کد خبر: 5801
A

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت که طرح حذف اعدام مجرمان مواد مخدر هفته آینده با قید فوریت در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

حسن نوروزی در حاشیه بازدید از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات اظهار کرد: ما با بررسی‌های کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که پیش‌بینی اعدام برای فروشندگان، تولیدکنندگان و حاملان موادمخدر جواب نداده و نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد.

وی افزود: بعد از تصویب قانون آیین دادرسی جدید در سال ۹۳ فرجام‌خواهی در محاکم دادگاه انقلاب مجاز شمرده شد و بر همین اساس بخش زیادی از احکام دادگاه بدوی نقض می‌شود. ما در این طرح پیش‌بینی کردیم که اولا اجازه فرجام‌خواهی نسبت به کسانی که قبل از سال ۹۳ و صرفا در دادگاه بدوی محکوم شده بودند و اجازه تجدیدنظر نداشتند داده شود و ثانیا اعدام نسبت به کسانی که حامل موادمخدر هستند یا سوء پیشنیه ندارند، برداشته شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد:‌ البته مجازات اعدام همچنان باید برای کسانی که به صورت باندی با استفاده از سلاح گرم و با داشتن سوء پیشینه اقدام به قاچاق موادمخدر می‌کنند وجود داشته باشد اما در مورد کسانی که بار اول است حامل مواد مخدر هستند یا از آنها سوء استفاده می‌شود و به عنوان حمل‌کننده گول می‌خورند نباید مجازات اعدام پیش‌بینی شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ۷۶ نفر طرح حذف مجازات اعدام مجرمان موادمخدر را امضا کردند، گفت که این طرح هفته آینده با قید فوریت در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر