه‌ای فوق‌العاده برگزار کند و دستگاههای ذیربط را مورد بازخواست قرار دهد.

وی ادامه داد: به طور حتم با شروع فصل گرما و افزایش رطوبت و ریزگردها، معضل قطعی برق یا تعطیلی ادارات به مراتب مشکل سازتر از هم‌اکنون خواهد شد و باید با کارهای کارشناسی و تمام توان این معضل را قبل از شروع فصل تابستان و افزایش رطوبت رفع کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از مشکل ریزگردها خارجی و بخشی دیگر داخلی است، گفت: باید معضل ریزگردها از 15 سال پیش تاکنون بررسی شود چرا که مسئولان در تمامی این سالها یا ابزار لازم را در رفع این معضل نداشته‌اند یا اینکه توانایی کافی را به کار نبستند.

شرفی ادامه داد: باید پیگیری حقوقی از افرادی که توجهی به رفع معضل ریزگردها نداشته‌اند، انجام بگیرد چرا که این ریزگردها و مشکلات ناشی از آن هزینه‌های مردم را بالا می‌برد و در سبد خانوار تاثیرگذار است.

وی درباره عملکرد محیط زیست برای رفع معضل ریزگردها و بهبود وضعیت تالابهای استان خوزستان نیز گفت: اینکه محیط زیست را باید متولی اصلی بدانیم هیچ بحثی نیست اما اینکه مشکل ریزگردها در توان یک مجموعه است یا خیر باید مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به طور حتم محیط زیست باید راساً نسبت به حل مشکل ریزگردها که موضوعی زیست محیطی است اقدام کند اما باید دستگاههای ذیربط دیگر نیز به رفع معضل ریزگردها ورود یابند.

شرفی بیان کرد: خشک شدن تالابها، عدم توجه به ریزگردها در 15 سال گذشته، ریزگردهای خارجی، وجود بیابانهای بین شهری، عدم توجه به برنامه‌های علمی و تغییر اقلیم موجب شده تا ریزگردها افزایش یابد و این معضل باید هرچه زودتر حل و فصل شود.

ورود ریزگردها، رطوبت بالای هوا و تاثیرگذاری آنها بر نیروگاههای برق خوزستان در روزهای گذشته موجب بروز مشکلات تنفسی و قطعی برق در 11 شهر این استان شد که این امر، مشکلات عدیده و جدی را برای مردم شریف خوزستان در پی داشته است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر