کد خبر: 4940
A
گزارشی از روند رو به رشئ خرید و فروش کلیه در کشور:

این فروشنده کلیه با بیان اینکه تعدادی از خریداران کلیه مبلغ 10 تا 15 میلیون تومان را پیشنهاد دادند که این مبلغ مشکل مراحل نمی‌کند، عنوان کرد: 15 میلیون تومان از بدهی 50 میلیونی خود را با فروش ماشین و سایر ملزومات تهیه کرده‌ام اما 35 میلیون تومان باقیمانده را نمی‌توانم تهیه کنم که در این راه به دو مؤسسه خیریه در همدان و یک بیمارستان مراجعه کرده‌ام که از آنها هم پاسخ مثبتی دریافت نکردم.

طبق روال هر روز در حال حرکت به سمت محل کارم بودم که متوجه نصب آگهی عجیبی بر روی دیوار یکی از خیابان‌های اصلی مرکز شهر شدم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران ، اطلاعیه‌ای مبنی بر فروش یک عدد کلیه با گروه خونی A مثبت، متعلق به مردی با 28 سال سن و قد 180 متر، غیرسیگاری و ...

نتوانستم از این نوشته بی‌اعتنا عبور کنم، گام‌هایم سست شد و به محل نصب آگهی نزدیک‌تر شدم. هزاران سوال بی‌جواب در ذهنم نقش بست، پرسش‌هایی نظیر اینکه چه عاملی سینه این جوان 28 را به درد آورده که تحمل درد فروش کلیه برایش آسان‌تر شده است؟! پس شماره تماس او را یادداشت کردم تا شاید بتوانم پاسخی برای تمام چراهای ذهنم پیدا کنم.

پس از رسیدن به محل کارم بلافاصله گوشی تلفن را برداشتم و شماره صاحب آگهی را گرفتم، پس از خوردن دومین بوق، ارتباط برقرار شد. پس از معرفی خود به عنوان خبرنگار ایسنا، جریان آگهی را جویا شدم. نامش به شرط فاش نشدن عنوان کرد.

این فروشنده کلیه در همدان گفت: تنها علتی که منجر شد تصمیم به فروش عضوی از بدنم بگیرم نیاز مالی است.

«ع- ق» تصریح کرد: فردی که پشتش خالی است و کسی را برای کمک ندارد و به هر دری که زده بسته است بدون شک فروش کلیه تنها راه نجات برای او به شمار می‌آید.

وی اظهار کرد: من یک نقاش ماشین هستم که در حرفه‌ام به اندازه خود موفق بوده‌ام اما یک شراکت ناموفق، موجب به بار آمدن بدهی مالی 50 تومانی شد به طوریکه تا 35 روز دیگر فرصت پرداخت آن را دارم بنابراین از فرط اجبار، تصمیم به فروش عضوی از بدنم گرفته‌ام.

وی افزود: به هر دری برای تهیه مبلغ موردنظر زدم، به چندین بانک برای گرفتن یک وام 40 میلیون تومانی مراجعه کردم اما به علت نبود ضامن، بانک حاضر به پرداخت وام نشد.

وی تصریح کرد: همسرم باردار است و فرزندم تا چند روز دیگر به دنیا می‌آید بنابراین اگر یک کلیه نداشته و بالای سر همسر و فرزاندانم باشم بهتر است از اینکه دو کلیه داشته باشم اما روانه زندان شوم و بالای سر خانواده‌ام نباشم.

وی اظهار کرد: امروز یک هفته از نصب اطلاعیه می‌گذرد، 300 نفر با موبایلم تماس گرفته‌اند، از این میان عده‌ای احساس همدردی می‌کنند و برخی دیگر پیشنهاد کار می‌دهند اما خود دارای شغل هستم و فقط اوضاع شغلی‌ام در چند ماه اخیر کساد بوده است.

این فروشنده کلیه با بیان اینکه تعدادی از خریداران کلیه مبلغ 10 تا 15 میلیون تومان را پیشنهاد دادند که این مبلغ مشکل مراحل نمی‌کند، عنوان کرد: 15 میلیون تومان از بدهی 50 میلیونی خود را با فروش ماشین و سایر ملزومات تهیه کرده‌ام اما 35 میلیون تومان باقیمانده را نمی‌توانم تهیه کنم که در این راه به دو مؤسسه خیریه در همدان و یک بیمارستان مراجعه کرده‌ام که از آنها هم پاسخ مثبتی دریافت نکردم.

«ع- ق» اضافه کرد: برای تأمین بدهی‌ام باید راهی پیدا می‌کردم بنابراین دو راه پیش رویم بود؛ یکی اقدام به خلاف و دیگری فروش کلیه‌ام بود که پس از یک ماه اندیشیدن و به دنبال راه چاره بودن، تصمیم به فروش این عضو گرفتم.

وی تصریح کرد: نمی‌خواهم خود را آلوده خلاف کنم وگرنه با انجام کار خلاف می‌توانم بدهی‌ام را تأمین کنم تا مجبور نباشم پشت میله‌های زندان بمانم و همسر و فرزندانم را تنها بگذارم.

وی گفت: می‌دانم تک کلیه‌ای بودن عوارض و خطراتی برای من به دنبال خواهد داشت اما از میان حفظ آبرو و به خطر افتادن سلامتی، من دومین گزینه را انتخاب کردم.

وی از مسئولان خواست تا راه را برای دریافت وام او هموار کنند و نگذارند برای تأمین بدهی 35 میلیون تومانی خود اقدام به فروش کلیه کند و یا روانه زندان شود.

فروش کلیه را صلاح نمی‌دانم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز به ایسنا گفت: در هنگام بروز مشکلات می‌توان کلیه را به نزدیکان و یا نیازمندان برای ادامه حیات اهدا کرد اما فروش کلیه برای تأمین نیاز مالی را به هیچ عنوان صلاح نمی‌دانم.

دکتر حبیب‌الله موسوی‌بهار درباره جوان 28 ساله‌ای که اقدام به فروش کلیه خود برای تأمین بدهی کرد، اظهار کرد: این یک شرم اجتماعی است که یک فرد برای تأمین بدهی و مشکلات مالی اقدام به فروش کلیه کند.

وی تصریح کرد: در هیچ جامعه‌ای خوشایند نیست فردی برای گذراندن امور زندگی و رفع بدهی کلیه‌اش را به فروش بگذارد و شرمندگی این امر برای کل جامعه است که نتوانسته فضا را به سمتی هدایت کند که در آن کسی برای تأمین بدهی عضو بدنش را به فروش نگذارد.

موسوی‌بهار با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان فروش کلیه برای تأمین بدهی را توصیه نمی‌کنم، عنوان کرد: تک کلیه‌ای بودن عارضه چندانی را به دنبال ندارد و درصدی از انسان‌ها از مادر که به دنیا می‌آیند به صورت تک کلیه‌ای هستند.

این متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار خاطرنشان کرد: پزشکان بر این باروند شخصی که بر اثر اهدا، تصادف و یا اتفاق دیگری کلیه‌اش را از دست می‌دهد، با داشتن یک کلیه هم می‌تواند تا 120 سالگی زندگی کند.

وی درباره نوع و میزان خطر پیوند کلیه گفت: با انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم پزشک معالج تصمیم به انجام عمل پیوند می‌گیرد و طی یک عمل جراحی کلیه خارج می‌شود و همان لحظه گیرنده این عضو در اتاق دیگری بوده و پزشکان کلیه را آماده کرده و پیوند می‌زنند.

موسوی‌بهار ریسک عمل پیوند کلیه را در حد متوسط دانست و گفت: انجام هر عمل جراحی دارای ریسک است و خطر انجام پیوند کلیه در حد متوسط است.

این متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار تأکید کرد: از دست دادن کلیه برای تأمین نیاز مالی یک اقدام ناخوشایند است که جامعه‌ای حاضر به پذیرفتن آن نیست.

وی از جوانی که قصد فروش کلیه خود را دارد خواست تا از این اقدام صرف‌نظر کرده و نیاز مالی خود را توسط خیرین جامعه تأمین کند.

سیستم‌های حمایتی ما بسیار  فعال هستند

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان نیز به ایسنا گفت: سیستم‌های حمایتی ما بسیار فعال هستند و نیازمندان را تحت حمایت قرار می‌دهیم.

مهرداد نادری‌فر تصریح کرد: افراد مورد نیاز جامعه به ما معرفی می‌شوند و مورد حمایت قرار می‌گیرند و از فردی هم که برای تأمین نیاز مالی‌اش متوسل به فروش کلیه شده می‌خواهیم با معرفی خود به سیستم‌های حمایتی، مشکل خود را رفع کند.

وی اظهار کرد: شخصی که نیازمند تأمین بدهی خود است باید به دستگاه‌های حمایتی مانند کیمته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و  مجمع خیرین مراجعه کند و در صورتی‌که از آنها پاسخی دریافت نکرد با ارائه مدرک مبنی بر عدم دریافت پاسخی مناسب از جانب دستگاه‌های حمایتی می‌تواند به امور اجتماعی استانداری مراجعه کند.

نادری‌فر با بیان اینکه درباره فروش کلیه هیچ موردی به ما مراجعه نکرده است، اظهار کرد: در صورتی‌که نیازمند واقعی به ما مراجعه کند بدون شک کمک‌های لازم را در اختیارش قرار خواهیم داد.

مدیر حمایت از بیماران کلیوی همدان نیز به ایسنا گفت: کمک مالی به افرادی که قصد فروش کلیه خود را دارند، در حوزه فعالیت‌های ما نیست و تنها در بخش رفع نیازهای بیماران کلیوی فعالیت می‌کنیم.

ابولفتح میزایی تصریح کرد: مجموعه ما در بخش دیالیز و یا پیوند کلیه به بیماران خدمت‌رسانی می‌کند و در حوزه فروش کلیه وارد نمی‌شود.

وی گفت: قیمت اهدای کلیه برابر با حداکثر 15 میلیون تومان است که آن هم توسط فرد گیرنده به عنوان پاداش در اختیار اهداکننده قرار می‌گیرد.

میرزایی افزود: برای تأمین نیازهای مالی باید به دستگاه‌هایی نظیر سازمان بهزیستی، دفاتر امور اجتماعی استانداری، ائمه جمعه و ... مراجعه شود.

گفتنی است  قضاوت درباره این موضوع خارج از حیطه وظایف و حرفه ماست و هدف از تدوین این گزارش تنها اطلاع‌رسانی در زمینه گوشه‌ای از دردها و مشکلات جوانان این مرز و بوم بوده است و امیدواریم روزی برسد که شاهد اتفاق تلخ و غم‌انگیز فروش عضوی از بدن برای رفع نیاز مالی نباشیم.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر