کد خبر: 6727
A
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت و گو با دیده بان ایران:

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: دادستانی برای حفظ سلامت مردم باید به وضعیت آلودگی هوا ورود کند و قضیه آلودگی هوا به صورت قانونی رسیدگی شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران وضعیت کیفیت آلودگی هوای تهران را در این چند سال اخیر بی سابقه دانست و گفت: وضعیت هفته گذشته در طول تاریخ منحصر به فرد بوده و رکورد آلودگی هوا در هفته گذشته بسیار بالا بوده و تا به حال همچین رکوردی از آلودگی هوا در طول این سال ها نداشته ایم.

 

شاکری افزود: دادستانی برای حفظ سلامت مردم باید به وضعیت آلودگی هوا ورود کند و قضیه آلودگی هوا به صورت قانونی رسیدگی شود.

 

شاکری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی دیده بان ایران، با اشاره به اینکه ناکارآمدترین راه حل  برای مقابله با آلودگی هوای تهران تعطیلی مدارس است، اظهار داشت: تعطیلی مدارس و تغییر در ساعت زوج و فرد در خیابان ها، کاری اساسی برای مقابله با آلودگی هوای تهران نیست بلکه با اینکار زندگی مردم را مختل می کنیم و هر وقت هوا آلوده می شود مدارس را تعطیل می کنیم که به نظر بنده این راه حل درستی نیست.

او با بیان اینکه ۸۰ درصد آلودگی ها از طریق وسایل نقلیه بی کیفیت ایجاد می شود، خاطر نشان کرد: طبق آماری که هفته گذشته در یکی از روزنامه ها منتشر شد، نیمی از خودروهای داخلی بی کیفیت هستند و دلیل اصلی آلودگی هوای تهران، بنزین و خودورهای تک سرنشین و وسایل نقلیه فرسوده و بی توجهی مسئولان به این قضیه است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با اشاره به اتوبوس هایی که در تهران تردد می کنند، تصریح کرد: در حال حاضر ما با کمبود 6 هزاردستگاه اتوبوس مواجه ایم که در این شرایط و با توجه به جمعیت شهر تهران نمی‌توانیم؛ همین اتوبوس‌های فرسوده و دودزا را  از رده خارج کنیم، زیرا مردم درصف‌های طولانی اتوبوس انتظار می‌کشند و از رده خارج کردن این اتوبوس‌ها به معنای در خیابان ماندن چند صد نفر از شهروندان تهرانی است ضمن اینکه با از رده خارج کردن این وسایل نقلیه عمومی مردم از کار و زندگیشان می افتند.

عضو شورای شهر با اشاره به این نکته که دود زا بودن برخی از همین وسایل نقلیه عمومی باعث وحشت شهروندان شده است گفت: به نظر بنده اگر تعدادی واگن مترو و اتوبوس به مجموعه حمل و نقل عمومی اضافه شود، دیگر مردم در صف اتوبوس و مترو انتظار نخواهند کشید ولی چون تعداد وسایل نقلیه عمومی بسیار کم است، هر روز تعدادی از مردم  با خودروهای تک سرنشین  را در خیابان ها  می بینیم، و ما هم تنها بر این موضوع تاکید داریم که شهروندان خودرو تک سرنشین بیرون نیاورند.

شاکری ادامه داد: باید به کیفیت سوخت قاطعانه رسیدگی شود و مسئولان در زمینه آلودگی هوای تهران اتفاق نظر کنند و دست اندرکاران امر، باید به این زمینه ورود کنند و هرچه سریعتر راهکاری برای رسیدگی به این معضل بیاندیشند.

شاکری همچنین با تاکید براین موضوع که دادستانی برای حفظ سلامت مردم به وضعیت آلودگی هوا باید ورود کند تا مسئله آلودگی هوا به صورت قانونی رسیدگی شود اظهار کرد: عزم ملی و مسئولانه در برابر سلامت شهروندان ضروری است و بدون چنین عزمی کاری از دست  اعضای شورای شهرکلان‌ شهرها برنمی‌آید و باید دولت برای قضیه  آلودگی هوای تهران، دستگاه ها را رصد کنند.

گفت و گو: نوگل تاجدوزیان

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر