کد خبر: 7431
A
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران:

محمد رستگاری: کیفیت هوای شهر تهران با شاخص عددی 136 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ محمد رستگاری با اشاره به پایداری شرایط جوی و تداوم آلودگی هوا در پایتخت گفت: کیفیت هوای شهر تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح سه شنبه، با افزایش 15 عددی میزان غلظت میانگین آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون، فراتر از حد سلامت بوده و بر روی عدد 136 قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این مدت میزان غلظت آلاینده منوکسید کربن از 37 به 55 افزایش یافته است، خاطر نشان کرد: ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون نیز از 75 به 73 کاهش داشته است.

رستگاری با اشاره به اینکه در همین مدت شاخص کیفیت هوا در تمام مناطق شهری فراتر از حد مجاز بوده است، تصریح کرد: ایستگاه های فرمانداری شهرری (منطقه 20) با شاخص عددی 174 ، سوهانک و شهرک چشمه در مناطق 1 و 22 هر 2 با شاخص عددی 157 آلوده ترین نقاط جوی شهر تهران در 24 ساعت گذشته بودند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران به مناطقی که آلودگی کمتری در آن منطقه دیده شده اشاره کرد و گفت: ایستگاه های دانشگاه شهیدبهشتی (منطقه یک) و شهرداری منطقه 10 هر 2 با شاخص 105 و پونک (منطقه 5) با شاخص 108 کمترین حجم آلاینده های جوی شهر تهران را در این مدت داشته اند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به شرایط پایدار انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ظهر امروز همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.

رستگاری به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان توصیه کرد و افزود: از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.

 

بر اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی، شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر