کد خبر: 5054
A

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان از نامگذاری دو رقم جدید برنج در استان مازندران به نام روشن و شهریار شهدای هسته ای خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، قربان علی نعمت زاده در گفت و گویی با اعلام نامگذاری دو رقم جدید برنج پرمحصول به یاد دانشمندان هسته‌ای کشور اظهار کرد: دو رقم جدید برنج با تحقیقات ۱۰ ساله محققان بخش کشاورزی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان وابسته به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از طریق پرتو تابی با اشعه گاما با همکاری سازمان انرژی اتمی تولید شده اند.

نعمت‌زاده، با بیان اینکه تنوع رقم های این برنج از نظر عملکرد و زمان رسیدن دارای ویژگی منحصر به فردی است و به دلیل جایگاه شهدای هسته‌ای این دو رقم به نام این دو شهید،  روشن و شهریار، نامگذاری شده است، تصریح کرد: عملکرد این دو رقم جدید در مرز 8 تن در هکتار است و از نظر آزمایشگاه و مزرعه‌ای تحقیقات انجام شده و قرار است طی مراسم رسمی نام آنها اعلام شود.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان با بیان اینکه امیدواریم مسوولان به حوزه کشاورزی بیشتر توجه کنند، گفت: کشاورزی با توجه به افزایش جمعیت جهان نیاز به حمایت و هدایت دارد چون کشاورزی غذای همه مردم است نمی توان بدون غذا جامعه و خود را راضی نگه داشت پس غذا بخشی از حیاتمان است.

این مسئول، افزود: اگر قیمت‌گذاری برای محصولات جدید تولید شده نامناسب باشد یعنی در این زمینه حمایت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه این محصول هنگامی که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب است نباید قیمت آن را نصف قیمت محلی اعلام کنند، تصریح کرد: با توجه به طول دانه و عملکرد مناسب در آینده می‌تواند به عنوان رقم تجاری به کشاورزان معرفی شود.

نعمت‌زاده یادآور شد: این رقم‌ها می‌توانند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی و افزایش درآمد کشاورزان و امنیت غذایی و گام جدی برای خودکفایی باشد.

وی با بیان اینکه در ۱۵ سال آینده باید صدمیلیون تن برنج مازاد وارد بازار شود تا جمعیت اضافه شده را پوشش دهد، گفت: در کشورهای دیگر نیز از همه ظرفیت خود استفاده کردند تا محصول بیشتری تولید کنند و باید به این مسائل در استراتژی بلند مدت به آن توجه شود.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر