کد خبر: 4967
A

یک مشاور تحصیلی معتقد است: همراه بردن تلفن‌همراه به مدرسه، بازدهی تحصیلی دانش‌آموزان را پایین می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، جهانگیر مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه قبل از ورود هر نوع تکنولوژی باید فرهنگ استفاده درست از آن نهادینه شود، گفت: تلفن‌همراه وارد جامعه ما شده، اما هنوز فرهنگ استفاده درست از این وسیله در جامعه جا نیفتاده است. 

این کارشناس ارشد علوم تربیتی افزود: استفاده درست از تکنولوژی می‌تواند راه‌گشای مشکلات بوده و به آسانتر شدن زندگی انسان‌ها کمک کند، اما امروز استفاده از تلفن‌ همراه به ویژه در بین دانش‌آموزان بیشتر جنبه‌ تفریحی و سرگرمی دارد و لذا همراه داشتن تلفن‌همراه می‌تواند بازدهی درسی دانش‌آموزان را تحت تاثیر قرار دهد. 

مرادی افزود: اگر به تلفن‌همراه به عنوان یک وسیله ارتباطی  آموزشی رفاهی نگاه کنیم، استفاده از آن می تواند کارکردهای زیادی به همراه داشته باشد و به رشد آموزشی و تحصیلی دانش‌آموزان بیانجامد. 

این کارشناس ارشد علوم تربیتی در ادامه با بیان اینکه استفاده زیاد از تلفن‌ همراه می‌تواند عملکرد ذهنی افراد را هم تحت تاثیر قرار دهد، گفت: این موضوع در دانش آموزان که در سنین رشد هم هستند بیشتر می‌تواند آسیب‌زا باشد و عملکرد ذهنی انها را تحت تاثیر قرار دهد. 

مرادی گفت: در گذشته که تلفن‌ همراه وجود نداشت، افراد مجبور بودند به عنوان مثال تعداد زیادی از شماره تلفن‌های خانواده، دوستان و آشنایان خود را به خاطر بسپارند و یا محاسبات روزانه خود را ذهنی انجام می دادند، در حالیکه با داشتن تلفن‌ همراه شاید برخی از افراد شماره منزلشان را هم به خاطر نداشته باشند و یا برای کوچکترین محاسبات ریاضی از ماشین حساب گوشی‌های خود استفاده کنند. 

مرادی افزود: استفاده از تلفن همراه و امواج آن ممکن است بر سلامت افراد و به‌ویژه دانش‌آموزان که  در سنین رشد هم هستند اثر سوء داشته باشد و از این حیث نیز همراه داشتن تلفن همراه برای دانش‌اموزان توصیه نمی‌شود. 

این مشاور تحصیلی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر و بر اساس بخشنامه‌های وزارتخانه‌ای همراه داشتن تلفن‌همراه در مدارس برای دانش‌آموزان ممنوع است، گفت: اما اینکه دانش‌اموزان و خانواده‌ها چقدر این موضوع را رعایت می‌کنند را نمی‌توان پاسخ داد، چراکه شاید به جرات بتوان گفت که تعداد زیادی از دانش‌آموزان تلفن‌همراه دارند. 

مرادی در پایان از خانواده‌ها خواست، تا برای دانش‌آموزان خود تلفن‌همراه نخرند و یا اگر هم این کار را انجام داده‌اند حداقل اجازه ندهند فرزندانشان تلفن‌همراه به مدرسه ببرند.

 

 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر