کد خبر: 6660
A
در ٦٥ سالگی خاموشی هدایت:

فیلم مستند «از خانه شماره ۳۷»، یادآور خانه‌ای است با همین پلاک در خیابان شامپیونه پاریس که صادق هدایت در آن ٦٥ سال پیش به زندگی خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، روزنامه شرق نوشت؛ روز چهارشنبه، سوم آذر، در ساعت ١٨ این فیلم با حضور سازندگان آن، سام کلانتری و محسن شهنازدار در مؤسسه فرهنگی آپ‌آرت‌مان به نمایش گذاشته می‌شود.

ساخت فیلم به گفته سازندگانش حدود هشت سال طول کشیده و سازندگان فیلم کوشیده‌اند با سفر به پاریس... ناگفته‌هایی از زندگی این نویسنده را از زبان نزدیکان هدایت یا محققان آثار او مطرح کنند.

این فیلم مجموعه‌ای است از مصاحبه با افراد مختلف به‌همراه بخش‌هایی از نامه‌های شخصی صادق هدایت. مجموعه همه اینها پرداختن به هدایت را خیلی پیچیده می‌کند.

این فیلم از جمله معدود فیلم‌هایی است که درباره زندگی صادق هدایت ساخته شده و سعی داشته با مجموعه نظرات دوستان و نزدیکان صادق هدایت و صاحب‌نظران تاریخ و فرهنگ معاصر ایران و همچنین با ارائه اسناد و مدارک و نامه‌های این نویسنده از زبان خودش، زوایای ناشناخته‌ای را از زندگی اجتماعی و فردی صادق هدایت تصویر کند و پر است از اطلاعات درباره صادق هدایت؛ هرچند که فیلم همه دیدگاه‌ها و نگاه‌های موجود درباره صادق هدایت را دربر نمی‌گیرد و محدودیت‌ها باعث شده جای برخی هدایت‌شناسان در فیلم خالی باشد.

سام کلانتری کارگردان فیلم فارغ‌التحصیل مهندسی سازه و دانش‌آموخته کارگردانی سینماست، او ١٠ مستند در کارنامه خود دارد که آخرین اثرش، «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» جایزه‌های داخلی و حضورهای بین‌المللی بسیاری را در کارنامه خود دارد. در عرصه پژوهش،  کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین پژوهش از جشنواره بین‌‌المللی فیلم فجر نیز بوده است.

محسن شهرنازدار، متولد ۱۳۵۶، روزنامه‌نگار و محقق موسیقی و تحصیل‌کرده انسان‌شناسی است.

او حضور در سینمای مستند را با پژوهش فیلم‌هایی در ارتباط با موسیقی اقوام ایرانی و نیز چهره‌های روشنفکری معاصر ایران آغاز کرده است.

مدت‌زمان فیلم، ۶۸ دقیقه است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر