کد خبر: 5450
A

جمعی از فعالان اجتماعی پس از مرگ ۲ ملوان و صیاد ایرانی دیگر که در اسارت دزدان دریایی براثر گرسنگی و تشنگی با تشکیل پویشی مردمی خواستار رسیدگی به موضوع از سوی دولت و مسئولان شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، جمعی از فعالان اجتماعی پس از انتشار خبر طولانی شدن اسارت هموطنانمان در بند دزدان دریایی سومالیایی و مرگ پی در پی آن‌ها بر اثر گرسنگی و تشنگی ضمن تماس و پی‌جویی از خانواده این صیادان و ملوانان برای پیگیری نجات آن‌ها پویشی تحت عنوان «آزادی صیادان ایرانی» راه‌اندازی کرده‌اند.

این پویش مردمی در نخستین گام بعد از مشورت و هم‌فکری با صاحب‌نظران مسائل سیاسی و بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای خواستار یافتن راه‌حل مناسب و اقدام سریع شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است : «۲۱ ایرانی بهمن ۱۳۹۳ از شهر کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان سوار بر لنج صیادی "ابراهیم فروزانمهر"(یکی از اعضای شورای شهر کنارک) برای صید ماهی، راهی آب‌های آزاد شدند.

آن‌ها پس از حدود ۲ ماه کار صیادی در ششم فروردین ۱۳۹۴ در حال بازگشت به ایران بودند که مورد حمله‌ یک گروه از دزدان دریایی سومالیایی قرار گرفتند. دزدان دریایی تمامی ۲۱ خدمه را به همراه لنج ربوده و به کشور سومالی منتقل کردند.

با گذشت بیش از ۵۷۵ روز از ربوده شدن خدمه لنج، ۸ نفر از آنها در وضعیت نامناسب بهداشتی و خوراکی فوت کرده‌اند. ۴ نفر از آنها به کمک دولت سومالی موفق به فرار شدند و ۱ نفر دیگر به تنهایی از دست دزدان دریایی گریخت و پس از چندین روز پیاده‌روی با رساندن خود به موگادیشو-پایتخت سومالی- توسط دولت این کشور به ایران انتقال داده شد. دزدان دریایی که هم‌وطنانمان را به دو گروه تقسیم کرده‌اند در ازای آزادی ۴ نفر از گروگان‌ها-شامل ملوان و نزدیکان وی- از خانواده آنها درخواست ۱۵۰ هزار دلار پول کرده‌اند و برای آزادی ۴ نفر باقیمانده از یک گروه ۱۳ نفره ۳۰ هزار دلار طلب کرده‌اند.»

در ادامه این بیانیه آمده است :متاسفانه به دلایل متعددی خبر گروگان‌گیری و پیگیری سرنوشت ۲۱ شهروند ایرانی تا کنون مورد کم‌توجهی و بی‌مهری مقامات دولتی و رسانه‌های داخلی کشور قرار گرفته است.

"کمپین تا آزادی صیادان ایرانی" با محوریت فعالان رسانه‌ای و اجتماعی در داخل ایران در گام اول به منظور همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان و گروگان‌های دربند و به منظور کمک به آنها و با هدف جلب توجه مقامات دولتی، رسانه‌های داخلی و خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و در نهایت تلاش برای یافتن راه‌کاری در جهت پیگیری منسجم سرنوشت شهروندان کشورمان و آزادسازی هرچه سریعتر آنها شکل گرفته است.

"کمپین تا آزادی صیادان ایرانی" تلاش دارد تا اخبار لحظه به لحظه از تلاش‌ها برای آزادسازی گروگان‌ها و وضعیت و سرنوشت آنها را به شکلی کاملا شفاف با رسانه‌ها و مردم عزیزمان در میان بگذارد. این کمپین دست یاری به سوی تمامی فعالان رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی دراز می‌کند و امید دارد تا در سایه همدلی و انسجام ملی هرچه سریعتر ۸ شهروند ایرانی در کمال صحت و سلامت به کشور عزیزمان بازگردند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

  • ملازهی

    با سلام خدمت جناب روحانی ریس جمهور وجناب اقای ظریف وزیر امور خارجه چرا برای ازادی صیادان در بند دزدان هیچ اقدامی انجام نمیدهید واین سکوت شما وتلاش نکردن شما جهت ازادی این عزیزان نشانه چیست ایا شما ودولتمردان قوم بلوچ را جزو شهروندان ایرانی نمیدانید لا اقل به رسم انسانیت ودلسوزی که نظام برای همه مظلومان جهان دارد اقدامی جهت ازادی این عزیزان انجام دهید تا ما شهروندان بلوچ احساس شهروند درجه دو وسه را در این کشور نداشته باشیم با تشکر ملازهی فعال اجتماعی

ارسال نظر